Data: 05-12-2017

Apetyt na słodycze - jak z tym walczyć ?

Słodycze często są dla nas nagrodą lub uspokojeniem , niekiedy nawyk taki wyrabiany jest w nas od dziecka/ nagroda za dobre zachowanie , dobra ocena w szkole czy posprzątanie pokoju/.
W latach późniejszych jedząc słodycze odreagowujemy stres kiedy nas zdenerwuje szef , partner lub gdy mamy zły nastrój albo aby poprawić sobie humor. Niestety w magiczny sposób nigdy nie kończy się to na jednej czekoladce czy ciastku. Często ukojenie znajdujemy, gdy zjadamy ostatnią z całej paczki i wtedy dopadają nas wyrzuty sumienia. Dlaczego tak się dzieje ?
Całkiem możliwe , że Twoje zachcianki są rezultatem źle zbilansowanej diety i spożywania w za dużych ilościach produktów przetworzonych , węglowodanów prostych, , po których zjedzeniu poziom cukru gwałtownie skacze do góry ,a następnie gwałtownie spada .Organizm Twój reaguje wówczas głodem i domaga się paliwa po którym zacznie działać natychmiast , wtedy najczęściej sięgamy po tzw." dopalacze cukrowe ?? czyli cukry proste, które natychmiast się wchłaniają i dają uczucie natychmiastowego przypływu energii, niestety tylko na chwilę i koła się zamyka.


Do innych czynników, które powodują chęć pochłaniania słodyczy należą; nieregularne pory posiłków/za duże odstępy miedzy posiłkami/ za mała ilość snu, za mała ilość wody w organizmie oraz stres i brak mikroelementów; magnezu, potasu , żelaza.
Niekiedy problem jest poważniejszy /insulinooporność , cukrzyca / wówczas należy zrobić badania i skonsultować się z diabetologiem.

Dużym problemem jest jedzenie w restauracjach , budkach i na mieście , często nie są to świeżo przygotowywane dania, restauratorzy korzystają z tzw. półproduktów , które nasycone są chemią , tłuszczem i za dużą zawartością soli, zjadamy większe porcje /bo większe zestawy wychodzą taniej/ czym rozpychamy żołądek co prowadzi do nawagi, a w rezultacie do nienajadania się w przyszłości i skoków poziomu insuliny.

Jak zmniejszyć apetyt na słodycze;
-jedz regularne posiłki z błonnikiem ,wystrzegaj się węglowodanów prostych
- zadbaj, aby w twoim jadłospisie nie było zbyt dużo słonych produktów
/sól wzmaga ochotę na słodkie/
- jeśli twoja dieta zawiera duże ilości białka zwierzęcego /mięso, ryby, ser, mleko, jajka/ Twoje zapotrzebowanie na węglowodany wzrasta dlatego dla równowagi jedz dużo warzyw.
- ochotę na cos słodkiego zmniejszysz jedząc coś ostrego , gorzkiego lub kwaśnego .
- możesz tez suplementować chrom, zwiększyć ruch i zmniejszyć ilość mięsa i nabiału w diecie.
- jeśli już musisz jeść słodkie to do 1 godz. po posiłku, nigdy przed posiłkiem.

Nie ograniczaj całkiem słodkiego, na początku wybierz jeden dzień kiedy będziesz jadła słodkie np. Szwedzi uczą dzieci, iż słodkie jemy tylko w sobotę, lepiej w jeden dzień zjeść więcej niż codziennie podjadać coś słodkiego.
Słodkie przekąski też mogą być zdrowe lepiej zjeść orzechy ,pestki, gorzką czekoladę lub owoce /uważajmy na suszone owoce często do nich dodawany jest cukier i siarka/ pamiętajmy iż ilość cukrów w owocach jest różna.

Pamiętajmy ,że węglowodany złożone są składnikami, które podnoszą poziom serotoniny zwanej hormonem szczęścia ,ponadto dodają energii i sił. Dbajmy więc o zdrowe produkty w naszej diecie.


Barbara Kowal
www.spakosmetyczka.com

NAJNOWSZE
Zapisy do XIX edycji...
Arkadiusz Milik: Udział w tym turnieju to szansa na...
PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY...
Przemyśl to jedno z 21 miast i gmin, w których Polska...
Nauka może być...
Uśmiechy, radosne barwy i chemiczne eksperymenty...
1. Rodzinny Piknik...
Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe "Róża Wiatrów"...
Zaczynamy wielkie...
W najbliższą niedzielę, 23 września o godzinie 11.00...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward