Data: 07-01-2018

6 stycznia 2018 r. - ORSZAK TRZECH KRÓLI W ASYŚCIE ANIOŁÓW

Chrześcijańskie Święto Trzech Króli obchodzone 6 stycznia każdego roku to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, które związane jest z postaciami trzech mędrców wędrujących do Betlejem by oddać pokłon Chrystusowi. Jest to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Tradycyjnie od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie mędrcy nazywani są imionami Kacper, Melchior i Baltazar. Święto Trzech Króli w okresie powojennym było dniem wolnym od pracy jednak zmieniono to w roku 1960. Dopiero w 2010 roku, po 50 latach dzień wolny przywrócono.

Stosunkowo nowym w Polsce zwyczajem obchodzenia święta 6 stycznia jest Orszak Trzech Króli. Jest to tak naprawdę przedstawienie Jasełek w przestrzeni publicznej tworzone przez lokalną społeczność: rodziny, szkoły, włodarzy. W tym roku organizatorami w Przemyślu byli: Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Po raz pierwszy takie obchody w Polsce zorganizowane zostały w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach szkolnych. Obecnie - aż trudno w to uwierzyć, że po tak krótkim czasie - impreza zakrojona jest na ogromną skalę, a w kolorowych orszakach biorą udział całe społeczności. W ubiegłym roku w naszym kraju Orszak Trzech Króli odbył się w 560 miejscowościach, w bieżącym 2018 już w 644 miejscowościach. Jedną z nich był oczywiście Przemyśl, i tu, po Mszy Świętej a Archikatedrze, uczestnicy Orszaku maszerowali ulicami miasta. Po dotarciu do szopki, która znajdowała się w Rynku, oddano pokłon leżącemu w żłobie Chrystusowi i śpiewano kolędy. Dla chcących się posilić - a było ich naprawdę wielu - przygotowano barszcz i drożdżówki, które rozdawali wolontariusze z Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

W przemyskim Orszaku Trzech Króli - podobnie jak w innych miastach - udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, włodarze miasta oraz przedstawiciele duchowieństwa. Wspólnie ze zgromadzonymi mieszkańcami kolędowali m.in.: Metropolita Przemyski abp Adam Szal, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Janusz Zapotocki.


Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

NAJNOWSZE
9 grudnia 2018 r. -...
Przemyski Rynek jak Wioska Św. Mikołaja W...
MIKOŁAJKOWY DZIEŃ...
06 grudnia br. w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży...
Stand-up w Przemyślu:...
Stand-up No Limits oraz SANówa zapraszają na wieczór...
Grudniowe atrakcje w...
Uprzejmie informujemy , że w związku ze zbliżającymi...
Zapraszamy na...
Jako że Przemyśl zawsze leżał na skrzyżowaniu...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward