Baner tytułowy

Ludziom i dla ludzi

Data dodania: 10-08-2017
Drukuj artykuł
105 lat temu w maju 1912 roku powołano do życia Pogotowie Ratunkowe w Przemyślu. We wrześniu będziemy obchodzić Jubileusz 105-lecia tej zasłużonej dla społeczeństwa instytucji.

Z Panem Markiem Janowskim od 15 lat ratownikiem medycznym pracującym w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu, członkiem Kolegium Redakcyjnego opracowywanej publikacji o roboczym tytule "105 lat Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Historia i współczesność" rozmawia Zdzisław Wójcik.

Z.W.: - Proszę przybliżyć Czytelnikom historię.

M.J:
- W tamtym okresie była to jedna z pierwszych w Polsce stacji Pogotowia Ratunkowego (w przedwojennej Polsce w dawnym województwie lwowskim, po Lwowie było to druga stacja PR, a wspólnie z Tarnowem jako szósta w kraju). Dzisiaj jest to najstarsza służba ratownictwa medycznego w województwie podkarpackim, która obecnie funkcjonuje przy Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu. 

Z.W.: - Co miało wpływ na jej powstanie?

M.J.:
- Na jej powstanie, tak jak w przypadku innych miast, wpłynęło szereg tragicznych wydarzeń, takich jak katastrofa kolejowa w Medyce pod Przemyślem 4 maja 1911 r., do której doszło po zderzeniu pociągu nr 70, jadącego z Przemyśla z pociągiem nr 170 jadącym z Mościsk. W wyniku tego zderzenia śmierć poniosły dwie osoby, a kilkanaście innych zostało rannych. Wypadki o takiej skali oraz zwykła świadomość potrzeby niesienia pomocy medycznej obywatelom doprowadziły do wydania przez Radę Miasta Przemyśla 8 lutego 1912 r. rezolucji o potrzebie utworzenia stacji ratunkowej. Pisała o tym ówczesna prasa. W szóstym numerze z 1912 r. "Przegląd Przemyski" cytuje sprawozdanie z posiedzenia Rady Miejskiej: "(...) druga rezolucja domagała się stałej stacji ratunkowej na wzór większych miast, której potrzebie nie da się zaprzeczyć." Już w czerwcu tego samego roku pogotowie rozpoczęło udzielanie pomocy pierwszym pacjentom. Późniejszy okres to obie wojny światowe i zmiany ustrojowe, które nie stanęły na przeszkodzie w działalności tej instytucji, i niczym feniks z popiołów, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, często wręcz pasjonatów, przemyskie Pogotowie Ratunkowe zawsze się odradzało, by aż do dziś nieść pierwszą pomoc i służyć społeczeństwu.


Z.W.: - Kiedy odbędzie się ten jubileusz i kto może w tych uroczystościach uczestniczyć?

M.J.:
- Aby godnie uczcić Jubileusz 105-lecia i uroczyście uhonorować ludzi, którzy swoim życiem i pracą tworzyli tę piękną historię, wpisującą się trwale i nierozerwalnie w historię Przemyśla, Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu 105-lecia Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio, Urzędem Miasta Przemyśla, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej oraz Archiwum Państwowym w Przemyślu serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w uroczystościach, które odbędą się w dniu 16 września 2017 r. w Przemyślu.

Z.W.: - Z tego co wiem Komitet Organizacyjny zaprosił wielu znamienitych gości.

M.J.:
- Aby obchodom Jubileuszu 105-lecia nadać oficjalny charakter, organizator wystosował zaproszenia do najważniejszych osób w państwie, województwie i mieście, z prośbą o uświetnienie swą obecnością i objęcie Honorowego Patronatu nad świętem. Zaproszenia zostały skierowane do Prezydenta RP, Marszałka Sejmu RP, Premiera RP, Ministra Zdrowia, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz do parlamentarzystów, instytucji, stowarzyszeń i organizacji związanych z naszym miastem. Współgospodarzem organizowanego święta został Prezydent Miasta Przemyśla pan Robert Choma, natomiast współpracę w Honorowej Radzie Programowej przyjął pan Stanisław Kruczek członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Z.W.: - Jakiej pomocy oczekujecie?

