Baner tytułowy

Ludzi wrażliwych jest wielu

Data dodania: 30-05-2017
Drukuj artykuł
Przemyskie Pola Nadziei to akcja zainicjowana przez Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy - Stowarzyszenie Katolickie. Jej celem jest uwrażliwienie ludzi na cierpienie osób terminalnie chorych oraz zebranie funduszy na remont i urządzenie budynku Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego "Betania" im. św. Łazarza w Przemyślu. 


29 kwietnia 2017 r. rozpoczęła się akcja II Przemyskie Pola Nadziei. Zebrani w  Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej mieli nie lada ucztę duchową. Najpierw obejrzeli interesujący występ Grupy Teatralnej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach. W sposób wysoce profesjonalny przedstawiła ona pełen humoru i śpiewu spektakl "Wesołe Miasto Lwów".  Zgromadzona publiczność niekończącymi się brawami wynagrodziła artystom możliwość "przeniesienia się" do tego uroczego miasta. W drugiej części refleksyjne utwory Agaty Rymarowicz sprawiły, że słuchacze sercem i duchem przenieśli się w Bieszczady. Pani Agacie towarzyszyła córka oraz dwóch muzyków.

W pierwszym dniu akcji Pola Nadziei, tj. w sobotę, rozpoczęto zbiórkę na terenie przemyskich dużych sklepów.

Natomiast podczas drugiej część akcji - w niedzielę, 30 kwietnia 2017 r., Przemyśl rozkwitł na żółto. Od rana na Placu Niepodległości, na ulicach oraz wokół przemyskich kościołów, trwała kwesta na Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze "Betania" im. św. Łazarza w Przemyślu. Każdy, kto złożył swój dar serca, otrzymywał żonkila - kwiat symbolizujący nadzieję, tak bardzo potrzebną osobą terminalnie chorym. Tego roku w akcję włączyły się także sąsiednie miejscowości.

W obchodach II Przemyskich Pól Nadziei uczestniczyło także Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, we współpracy z Teatrem S.A.N. Z ich inicjatywy, przed południem, przy pomniku św. Jana Pawła II na Placu Niepodległości można było obejrzeć spektakl teatru obrazu dla dzieci pt. "Pola nadziei". Autorką tekstu była Monika Lach, a rysunki przygotowała Agnieszka Mazur.

Uroczyście obchody II Przemyskich Pól Nadziei rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną tego dnia w kościele oo. franciszkanów w Przemyślu, której przewodniczył  Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek. Koncelebrowali także: ks. Józef Bar Wikariusz Wielkiego Przeoratu Polski Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy, o. Zbigniew Kubit proboszcz franciszkańskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny w Przemyślu oraz ks. prał. Stanisław Czenczek.

We wstępie do Mszy św. Wikariusz Wielkiego Przeoratu Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu zauważył: "Idea pomocy hospicyjnej, znana w świecie i w Polsce, dotarła także do Przemyśla i promowana jest poprzez Pola Nadziei. Do współpracy zapraszamy ludzi wrażliwych, ludzi o dobrym sercu, których jest wielu".

Eucharystię ubogaciła Salezjańska Orkiestra Dęta Augustino i śpiew grupy Ruchu Apostolstwa Młodzieży. W homilii bp Stanisław, nawiązując do uczniów wędrujących do Emaus, zachęcał zebranych do rozpoznawania Chrystusa w ludziach cierpiących.
Po Mszy świętej odbył się Marsz Żonkilowy na Plac Niepodległości przy akompaniamencie orkiestry. Tam oficjalnego otwarcia dokonał Jan Szmyd kanclerz Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy. Następnie uczestnicy marszu ponownie przeszli ulicami Przemyśla wracając na Plac Niepodległości.

O godz. 16.00 rozpoczął się "Lazarycki Koncert Charytatywny - w podziękowaniu dla darczyńców". Wystąpili: Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny "Vox Iuventum", Zespół Pieśni i Tańca "Przemyśl", Golden Dance, Grupa Teatralna Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach, Zespół MDK w Przemyślu, Zespół 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich i Zespół SPES z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Jako gwiazda wieczoru zagrał zespół SEPTBLUES.


Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik


Wykop Blipnij Napisz na grono
Zobacz także
Kaskaderzy Flott Cascaders Team w Przemyślu 28.06
Data dodania: 22-06-2017

W środę 28.06. o godzinie 19:00 na stadionie M.K.S. Polonia w Przemyślu odbędzie się największe widowisko kaskaderskie w Europie.

Po raz pierwszy w Polsce z nowym programem słynna międzynarodowa grupa kaskaderska Flott Cascaders Team.

Założycielem i twórcą grupy jest Alfred Śmid, ekspert w dziedzinie europejskiego kina akcji oraz filmowych efektów specjalnych.
Dowodem wybitnego kunsztu zawodowego zespołu Alfred Śmida jest udział teamu przy produkcji trzeciej części filmu Taxi oraz oprawa scen mobilnych Bonda, Casino Royale i...


I Wyszehradzki Ultramaraton Twierdza Przemyśl - Zapraszamy!
Data dodania: 09-05-2017

Stowarzyszenie "Przemyski Klub Biegacza" zaprasza wszystkich chętnych do udziału w I edycji Wyszehradzkiego Ultramaratonu Twierdza Przemyśl, który odbędzie się 24 czerwca 2017 r.

W ramach tej wyjątkowej imprezy zorganizowane zostaną biegi terenowe na dwóch dystansac...
Sprawdzasz WSIiZ w rankingach szkół? Szukaj w czołówce
Data dodania: 22-06-2017

Wysokie miejsca rzeszowskiej WSIiZ w corocznych rankingach umacniają jej silną pozycję na mapie polskich szkół wyższych. Które z mocnych stron WSIiZ przekonają tegorocznych maturzystów do studiowania na tej uczelni?

WSIiZ to skuteczność


Dbałość uczelni o poziom i jakość kształcenia przekłada się na dobry start jej absolwentów na rynku ...