Baner tytułowy

Świadectwo życia

Data dodania: 06-10-2017
Drukuj artykuł
2 września 2017 r. odbyła się XVI Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi PCK do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej (gmina Fredropol w powiecie przemyskim). Najważniejszym momentem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Przemyski ks. Arcybiskup Adam Szal. W spotkaniu udział wzięło około tysiąca krwiodawców, wraz z rodzinami i sympatykami z wielu miejscowości Podkarpacia. Uroczystości uświetniło również 14 sztandarów klubów HDK.

Przed rozpoczęciem Mszy św. dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy w podcieniach kościoła, dedykowanej św. Maksymilianowi Marii Kolbe, patronowi krwiodawców w 35. rocznicę kanonizacji.

Na początku Eucharystii proboszcz i kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Hura OFMCony powitał Księdza Arcybiskupa, księży kapelanów, przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, krwiodawców, ich rodziny oraz wszystkich zgromadzonych. Wraz z ks. Arcybiskupem Mszę św. koncelebrowali przybyli kapłani.

W homilii Arcybiskup odniósł się do objawień fatimskich, w których Matka Boża jest znakiem czasu dla nas i zaprasza do odnowienia gorliwości oraz do ufnego zawierzenia się Jej. "(...) Maryja zaprasza nas umęczonych, cierpiących, do tego, aby pokrzepić się, aby być mocnym. Matka Boża z Fatimy zachęca nas do wytrwałej i stałej modlitwy, do której zachęcała dzieci, ale do której zachęca i zobowiązuje nas także. Z modlitwą łączy się duch ofiary, łączy się także postawa dzięcięctwa Bożego (...)" - mówił Arcybiskup. Nawiązując do słów sł. Bożej Łucji z Fatimy wyjaśnił na czym polega pokuta. Następnie zauważył, że krwiodawcy naśladują Chrystusa, który przelał za nas krew. "(...) Dawcy krwi służą Panu Bogu i ludziom w sposób ofiarny, trudny, właściwie niezastąpiony. Jak wszyscy wiemy dobrze krew jest lekarstwem niezwykłym, bardzo skutecznym. Stąd też nasza modlitwa przed obrazem Matki Bożej w pierwszą sobotę miesiąca (...) niech będzie podziękowaniem krwiodawcom, którzy wstępują w ślady Chrystusa, który przelał krew za nas, w świetle Maryi, która współuczestniczyła w tym, co wydarzyło się na Kalwarii. (...) Niech radość Maryi, Matki Zmartwychwstałego Pana, będzie także naszą radością. Amen" - powiedział Abp.

Po komunii św. o. Krzysztof Hura podziękował Panu Bogu i Matce Bożej za kolejny przeżyty rok, a także obecnym na Mszy św.: "Serdecznie dziękuję naszemu Księdzu Arcybiskupowi Adamowi za obecność pośród nas, za odprawianą w naszej intencji Mszę św., za wygłoszone Słowo Boże, Bóg zapłać wszystkim księżom - ks. Marcinowi Kwiatkowskiemu kapelanowi Garnizonu Przemyśl, ks. Stanisławowi Świder ojcu duchownemu z WSD w Przemyślu, ks. Dominikowi Osowskiemu z Narola, wszystkim, którzy w sposób zorganizowany tutaj przybyli. Słowa podziękowania kieruję w stronę przedstawicieli władz parlamentarnych, które składam na ręce pani senator Alicji Zając oraz pana posła Andrzeja Matusiewicza. Dziękuję również przedstawicielom władz samorządowych. Dziękuję za państwa obecność i świadectwo życia. Dziękuję wszystkim, którzy z racji pełnionych funkcji, zarówno na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim, okręgowym są zaangażowani w dzieło krwiodawstwa, wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszej pielgrzymki na czele z prezesem Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu panem Mieczysławem Gibałą. Wam wszystkim dziękuję za wspólną modlitwę, za to, że bezinteresownie dzielicie się najcenniejszym darem - darem swojej krwi, a przez to dajecie nadzieję tym, którzy oczekują powrotu do zdrowia (...) ".

