Baner tytułowy

Umiesz zorganizować czas wolny osobie starszej? Zostań opiekunem z ProSenior24!

Data dodania: 14-06-2017
Drukuj artykuł
Jak zorganizować wolny czas osoby starszej? Jaką rolę pełni opiekun?

Opiekowanie się osobą starszą polega na wykonywaniu różnych czynności. Pozornie może się wydawać, że należy do nich głównie gotowanie, prasowanie czy sprzątanie. Nic bardziej mylnego! Seniorzy często wykazują zainteresowanie rozmaitymi formami aktywności takimi, jak różne gry i zabawy, które mogą stanowić doskonałe zajęcie zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, i chcą, aby opiekunowie im w nich towarzyszyli. Planując rozrywkę dla podopiecznego, powinniśmy wziąć pod uwagę jego stan zdrowia i zastanowić się, które z czynności będą dla niego odpowiednie. Zadbajmy, aby była ona także zgodna z upodobaniami naszego seniora. Być może ma on hobby, którym zajmuje się od lat? Warto spróbować się tego dowiedzieć i planować wolny czas tak, aby był on dla osoby starszej zarówno pożyteczny, jak i atrakcyjny.

Przed wyjazdem do opieki warto zadbać o kwestie formalne. Niemiecki dla opiekunek od dziś, przydatne poradniki i kursy - wszystko to jest bardzo ważne, jednak nie należy się ograniczać. Dobrym pomysłem jest także samodzielne zaplanowanie tego, w jaki sposób nawiążemy z seniorem nić porozumienia.

Czas wolny - jak senior może go spędzać?

Idealnym sposobem na spędzenie czasu wolnego z seniorem jest wszelka aktywność na świeżym powietrzu. Dzięki temu nasz podopieczny utrzymuje dobrą kondycję fizyczną i hamowany jest u niego rozwój niektórych chorób. Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Osoba starsza nie musi brać udziału w żadnej wymagającej grze zespołowej. Wystarczy, że wyjdzie na spacer po pobliskiej okolicy lub uda się na grzyby. Obydwie aktywności korzystnie wpłyną m.in. na krążenie krwi, ale i poprawią samopoczucie seniora. Osoba starsza powinna wychodzić z domu tak często, jak tylko jest to możliwe - dzięki temu będzie miała ona sposobność, aby spotykać innych ludzi, co pozwoli jej poprawić swoje samopoczucie i się zrelaksować.

Stan zdrowia seniora nie zawsze pozwala mu na opuszczenie domu. Jednak i jego mieszkanie może być miejscem, w którym spędzi on czas w ciekawy i rozwijający sposób. Celem domowych rozrywek powinno być stymulowanie umysłu podopiecznego. Możemy więc wspólnie z nim pograć w gry planszowe, np. szachy lub warcaby, czy też poczytać książkę albo gazetę. Dzięki tym zajęciom być może uda nam się przynajmniej częściowo uniknąć obniżenia sprawności umysłowej podopiecznego, co u osób w podeszłym wieku jest ogromnie ważne.

Relaks seniora - co powinien robić opiekun i o czym pamiętać?

Opiekun powinien namawiać i motywować swojego podopiecznego do aktywności. Niektórym seniorom brakuje pewności siebie, a czasami nawet zmagają się oni z depresją. W takim przypadku warto, aby to osoba opiekująca się nimi jako pierwsza wyszła z inicjatywą. Wśród podopiecznych są jednak i tacy, którzy otwarcie mówią o swoich potrzebach. Jest to duże ułatwienie dla opiekuna, gdyż może on je wtedy szybciej i łatwiej zaspokoić. Należy pamiętać, że seniorzy nie mają wygórowanych oczekiwań. Ich marzeniem zwykle nie jest podróż do dookoła świata ani udział w balu przebierańców - radość może u nich wywołać z reguły nawet drobna przyjemność!

Umiesz zorganizować czas wolny osobie starszej? Zostań opiekunem z ProSenior24!


Wiesz, co zrobić, aby senior spędził swój czas przyjemnie i pożytecznie? Masz doświadczenie w opiece nad osobą starszą i znasz język niemiecki? Skontaktuj się z ProSenior24 i znajdź pracę w Niemczech jako opiekun. ProSenior24 to firma zajmująca się pośrednictwem pracy. Gwarantuje ona dobrze płatne, bezpieczne i legalne zatrudnienie na terenie Niemiec. Zaufało jej już wielu opiekunów z całego kraju! Postaw na swój rozwój zawodowy, wyjedź do Niemiec i pracuj w atrakcyjnym miejscu na dobrych warunkach!


Wykop Blipnij Napisz na grono
Zobacz także
THE ANIMALS & FRIENDS - KRÓLOWIE ROCKA NA PRZEMYSKIM ZAMKU
Data dodania: 20-08-2017

KRÓLOWIE ROCKA NA PRZEMYSKIM ZAMKU
NAJWIĘKSZE PRZEBOJE
JEDEN Z OSTATNICH KONCERTÓW LEGENDARNEJ GRUPY

Bilety w cenie 70 zł (sektor miejsc siedzących) i 60 zł (sektor miejsc stojących) do nabycia w sklepie muzycznym "MUSICLAND" ul. Serbańska 13, tel. 16 675 01 82, przed koncertem na Zamku Kazimierzowskim, a także online https://niezla-sztuka.pl/pl/p/Koncert-ANIMALS-FRIENDS/45

The Animals & Friends, legenda brytyjskiego rocka, grupa wykonująca klasyczny repertuar The Animals.
Zespół tworzą dwaj członkowie oryginalnego składu...


Wakacje w naszym mieście
Data dodania: 20-08-2017

Po raz kolejny świetlica ,,Wzrastanie" w Radymnie kontynuowała swoje wakacyjne działania. W okresie od 17 lipca do 4 sierpnia 2017 r. placówka zorganizowała półkolonię dla dzieci w Szkole Podstawowej przy ul. Mickiewicza. Uczestnikami letniego wypoczynku była trzydziestoosobow...
Eksplozja radości
Data dodania: 21-08-2017

Wakacje to czas wypoczynku dzieci i młodzieży. Czas, w którym szczególnie nie wolno zaniedbywać bezpieczeństwa. Nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Żurawicy przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3 zorganizowali Piknik z okazji Dnia Dziecka, podczas którego zabawę połączono z edukacją.

1 dzień czerwca 2017 r., wcześnie...