Baner tytułowy

Ludzi wrażliwych jest wielu

Data dodania: 30-05-2017
Drukuj artykuł
Przemyskie Pola Nadziei to akcja zainicjowana przez Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy - Stowarzyszenie Katolickie. Jej celem jest uwrażliwienie ludzi na cierpienie osób terminalnie chorych oraz zebranie funduszy na remont i urządzenie budynku Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego "Betania" im. św. Łazarza w Przemyślu. 


29 kwietnia 2017 r. rozpoczęła się akcja II Przemyskie Pola Nadziei. Zebrani w  Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej mieli nie lada ucztę duchową. Najpierw obejrzeli interesujący występ Grupy Teatralnej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach. W sposób wysoce profesjonalny przedstawiła ona pełen humoru i śpiewu spektakl "Wesołe Miasto Lwów".  Zgromadzona publiczność niekończącymi się brawami wynagrodziła artystom możliwość "przeniesienia się" do tego uroczego miasta. W drugiej części refleksyjne utwory Agaty Rymarowicz sprawiły, że słuchacze sercem i duchem przenieśli się w Bieszczady. Pani Agacie towarzyszyła córka oraz dwóch muzyków.

W pierwszym dniu akcji Pola Nadziei, tj. w sobotę, rozpoczęto zbiórkę na terenie przemyskich dużych sklepów.

Natomiast podczas drugiej część akcji - w niedzielę, 30 kwietnia 2017 r., Przemyśl rozkwitł na żółto. Od rana na Placu Niepodległości, na ulicach oraz wokół przemyskich kościołów, trwała kwesta na Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze "Betania" im. św. Łazarza w Przemyślu. Każdy, kto złożył swój dar serca, otrzymywał żonkila - kwiat symbolizujący nadzieję, tak bardzo potrzebną osobą terminalnie chorym. Tego roku w akcję włączyły się także sąsiednie miejscowości.

W obchodach II Przemyskich Pól Nadziei uczestniczyło także Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, we współpracy z Teatrem S.A.N. Z ich inicjatywy, przed południem, przy pomniku św. Jana Pawła II na Placu Niepodległości można było obejrzeć spektakl teatru obrazu dla dzieci pt. "Pola nadziei". Autorką tekstu była Monika Lach, a rysunki przygotowała Agnieszka Mazur.

Uroczyście obchody II Przemyskich Pól Nadziei rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną tego dnia w kościele oo. franciszkanów w Przemyślu, której przewodniczył  Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek. Koncelebrowali także: ks. Józef Bar Wikariusz Wielkiego Przeoratu Polski Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy, o. Zbigniew Kubit proboszcz franciszkańskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny w Przemyślu oraz ks. prał. Stanisław Czenczek.

We wstępie do Mszy św. Wikariusz Wielkiego Przeoratu Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu zauważył: "Idea pomocy hospicyjnej, znana w świecie i w Polsce, dotarła także do Przemyśla i promowana jest poprzez Pola Nadziei. Do współpracy zapraszamy ludzi wrażliwych, ludzi o dobrym sercu, których jest wielu".

Eucharystię ubogaciła Salezjańska Orkiestra Dęta Augustino i śpiew grupy Ruchu Apostolstwa Młodzieży. W homilii bp Stanisław, nawiązując do uczniów wędrujących do Emaus, zachęcał zebranych do rozpoznawania Chrystusa w ludziach cierpiących.
Po Mszy świętej odbył się Marsz Żonkilowy na Plac Niepodległości przy akompaniamencie orkiestry. Tam oficjalnego otwarcia dokonał Jan Szmyd kanclerz Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy. Następnie uczestnicy marszu ponownie przeszli ulicami Przemyśla wracając na Plac Niepodległości.

O godz. 16.00 rozpoczął się "Lazarycki Koncert Charytatywny - w podziękowaniu dla darczyńców". Wystąpili: Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny "Vox Iuventum", Zespół Pieśni i Tańca "Przemyśl", Golden Dance, Grupa Teatralna Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach, Zespół MDK w Przemyślu, Zespół 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich i Zespół SPES z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Jako gwiazda wieczoru zagrał zespół SEPTBLUES.


Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik


Wykop Blipnij Napisz na grono
Zobacz także
DRUŻYNA ENERGII WKRACZA DO GRY!
Data dodania: 20-10-2017

Co piąte dziecko w wieku szkolnym jest otyłe lub ma nadwagę. Powód? Zwolnienia z WF-u, złe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim za dużo czasu spędzanego przed komputerem. Jednak dość narzekania! Już 17 października rozpoczyna się rekrutacja do Drużyny Energii - programu, którego partnerami są Grupa Energa i New Balance. Podstawową ideą jest udowodnienie, że technologia może być naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem, w walce o zdrowie i rozwój dzieci.
 
Drużyna Energii to ogólnopolski program sportowo-edukacyjny, skierowany do uczniów klas VI...


Comédie-Française w Centrum Kulturalnym w Przemyślu
Data dodania: 20-10-2017

23 października o godzinie 19:00, z cyklu "Comédie-Française", zapraszamy do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na transmisję komedii w czterech aktach "Mizantrop".


Jedną z najważniejszych sztuk francuskiej dramaturgii, "Mizantropa" Moliera zobaczymy w reżyseri...
Już w najbliższą niedzielę - Rodzinny Bieg po Zdrowie w Radawie
Data dodania: 20-10-2017

Już w niedzielę 22 października br. w Radawie odbędzie się po raz pierwszy rodzinny "Bieg po Zdrowie" organizowany przez hotel Bacówka Radawa&Spa****. Ambasadorzy biegu, znani polscy lekkoatleci: Mariusz Giżyński, Małgorzata Sobańska oraz Piotr Pogon tego dnia wesprą uczestników trzech kategorii: biegu dla dorosłych, dzieci oraz osób niepełnosprawnych, zagrzewając...