M.J.
: - Komitet Organizacyjny zwraca się z gorącym apelem do wszystkich mieszkańców Przemyśla, którzy kiedyś sami lub ich bliscy związani byli z przemyskim Pogotowiem Ratunkowym o udostępnienie prywatnych zasobów archiwalnych (zdjęć lub dokumentów), które za zgodą właściciela mogłyby być wykorzystane w opracowywanej publikacji o roboczym tytule "105 lat Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Historia i współczesność". Właściwa popularyzacja i promocja tego święta przez liczne środowiska doda obchodom uroczystego charakteru o szerszym znaczeniu. Dlatego organizator serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do współorganizowania wydarzenia, a także liczy na wsparcie Jubileuszu 105-lecia. Wszelka pomoc finansowa oraz rzeczowa urealni ideę organizowanego z tak dużym rozmachem święta. Każdy wkład dobroczyńców trwale wpisze się w oficjalny charakter Jubileuszu 105-lecia istnienia Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

Wpłaty dokonywać można na specjalnie uruchomiony rachunek bankowy: Podkarpacki Bank Spółdzielczy 17 8642 1155 2015 1500 5283 0015, z dopiskiem "Jubileusz 105-lecia Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu".

Pozyskanie darczyńców i sponsorów umożliwi zrealizowanie założeń organizacyjnych i pozwoli pokryć wszystkie koszty. W założeniu obchody Jubileuszu będą miały charakter wydarzenia o kulturalno-edukacyjnym i społecznym wymiarze. Pragniemy, aby to święto dedykowane "ludziom i dla ludzi" wniosło istotny wkład w świadome upowszechnianie właściwego zachowania i celebrowania dziedzictwa naszego miasta.

Z.W.: - Jeśli ktoś chciałby wesprzeć tę, ze wszech miar cenną inicjatywę, to z kim ma się kontaktować?
M.J.:
- Osoby zainteresowane udostępnieniem archiwaliów proszę o przekazanie informacji na adres: jubileuszprm@wszp.pl lub o kontakt pod nr 504 494 105 bądź 784 280 085.

Z.W.: - Dziękuję za rozmowę i życzę Wam wytrwałości w przygotowaniach oraz udanego Jubileuszu.

Zdjęcia archiwum Komitetu Organizacyjnego


Wykop Blipnij Napisz na grono
Zobacz także
DRUŻYNA ENERGII WKRACZA DO GRY!
Data dodania: 20-10-2017

Co piąte dziecko w wieku szkolnym jest otyłe lub ma nadwagę. Powód? Zwolnienia z WF-u, złe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim za dużo czasu spędzanego przed komputerem. Jednak dość narzekania! Już 17 października rozpoczyna się rekrutacja do Drużyny Energii - programu, którego partnerami są Grupa Energa i New Balance. Podstawową ideą jest udowodnienie, że technologia może być naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem, w walce o zdrowie i rozwój dzieci.
 
Drużyna Energii to ogólnopolski program sportowo-edukacyjny, skierowany do uczniów klas VI...


Comédie-Française w Centrum Kulturalnym w Przemyślu
Data dodania: 20-10-2017

23 października o godzinie 19:00, z cyklu "Comédie-Française", zapraszamy do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na transmisję komedii w czterech aktach "Mizantrop".


Jedną z najważniejszych sztuk francuskiej dramaturgii, "Mizantropa" Moliera zobaczymy w reżyseri...
Już w najbliższą niedzielę - Rodzinny Bieg po Zdrowie w Radawie
Data dodania: 20-10-2017

Już w niedzielę 22 października br. w Radawie odbędzie się po raz pierwszy rodzinny "Bieg po Zdrowie" organizowany przez hotel Bacówka Radawa&Spa****. Ambasadorzy biegu, znani polscy lekkoatleci: Mariusz Giżyński, Małgorzata Sobańska oraz Piotr Pogon tego dnia wesprą uczestników trzech kategorii: biegu dla dorosłych, dzieci oraz osób niepełnosprawnych, zagrzewając...