Baner tytułowy

Wymagający ruch

Data dodania: 17-06-2017
Drukuj artykuł
Z Jankiem Bąkiem, uczniem Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. króla Władysława Jagiełły w Przeworsku oraz członkiem Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej rozmawia Zdzisław Wójcik.

Z.W.: - Od ponad 5 lat należysz do ruchu, który dużo wymaga od swoich członków. Opowiedz o tym Czytelnikom.

J.B.:
- Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej jest organizacją zrzeszającą w swoich szeregach młodych ludzi, którzy wyrażają szczerą wolę pracy nad swoimi słabościami, a także służby Bogu, Polsce oraz bliźnim. Moja przygoda z harcerstwem rozpoczęła się na początku 2012 roku, kiedy mój kolega z klasy, dowiedziawszy się o moich dawnych, nieco dziecinnych marzeniach o przynależności do ruchu harcerskiego, zaprosił mnie na pierwszą zbiórkę. Mimo, że z czasem kolega postanowił odejść z drużyny, ja zdecydowałem pozostać - harcerskie ideały stały się bliskie memu sercu.

Z.W.: - Od 2 do 4 czerwca 2017 r. uczestniczyłeś z biwaku zorganizowanym na terenie Przeworska. Co robiłeś, wraz z innymi uczestnikami, w tym czasie?

J.B.:
- Główne cele biwaku to; przygotowanie młodszych druhów do, tak charakterystycznego dla nas, obozowego stylu życia w namiotach oraz nauka podstaw pionierki obozowej - każdy zastęp miał okazję wybudować własną prycz, którą przyjdzie im wykonać również podczas obozu letniego. Mnie na tym biwaku przypadła rola oboźnego, tj. osoby, której zadaniem jest pilnowanie ogólnego porządku oraz programu dnia. W oczach podopiecznych oboźny jest tym "złym gliną", który zawsze doszukuje się różnych niedociągnięć i je odpowiednio "wynagradza". Trzeba jednak przyznać rację, że jest to bardzo odpowiedzialna funkcja, a z jej pełnienia należy się zawsze rozliczyć przed komendantem lub opiekunem biwaku.

Z.W.: - W jaki sposób dbacie o swoją miejscowość, osiedle, szkołę?

J.B.:
- Moja drużyna jest mocno zaangażowana w życie kulturalne naszego miasta. Bierzemy udział w wielu manifestacjach z okazji świąt narodowych oraz lokalnych wydarzeniach sportowych, jak na przykład Bieg Tropem Wilczym czy Bieg Montera, na które serdecznie zapraszamy. Ponadto, już bardziej jako osoba prywatna, jestem zaangażowany w prace szkolnego klubu HDK PCK, gdzie jako wolontariusz biorę udział m.in. w rozdzielaniu pomocy żywnościowej najbardziej potrzebującym rodzinom w regionie.

Z.W.: - Harcerstwo wychowuje ludzi aktywnych. W jaki sposób jeszcze zmieniacie świat na lepszy?

J.B.:
- Główną cechą, która odróżnia polskie harcerstwo od jakichkolwiek innych, pozornie podobnych ruchów, jest idea pracy nad sobą. Harcerz z krwi i kości powinien być osobą wystrzegającą się ludzkich ułomności oraz prowadzącą z nimi walkę. Z tą myślą powstawały pierwsze ruchy skautowe na ziemiach polskich ponad sto lat temu, nie sprawiło to jednak, że uległa ona przedawnieniu.

Z.W.: - Czy harcerz jest zobowiązany do zachowania abstynencji od alkoholu, papierosów i innych używek?

J.B.:
- Owszem, to prawda. Wynika to z treści ostatniego, dziesiątego punktu Prawa Harcerskiego: "Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych". Jeszcze nie tak dawno, bo 8 kwietnia 2017 roku miał miejsce XXXIX Zjazd Nadzwyczajny ZHP, podczas którego przeredagowano w naszej bratniej organizacji ten, dotychczas identyczny w treści punkt na: "Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów", co spowodowało burzę w Internecie i mediach społecznościowych, wynikającą z rozmytej interpretacji "wolności od nałogów". Niestety, ZHR również doświadczył z tego powodu zamieszania mimo, że stanowi on mniejszą liczebnie formację, a w artykułach często figurowało określenie "Harcerki/Harcerze", co sugerowałoby, że zmiana miała miejsce we wszystkich organizacjach, co jest nieprawdą. W Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej funkcjonuje ta sama rota, która obowiązywała polskich harcerzy w latach od 1932 do 1945.

Z.W.: - Czy w zasadach wychowania macie wpisaną służbę Bogu, wynikającą z wiary bądź osobistego stosunku do duchowych wartości życia, takich jak miłość, prawda, dobro?

