Data: 31-12-2017

Wydatki Polaków na tle innych krajów. Świąteczny Barometr Ferratum Group 2017

Od 2014 roku Grupa Ferratum regularnie prosi swoich klientów o informacje na temat ich wydatków. Właśnie pojawiła się najnowsza edycja raportu dotycząca świątecznych planów. Badanie przeprowadzono w 20 krajach. Jak wypadli w nim Polacy?

To największa z dotychczasowych ankiet Ferratum Bank, wzięło w niej udział 21 tys. respondentów. Dzięki raportowi możemy dowiedzieć się nie tylko, jakie wydatki planują na święta Polacy, co zamierzają zakupić i gdzie, ale także sprawdzimy, czy popularne są u nas wyjazdy świąteczne, czy korzystamy z bankowości mobilnej, a może płacimy karta, czy rezerwujemy noclegi przez portal AirBnB. Dodatkowo dane można porównać z wynikami innych krajów.

Wydatki świąteczne A.D. 2017

Dla ponad 70% badanych najważniejsze w czasie świąt jest spędzenie czasu z rodziną i cieszenie się duchem świąt (19%). Dopiero na dalszy plan schodzą inne sprawy związane z tym okresem jak na przykład dawanie prezentów (ważne dla ponad 3% respondentów). Jakby jednak nie podchodzić do świąt, są one bardziej lub mniej związane z wydatkami. Niemal 21% badanych zamierza w tym roku wydać więcej na święta niż w ubiegłym roku, natomiast około 49% respondentów chce się zmieścić w takim samym budżecie, jak w 2016 roku. 30% badanych planuje jednak zmniejszyć świąteczne wydatki w porównaniu do tego, co wydali w poprzednie święta. Przeciętna polska rodzina nie chce wydać więcej niż 21% swojego domowego budżetu na organizację świąt (ponad 1128 zł). To plasuje nas w środku zestawienia badanych krajów. Okazuje się, że największe koszty poniosą mieszkańcy Meksyku (ponad 34%), Rumunii (niemal 32%), Hiszpanii (ponad 29%), Brazylii (28%) i Bułgarii (24%). Mniej od nas planują wydać na święta m.in. Holendrzy, Duńczycy i Niemcy (prawie 12%).



Większość badanych (prawie 60%) zamierza sfinansować święta z własnych oszczędności, 19% chce skorzystać z pożyczki Ferratum, 14% z karty kredytowej, ponad 5% planuje zaciągnięcie kredytu w banku, a 3% pożyczy pieniądze w innej instytucji finansowej.

Polacy plasują się w środku rankingu, jeśli chodzi o zakupy świąteczne online. Tylko 23% zakupów zrobimy za pośrednictwem internetu, a większość produktów zostanie kupionych w tradycyjnych, stacjonarnych sklepach. Liderami w tym rankingu są Niemcy, którzy aż 45,4% zakupów zrobią w e-sklepach, tuż za nimi są Brytyjczycy (38,6%) i Holendrzy (32,6%). Najmniej zakupów online zrobią Meksykanie (14,4%), Łotysze (15%) i Chorwaci (15,6%).

Trendy zakupowe i wyjazdy świąteczne

Świąteczny Barometr Ferratum Group to także okazja, aby poznać aktualne trendy zakupowe. 17,5% badanych spodziewa się, że dostanie na Boże Narodzenie odzież, 13,7% oczekuje gier i zabawek, 12% - słodyczy i przysmaków, a 9,1% - elektroniki użytkowej. Najmniej popularnym prezentem są instrumenty muzyczne (1,1%) i zabiegi SPA (2,8%).



Jako prezentów Polacy oczekują najczęściej kosmetyków (18,7%). Pod tym względem jesteśmy podobni do mieszkańców Łotwy (18,2%). Na drugim miejscu naszych oczekiwań uplasował się alkohol (16,8%), podobnie jak w przypadku mieszkańców Meksyku (16,6%) i Łotwy (15,4%), za to rzadziej spodziewają się go otrzymać Australijczycy (11,6%) i Kanadyjczycy (6.7%). W przypadku Polaków odzież pojawiła się dopiero na trzecim miejscu (15,3%), podczas gdy w takich krajach, jak Meksyk (29,8%), Hiszpania (24,2%), Norwegia (21,6%), Rumunia (20,9%), Czechy i Dania (20,8%), Kanada (20%), Holandia (19,3%), Nowa Zelandia (19,1%) i Bułgaria (17%) to najbardziej oczekiwany prezent. Polacy chcą jeszcze dostać w prezencie sprzęt gospodarstwa domowego (11,8%) i sprzęt elektroniczny (8,7%).



Polacy już od kilku lat nie należą do domatorów, jeśli chodzi o spędzanie świąt. Coraz więcej osób decyduje się na świąteczne wyjazdy. Na ten cel przeznaczymy 15,3% naszego domowego budżetu, co daje nam 6 miejsce od końca w zestawieniu Ferratum Group. Liderami wydatków na świąteczne podróże są Brazylijczycy (30%), Rumuni (28%) i Nowozelandczycy (27,8%). Natomiast najoszczędniejsi w tego typu wydatkach są Holendrzy (8,7%) i Niemcy (12%).



Ferratum Group sprawdziło także, czy planując świąteczne podróże, skorzystamy z bardzo popularnego na świecie portalu AirBnB. Okazuje się, że najczęściej z tego serwisu zamierzają korzystać Rumunii (40,4%), Niemcy (35,1%) i Estończycy (23,9%), natomiast najrzadziej używają AirBnB Polacy (4,4%).

Płatności mobilne czy karta płatnicza?

50% badanych zamierza płacić za wydatki świąteczne kartą: najwięcej - w Szwecji i Norwegii (70%), najmniej - w Meksyku (33%) i Brazylii (35%). Polacy również są w końcówce zestawienia - tylko 42% z nas zamierza płacić kartą. Za to zdecydowanie częściej zamierzamy korzystać z bankowości mobilnej. 60% badanych Polaków chce używać tego kanału dostępu do usług bankowych, chociaż daleko nam do Australijczyków (91%) i Nowozelandczyków (87%). W czasie świąt najrzadziej z bankowości mobilnej będą korzystali Duńczycy (44,2%) i Meksykanie (44,6%).



Metodologia badań

W badaniu wzięło udział ponad 21 tys. gospodarstw domowych. Ankietę przeprowadzono wśród osób w wieku 18-61 lat. 58,8% wszystkich respondentów stanowiły kobiety. Średni rozporządzalny dochód gospodarstwa domowego wahał się od 555 do 4580 euro. Średnia liczba osób w gospodarstwie domowym wynosiła 2,89 osoby.

Oprócz pytań dotyczących wskaźników demograficznych, respondenci zostali zapytani o swój jednorazowy miesięczny dochód netto, kwotę planowanych wydatków na Święta Bożego Narodzenia oraz o to, czy podczas podróży świątecznych będą korzystali z usług AirBnB lub bankowości internetowej.

W badaniu wykorzystano walutę każdego kraju. Odpowiedzi zostały uśrednione, aby odzwierciedlić odpowiednią siłę nabywczą każdego z krajów. Wszyscy ankietowani byli anonimowi.

NAJNOWSZE
Spotkanie ze strażakami
15 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Medyce w...
Majówka pod dereniem...
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Majówkę pod...
Przygoda w Przemyślu
16 kwietnia 2024 r. dziewięcioro uczniów Zespołu...
Festiwal czekolady,...
Im bliżej maja i ciepłych promieni słońca, tym...
Odruch serca
XXIV Akcja Krew-Czekolada przeprowadzona w 2024 r. przez...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward