Data: 02-07-2018

Maturzyści z "Morawy" - rocznik 1961 - ufundowali i odsłonili tablicę upamiętniającą Przemyskie Orlęta

W piątek, 29 czerwca odsłonięto tablicę upamiętniającą Przemyskie Orlęta - uczniów gimnazjum na Zasaniu, a także siedzibę gimnazjum, a do 1968 roku również siedzibę II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.

Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy rozpoczęły się mszą świętą w kościele XX. Salezjanów.

Tablicę ufundowaną przez absolwentów "Morawy" - rocznik 1961 umieszczono na budynku Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przy ulicy Piotra Skargi 7/1. W owym obiekcie mieściło się niegdyś gimnazjum, a potem II Liceum Ogólnokształcące.

W uroczystości, obok inicjatorów i organizatorów wydarzenia - Absolwentów II LO rocznik 1961 udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla - Grzegorz Hayder i Janusz Hamryszczak, Przewodniczący Rady Miejskiej - Bogusław Zaleszczyk, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego - Mariusz Zamirski, Prezes PARR S.A. - Kamil Niklewicz, a także inni przedstawiciele instytucji i spółek miejskich oraz przemyska młodzież.

Podczas przemówienia Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Matusiewicz przypomniał, iż piątkowa uroczystość idealnie wpisuje się w rok jubileuszowy - rok, w którym obchodzimy stulecie niepodległości Polski.
"Jak wszyscy doskonale wiemy, tu także walczono. Walki toczyły się nie tylko o niepodległość, ale także o Polskość tego miasta... To właśnie przemyscy harcerze - a warto dodać, że większość z nich to byli ci, którzy w marcu 1918 roku założyli Harcerski Klub Sportowy "Czuwaj" - gdy w końcu przyszło im walczyć o wolną Polskę, stanęli w pierwszym szeregu. Wszyscy tutaj wymienieni - Artwiński, Kędzierscy, Durkacz, Różycki, Osostowicz, ale także Ci, których nie ma na tej tablicy - Kramarz czy Zaleszczyk oraz ich bezimienni koledzy, którzy zginęli w walkach w Niżankowicach (...)" - powiedział Andrzej Matusiewicz.

Poseł Andrzej Matusiewicz podkreślił, jak niezwykle istotna jest edukacja młodzieży oraz podtrzymywanie w niej pamięci historycznej, której jak dodał - nigdy nie jest za dużo. Zwłaszcza, że jest jeszcze wiele do zrobienia w ramach polityki historycznej państwa, która w przeszłości była bardzo mocno zaniedbana i dopiero w ostatnim czasie nastąpiło jej odrodzenie (...).

Zastępca Prezydenta Miasta - Grzegorz Hayder odwołał się do obchodzonego w tym dniu święta dwóch apostołów - męczenników Piotra i Pawła: "Święty Augustyn w dzisiejszej godzinie czytań mówił, że to jest dzień męczeństwa świętych Piotra i Pawła. I dzisiaj spotykamy się, by uczcić naszych własnych męczenników, którzy w dobrych zawodach wystąpili, bieg ukończyli, ojczyznę ustrzegli. Na koniec przypadł im uroczysty wieniec chwały... Cześć ich pamięci." - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta.

Inicjatorem i głównym sponsorem tablicy jest pan Mieczysław Drozd - absolwent "Morawy", maturzysta z 1961 roku. Podkreślił on jednak, że bez zaangażowania i pomocy wielu osób - w tym jego szkolnych koleżanek i kolegów, a także prezesa PARR S.A. - Kamila Niklewicza odsłonięcie tej jakże ważnej pamiątki nie byłoby możliwe.
NAJNOWSZE
ZUS zaprasza...
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłasza nabór...
Ponad 6 kg koralowca...
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, w...
Sukces Koralika we...
Z czterema nagrodami powrócił Zespół Taneczny...
Wybierz się na 2....
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej już po raz drugi...
Kino Letnie na Rynku...
Już od 14 lipca, co sobotę (przez całe lato!) czekamy...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward