Baner tytułowy

Wymienili doświadczenia

Data dodania: 24-07-2017
Drukuj artykuł
9 czerwca 2017 r. w PWSW w Przemyślu dyskutowano o zdrowiu psychicznym oraz uzależnieniach. Okazją była I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Psychiatria i terapia uzależnień w świetle współczesnych wyzwań" zorganizowana przez Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny im. prof. Egeniusza Brzezickiego w Żurawicy.


W czasie Konferencji rozmawiano o zdrowiu psychicznym, nowych trendach w psychiatrii, postmodernistycznych pułapkach współczesności, a także o aktualnych wyzwaniach dotyczących terapii uzależnień oraz współczesnym pielęgniarstwie psychiatrycznym wobec przemian.

"Na to, niezwykle cenne spotkanie, przybyli prelegenci . z Kielc, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Krosna, Przemyśla i Jarosławia. Z zapałem dzielili się swoimi doświadczeniami i wynikami badań naukowych. Była to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń, poglądów oraz przedstawienia własnych osiągnięć naukowych dotyczących prezentowanej problematyki" - podkreśliła dr n. o zdrowiu Barbara Stawarz dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy. Następnie zaznaczyła: "Żyjemy obecnie w pośpiechu, w czasach, których jest tak wiele niebezpieczeństw czyhających na każdym kroku. Coraz bardziej potęgują się uzależnienia behavioralne, dlatego tak ważne jest, by uświadamiać społeczeństwo w tym zakresie".

W swoim wystąpieniu rektor PWSW dr Paweł Trefler, zauważył że PWSW jest nie tylko ośrodkiem dydaktycznym, nie tylko miejscem, gdzie swoje pasje rozwijają naukowcy i studenci, ale także uczelnią otwartą na podejmowanie problemów społecznych ważnych dla mieszkańców miasta i regionu. "Wiemy, że wobec wyzwań współczesności, która cechuje się niepewnością wynikającą z dużej dynamiki zmian, szybkiego tempa życia, wielu wyzwań, którym musimy sprostać, rosnących aspiracji, wymagań, które nie zawsze można zrealizować, a także dzisiejsza współczesność, naznaczona też niestety rozluźnieniem więzi rodzinnych, problem uzależnień już nie tylko od alkoholu, ale również od narkotyków, dopalaczy, hazardu jest coraz bardziej powszechny. Dlatego też należy upowszechniać wiedzę na temat zdrowia psychicznego - mówił dr Trefler.

"Choroby psychiczne towarzyszyły ludzkości praktycznie od zarania dziejów. Społeczeństwo współczesne wymaga tutaj pewnej edukacji. Do osób dotkniętych chorobą psychicznych odnosimy się z nieufnością. Mam nadzieję, że dzięki tej konferencji poznamy troszkę bardziej specyfikę funkcjonowania osoby niepełnosprawnej czy też chorej psychicznie i będziemy mogli podejść do niej we właściwszy sposób. O rozwoju cywilizacyjnym każdego społeczeństwa świadczy to, w jaki sposób podchodzimy właśnie do tych osób chorych - powiedział rektor PWST-E w Jarosławiu prof. Krzysztof Rejman.

W imieniu Marszalka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Stanisław Kruczek członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, który podkreślił znaczenie podejmowanych tematów. Przywołał również osobę śp. ks. prał. Stanisława Zarycha, który odegrał bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu uzależnieniom.


Dyrektor szpitala B. Stawarz wyraziła nadzieję, że to spotkanie, skierowane przede wszystkim do grupy zawodowej lekarzy, pielęgniarek, terapeutów, pracowników socjalnych oraz studentów i absolwentów tych kierunków, było początkiem cyklu konferencji, które kontynuowane będą co roku. Co ważne, do dyskusji zaproszono również przedstawicieli innych środowisk naukowych, m. in.: socjologów, pedagogów, psychologów.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Przemyśla. Konferencję zorganizował Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy przy współudziale Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu i Podkarpackiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.


Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik


Wykop Blipnij Napisz na grono
Zobacz także
DRUŻYNA ENERGII WKRACZA DO GRY!
Data dodania: 20-10-2017

Co piąte dziecko w wieku szkolnym jest otyłe lub ma nadwagę. Powód? Zwolnienia z WF-u, złe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim za dużo czasu spędzanego przed komputerem. Jednak dość narzekania! Już 17 października rozpoczyna się rekrutacja do Drużyny Energii - programu, którego partnerami są Grupa Energa i New Balance. Podstawową ideą jest udowodnienie, że technologia może być naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem, w walce o zdrowie i rozwój dzieci.
 
Drużyna Energii to ogólnopolski program sportowo-edukacyjny, skierowany do uczniów klas VI...


Comédie-Française w Centrum Kulturalnym w Przemyślu
Data dodania: 20-10-2017

23 października o godzinie 19:00, z cyklu "Comédie-Française", zapraszamy do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na transmisję komedii w czterech aktach "Mizantrop".


Jedną z najważniejszych sztuk francuskiej dramaturgii, "Mizantropa" Moliera zobaczymy w reżyseri...
Już w najbliższą niedzielę - Rodzinny Bieg po Zdrowie w Radawie
Data dodania: 20-10-2017

Już w niedzielę 22 października br. w Radawie odbędzie się po raz pierwszy rodzinny "Bieg po Zdrowie" organizowany przez hotel Bacówka Radawa&Spa****. Ambasadorzy biegu, znani polscy lekkoatleci: Mariusz Giżyński, Małgorzata Sobańska oraz Piotr Pogon tego dnia wesprą uczestników trzech kategorii: biegu dla dorosłych, dzieci oraz osób niepełnosprawnych, zagrzewając...