Baner tytułowy

Wymienili doświadczenia

Data dodania: 24-07-2017
Drukuj artykuł
9 czerwca 2017 r. w PWSW w Przemyślu dyskutowano o zdrowiu psychicznym oraz uzależnieniach. Okazją była I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Psychiatria i terapia uzależnień w świetle współczesnych wyzwań" zorganizowana przez Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny im. prof. Egeniusza Brzezickiego w Żurawicy.


W czasie Konferencji rozmawiano o zdrowiu psychicznym, nowych trendach w psychiatrii, postmodernistycznych pułapkach współczesności, a także o aktualnych wyzwaniach dotyczących terapii uzależnień oraz współczesnym pielęgniarstwie psychiatrycznym wobec przemian.

"Na to, niezwykle cenne spotkanie, przybyli prelegenci . z Kielc, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Krosna, Przemyśla i Jarosławia. Z zapałem dzielili się swoimi doświadczeniami i wynikami badań naukowych. Była to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń, poglądów oraz przedstawienia własnych osiągnięć naukowych dotyczących prezentowanej problematyki" - podkreśliła dr n. o zdrowiu Barbara Stawarz dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy. Następnie zaznaczyła: "Żyjemy obecnie w pośpiechu, w czasach, których jest tak wiele niebezpieczeństw czyhających na każdym kroku. Coraz bardziej potęgują się uzależnienia behavioralne, dlatego tak ważne jest, by uświadamiać społeczeństwo w tym zakresie".

W swoim wystąpieniu rektor PWSW dr Paweł Trefler, zauważył że PWSW jest nie tylko ośrodkiem dydaktycznym, nie tylko miejscem, gdzie swoje pasje rozwijają naukowcy i studenci, ale także uczelnią otwartą na podejmowanie problemów społecznych ważnych dla mieszkańców miasta i regionu. "Wiemy, że wobec wyzwań współczesności, która cechuje się niepewnością wynikającą z dużej dynamiki zmian, szybkiego tempa życia, wielu wyzwań, którym musimy sprostać, rosnących aspiracji, wymagań, które nie zawsze można zrealizować, a także dzisiejsza współczesność, naznaczona też niestety rozluźnieniem więzi rodzinnych, problem uzależnień już nie tylko od alkoholu, ale również od narkotyków, dopalaczy, hazardu jest coraz bardziej powszechny. Dlatego też należy upowszechniać wiedzę na temat zdrowia psychicznego - mówił dr Trefler.

"Choroby psychiczne towarzyszyły ludzkości praktycznie od zarania dziejów. Społeczeństwo współczesne wymaga tutaj pewnej edukacji. Do osób dotkniętych chorobą psychicznych odnosimy się z nieufnością. Mam nadzieję, że dzięki tej konferencji poznamy troszkę bardziej specyfikę funkcjonowania osoby niepełnosprawnej czy też chorej psychicznie i będziemy mogli podejść do niej we właściwszy sposób. O rozwoju cywilizacyjnym każdego społeczeństwa świadczy to, w jaki sposób podchodzimy właśnie do tych osób chorych - powiedział rektor PWST-E w Jarosławiu prof. Krzysztof Rejman.

W imieniu Marszalka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Stanisław Kruczek członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, który podkreślił znaczenie podejmowanych tematów. Przywołał również osobę śp. ks. prał. Stanisława Zarycha, który odegrał bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu uzależnieniom.


Dyrektor szpitala B. Stawarz wyraziła nadzieję, że to spotkanie, skierowane przede wszystkim do grupy zawodowej lekarzy, pielęgniarek, terapeutów, pracowników socjalnych oraz studentów i absolwentów tych kierunków, było początkiem cyklu konferencji, które kontynuowane będą co roku. Co ważne, do dyskusji zaproszono również przedstawicieli innych środowisk naukowych, m. in.: socjologów, pedagogów, psychologów.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Przemyśla. Konferencję zorganizował Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy przy współudziale Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu i Podkarpackiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.


Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik


Wykop Blipnij Napisz na grono
Zobacz także
THE ANIMALS & FRIENDS - KRÓLOWIE ROCKA NA PRZEMYSKIM ZAMKU
Data dodania: 20-08-2017

KRÓLOWIE ROCKA NA PRZEMYSKIM ZAMKU
NAJWIĘKSZE PRZEBOJE
JEDEN Z OSTATNICH KONCERTÓW LEGENDARNEJ GRUPY

Bilety w cenie 70 zł (sektor miejsc siedzących) i 60 zł (sektor miejsc stojących) do nabycia w sklepie muzycznym "MUSICLAND" ul. Serbańska 13, tel. 16 675 01 82, przed koncertem na Zamku Kazimierzowskim, a także online https://niezla-sztuka.pl/pl/p/Koncert-ANIMALS-FRIENDS/45

The Animals & Friends, legenda brytyjskiego rocka, grupa wykonująca klasyczny repertuar The Animals.
Zespół tworzą dwaj członkowie oryginalnego składu...


Wakacje w naszym mieście
Data dodania: 20-08-2017

Po raz kolejny świetlica ,,Wzrastanie" w Radymnie kontynuowała swoje wakacyjne działania. W okresie od 17 lipca do 4 sierpnia 2017 r. placówka zorganizowała półkolonię dla dzieci w Szkole Podstawowej przy ul. Mickiewicza. Uczestnikami letniego wypoczynku była trzydziestoosobow...
Eksplozja radości
Data dodania: 21-08-2017

Wakacje to czas wypoczynku dzieci i młodzieży. Czas, w którym szczególnie nie wolno zaniedbywać bezpieczeństwa. Nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Żurawicy przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3 zorganizowali Piknik z okazji Dnia Dziecka, podczas którego zabawę połączono z edukacją.

1 dzień czerwca 2017 r., wcześnie...