Baner tytułowy

Uroczysty apel w KM PSP w Przemyślu

Data dodania: 11-10-2017
Drukuj artykuł
4 października 2017. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu odbył się uroczysty apel z okazji oddania do użytku nowo wybudowanego budynku garażowego wraz z myjnią i warsztatem naprawczym zrealizowanego w ramach środków "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020" zainicjowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka.
Całkowita powierzchnia budynku to prawie 348 m kw. z czego największą część zajmuje pomieszczenie garażu, w którym umieszczonych zostanie część samochodów bojowych będących na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-gaśniczej w Przemyślu. 

Największą radość sprawi strażakom w pełni wyposażona myjnia samochodowa, ponieważ do tej pory musieli oni myć wszystkie pojazdy służbowe na placu wewnętrznym komendy, co w warunkach zimowych powodowało zamarzanie wody na pojazdach i tworzyło lodową taflę przed garażami.

Kolejnym z pomieszczeń znajdujących się w budynku jest w pełni wyposażony warsztat. Przecinarka plazmowa, prasa hydrauliczna, kompresor, spawarka, wózki z kompletami kluczy, stoły warsztatowe z narzędziami to tylko niektóre elementy, które pozwolą strażakom na dokonywanie drobnych remontów czy napraw. Dzięki temu i dzięki umiejętnościom strażaków zachowana jest ciągła gotowość sprzętu do akcji nawet w przypadku wystąpienia drobnych awarii.

Podczas każdej akcji ratownicy narażeni są - w najlepszym wypadku na zabrudzenie, a w najcięższych zdarzeniach na skażenie różnego rodzaju środkami chemicznymi. W kolejnym z pomieszczeń zaprojektowano miejsce na czyszczenie umundurowania i sprzętu. Nowoczesna pralnica z elektronicznym systemem podawania środków piorących i impregnujących, suszarka do ubrań dużej mocy, kabina do dekontaminacji czy specjalna wanna wykonana ze stali kwasoodpornej, w której można wyczyścić skażone ubranie chemiczne, to urządzenia, na które strażacy czekali od lat, zwłaszcza podczas powrotów z akcji gaśniczych, które odbywały się w warunkach zimowych. Dzięki tym urządzeniom będzie można teraz bardzo szybko wyczyścić a przede wszystkim wysuszyć ubranie specjalne używane podczas działań.

Podczas uroczystości była także okazja, aby podziękować strażakom za ich codzienną służbę. Funkcjonariusze PSP otrzymali z rąk ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka "Krzyże Zasługi" oraz "Medale za Długoletnią Służbę".
- To Państwa profesjonalizm, poświęcenie i zaangażowanie sprawiają, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie - powiedział minister.
W trakcie apelu szef MSWiA wręczył również medal "Młody Bohater". Medalem został odznaczony Mateusz Krul, który w styczniu bieżącego roku uratował 29-letniego mężczyznę, pod  którym załamał się lód na Wisłoku. Nastolatek natychmiast ruszył z pomocą. Pożyczył od łowiącego niedaleko ryby wędkarza wędkę i podał ją tonącemu mężczyźnie. Dzięki temu udało się go wyciągnąć na brzeg i zapobiec tragedii.

W uroczystym apelu uczestniczyli posłowie na Sejm RP Bogdan Rzońca, Zbigniew Chmielowiec, Piotr Babinetz, Andrzej Matusiewicz, komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, Metropolita Przemyski abp Adam Szal, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec oraz władze samorządowe powiatu.

Po uroczystości, w przemyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej odbyła się konferencja poświęcona inwestycjom realizowanym w ramach "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020" oraz ich wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia. W konferencji uczestniczyli szefowie służb, którzy referowali realizację tych inwestycji. W konferencji uczestniczyli także komendanci miejscy i powiatowi oraz dowódcy jednostek ratowniczo - gaśniczych PSP z Podkarpacia.


Źródło: KW PSP w Rzeszowie
Fot. mł. bryg. Marcin Betleja, kpt. Marcin Lachnik


Wykop Blipnij Napisz na grono
Zobacz także
DRUŻYNA ENERGII WKRACZA DO GRY!
Data dodania: 20-10-2017

Co piąte dziecko w wieku szkolnym jest otyłe lub ma nadwagę. Powód? Zwolnienia z WF-u, złe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim za dużo czasu spędzanego przed komputerem. Jednak dość narzekania! Już 17 października rozpoczyna się rekrutacja do Drużyny Energii - programu, którego partnerami są Grupa Energa i New Balance. Podstawową ideą jest udowodnienie, że technologia może być naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem, w walce o zdrowie i rozwój dzieci.
 
Drużyna Energii to ogólnopolski program sportowo-edukacyjny, skierowany do uczniów klas VI...


Comédie-Française w Centrum Kulturalnym w Przemyślu
Data dodania: 20-10-2017

23 października o godzinie 19:00, z cyklu "Comédie-Française", zapraszamy do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na transmisję komedii w czterech aktach "Mizantrop".


Jedną z najważniejszych sztuk francuskiej dramaturgii, "Mizantropa" Moliera zobaczymy w reżyseri...
Już w najbliższą niedzielę - Rodzinny Bieg po Zdrowie w Radawie
Data dodania: 20-10-2017

Już w niedzielę 22 października br. w Radawie odbędzie się po raz pierwszy rodzinny "Bieg po Zdrowie" organizowany przez hotel Bacówka Radawa&Spa****. Ambasadorzy biegu, znani polscy lekkoatleci: Mariusz Giżyński, Małgorzata Sobańska oraz Piotr Pogon tego dnia wesprą uczestników trzech kategorii: biegu dla dorosłych, dzieci oraz osób niepełnosprawnych, zagrzewając...