O. Krzysztof zaprosił zebranych na kolejne spotkanie krwiodawców: "Poproszono mnie także, abym przekazał informację o kolejnym spotkaniu, a mianowicie: Komitet Organizacyjny i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie zapraszają środowiska kolbiańskie i wszystkich, którym bliski jest święty Maksymilian Maria Kolbe na dzień 23 września 2016 r. do Niepokalanowa do udziału w II Ogólnopolskim Spotkaniu. W programie tego spotkania jest oczywiście uroczysta Msza św., której przewodniczył będzie ks. bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, zwiedzanie miejsc związanych z życiem św. Maksymiliana. W czasie tych obchodów będzie także m.in. okazja do honorowego oddawania krwi. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do szczegółowych informacji, jakie znajdują się na plakatach, jak i na stronie Niepokalanowa".

Oprawę liturgii Mszy św. zapewnili krwiodawcy.


W tym niezwykłym spotkaniu uczestniczyli także m.in. Janusz Hamryszczak zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, Marek Kudła Wicestarosta Powiatu Przemyskiego, Antoni Olak członek ZG PCK, wiceprezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie, Artur Czado przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej PCK, Eugeniusz Taradajko wiceprzewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej PCK, członek POO PCK, Artur Stalmach zastępca dyrektora POO PCK, Urszula Bzdek zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Po Mszy św. pielgrzymi wyruszyli na dróżki kalwaryjskie, by uczestniczyć w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które prowadził ks. Stanisław Świder, a śpiew animowała Katarzyna Doniek.

Spotkanie zwieńczyła wspólna zabawa i posiłek. Nad Wiarem pątników bawiła kapela "Kaszyce" oraz DJ "BLAZE". Pielgrzymów zabezpieczała Grupa Ratownictwa PCK PRZEMYŚL, której szefem jest Łukasz Szaruga.

Organizatorzy pielgrzymki: Podkarpacki Odział Okręgowy PCK, Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, Oddział Rejonowy PCK w Przemyślu i klub HDK PCK im. "Ziemi Przemyskiej" działający od 44 lat przy tym Oddziale.

W pielgrzymce udział wzięli krwiodawcy, ich rodziny i sympatycy m.in. z: Jarosławia, Sieteszy, Sanoka, Husowa, Mielca, Rzeszowa, Jedlicza, Jasła, Żołyni, Białegostoku, Harty, Gaci, Zręcina, Narola, Dębicy, Radymna, Krosna, Wojaszówki, Ustrobnej, Przemyśla.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i Katarzyna AdamczykWykop Blipnij Napisz na grono
Zobacz także
DRUŻYNA ENERGII WKRACZA DO GRY!
Data dodania: 20-10-2017

Co piąte dziecko w wieku szkolnym jest otyłe lub ma nadwagę. Powód? Zwolnienia z WF-u, złe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim za dużo czasu spędzanego przed komputerem. Jednak dość narzekania! Już 17 października rozpoczyna się rekrutacja do Drużyny Energii - programu, którego partnerami są Grupa Energa i New Balance. Podstawową ideą jest udowodnienie, że technologia może być naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem, w walce o zdrowie i rozwój dzieci.
 
Drużyna Energii to ogólnopolski program sportowo-edukacyjny, skierowany do uczniów klas VI...


Comédie-Française w Centrum Kulturalnym w Przemyślu
Data dodania: 20-10-2017

23 października o godzinie 19:00, z cyklu "Comédie-Française", zapraszamy do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na transmisję komedii w czterech aktach "Mizantrop".


Jedną z najważniejszych sztuk francuskiej dramaturgii, "Mizantropa" Moliera zobaczymy w reżyseri...
Już w najbliższą niedzielę - Rodzinny Bieg po Zdrowie w Radawie
Data dodania: 20-10-2017

Już w niedzielę 22 października br. w Radawie odbędzie się po raz pierwszy rodzinny "Bieg po Zdrowie" organizowany przez hotel Bacówka Radawa&Spa****. Ambasadorzy biegu, znani polscy lekkoatleci: Mariusz Giżyński, Małgorzata Sobańska oraz Piotr Pogon tego dnia wesprą uczestników trzech kategorii: biegu dla dorosłych, dzieci oraz osób niepełnosprawnych, zagrzewając...