J.B.:
- Dobrowolna służba Bogu wpisana w naszą rotę Przyrzeczenia Harcerskiego oraz wynikająca z pierwszego punktu Prawa jest podstawą funkcjonowania naszej organizacji. Harcerze i harcerki niejednokrotnie biorą udział w nabożeństwach i podejmują się udziału w akcjach charytatywnych. Nie ma u nas wymogu wyznawania wiary katolickiej, jednakże stopnie instruktorskie, niezbędne do pracy wychowawczej w drużynach oraz powoływania samodzielnych jednostek, przyznawane są jedynie osobom wyznającym chrześcijaństwo.

Z.W.: - Wiara w Twoim życiu jest ważna?

J.B.:
- Jak najbardziej. Jedną z głównych myśli, jakie przyświecały założycielowi pierwszych drużyn skautowych na świecie, Robertowi Baden-Powell, było wychowanie młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich. Przenosząc to na grunt osobisty mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że harcerska służba w znacznym stopniu wpłynęła na moje życie duchowe. Z osoby biorącej "bierny" udział we Mszach świętych oraz modlącej się zgodnie z myślą "jak trwoga - to do Boga" zacząłem się zmieniać w osobę, która potrafi dostrzec Boga w drugim człowieku, szukającą odpowiedzi na dręczące ją pytania i gotową do rozmowy o problemach natury etycznej.

Z.W.: - Jakie jest Twoje zdania na temat honorowego krwiodawstwa?

J.B.:
- Utrzymywanie odpowiednich zapasów ludzkiej krwi to jeden z największych problemów współczesnej medycyny. Klub Honorowych Dawców Krwi PCK pełni w tym zagadnieniu bardzo ważną rolę - pozwala uzyskać tak potrzebne zasoby, które zostaną wykorzystane w walce o zdrowie i życie pacjentów. Jest to piękna inicjatywa, która bardzo dobrze wpisuje się harcerską misję pomocy i służby bliźnim.

Z.W.: - Komu chciałbyś wyrazić wdzięczność?

J.B.:
- Dziękuję drużynowemu 1 PDH "Borek" im. św. Franciszka z Asyżu, Harcerzowi Orlemu Jakubowi Uberman za zaproszenie na biwak i zezwolenie na pozyskanie materiału zdjęciowego na potrzeby wywiadu. Podziękowania należą się również druhowi Kacprowi Byrwie za wzorowo spełnioną funkcję fotografa biwaku. Ponadto serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych na fanpage drużyny 1 Przeworska Drużyna Harcerzy "Borek" im. św. Franciszka z Asyżu na Facebooku, gdzie możecie śledzić działalność naszej jednostki oraz w razie potrzeby się skontaktować. Z rycerskim "Czuwajcie z Bogiem", z franciszkańskim "Pokój i dobro" - czuwaj! ćw. Jan Bąk

Z.W.: - Jak zachęciłbyś innych do wstąpienia w szeregi ZHR?

J.B.:
- Jeżeli chcesz poznać wyjątkowych i sympatycznych ludzi, to Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej będzie dla Ciebie dobrym miejscem. Razem z nami nauczysz się odrobiny historii, działania w zgranej grupie oraz przeżyjesz niezapomniane przygody. Będę szczęśliwy, mogąc zobaczyć się z Tobą na szlaku. Do zobaczenia!

Dziękuję za rozmowę i życzę Ci spełnienia marzeń i wytrwałości w realizacji planów.

Zdjęcia - archiwum Janka BąkaWykop Blipnij Napisz na grono
Zobacz także
DRUŻYNA ENERGII WKRACZA DO GRY!
Data dodania: 20-10-2017

Co piąte dziecko w wieku szkolnym jest otyłe lub ma nadwagę. Powód? Zwolnienia z WF-u, złe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim za dużo czasu spędzanego przed komputerem. Jednak dość narzekania! Już 17 października rozpoczyna się rekrutacja do Drużyny Energii - programu, którego partnerami są Grupa Energa i New Balance. Podstawową ideą jest udowodnienie, że technologia może być naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem, w walce o zdrowie i rozwój dzieci.
 
Drużyna Energii to ogólnopolski program sportowo-edukacyjny, skierowany do uczniów klas VI...


Comédie-Française w Centrum Kulturalnym w Przemyślu
Data dodania: 20-10-2017

23 października o godzinie 19:00, z cyklu "Comédie-Française", zapraszamy do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na transmisję komedii w czterech aktach "Mizantrop".


Jedną z najważniejszych sztuk francuskiej dramaturgii, "Mizantropa" Moliera zobaczymy w reżyseri...
Już w najbliższą niedzielę - Rodzinny Bieg po Zdrowie w Radawie
Data dodania: 20-10-2017

Już w niedzielę 22 października br. w Radawie odbędzie się po raz pierwszy rodzinny "Bieg po Zdrowie" organizowany przez hotel Bacówka Radawa&Spa****. Ambasadorzy biegu, znani polscy lekkoatleci: Mariusz Giżyński, Małgorzata Sobańska oraz Piotr Pogon tego dnia wesprą uczestników trzech kategorii: biegu dla dorosłych, dzieci oraz osób niepełnosprawnych, zagrzewając...