Data: 02-07-2018

Maturzyści z "Morawy" - rocznik 1961 - ufundowali i odsłonili tablicę upamiętniającą Przemyskie Orlęta

W piątek, 29 czerwca odsłonięto tablicę upamiętniającą Przemyskie Orlęta - uczniów gimnazjum na Zasaniu, a także siedzibę gimnazjum, a do 1968 roku również siedzibę II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.

Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy rozpoczęły się mszą świętą w kościele XX. Salezjanów.

Tablicę ufundowaną przez absolwentów "Morawy" - rocznik 1961 umieszczono na budynku Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przy ulicy Piotra Skargi 7/1. W owym obiekcie mieściło się niegdyś gimnazjum, a potem II Liceum Ogólnokształcące.

W uroczystości, obok inicjatorów i organizatorów wydarzenia - Absolwentów II LO rocznik 1961 udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla - Grzegorz Hayder i Janusz Hamryszczak, Przewodniczący Rady Miejskiej - Bogusław Zaleszczyk, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego - Mariusz Zamirski, Prezes PARR S.A. - Kamil Niklewicz, a także inni przedstawiciele instytucji i spółek miejskich oraz przemyska młodzież.

Podczas przemówienia Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Matusiewicz przypomniał, iż piątkowa uroczystość idealnie wpisuje się w rok jubileuszowy - rok, w którym obchodzimy stulecie niepodległości Polski.
"Jak wszyscy doskonale wiemy, tu także walczono. Walki toczyły się nie tylko o niepodległość, ale także o Polskość tego miasta... To właśnie przemyscy harcerze - a warto dodać, że większość z nich to byli ci, którzy w marcu 1918 roku założyli Harcerski Klub Sportowy "Czuwaj" - gdy w końcu przyszło im walczyć o wolną Polskę, stanęli w pierwszym szeregu. Wszyscy tutaj wymienieni - Artwiński, Kędzierscy, Durkacz, Różycki, Osostowicz, ale także Ci, których nie ma na tej tablicy - Kramarz czy Zaleszczyk oraz ich bezimienni koledzy, którzy zginęli w walkach w Niżankowicach (...)" - powiedział Andrzej Matusiewicz.

Poseł Andrzej Matusiewicz podkreślił, jak niezwykle istotna jest edukacja młodzieży oraz podtrzymywanie w niej pamięci historycznej, której jak dodał - nigdy nie jest za dużo. Zwłaszcza, że jest jeszcze wiele do zrobienia w ramach polityki historycznej państwa, która w przeszłości była bardzo mocno zaniedbana i dopiero w ostatnim czasie nastąpiło jej odrodzenie (...).

Zastępca Prezydenta Miasta - Grzegorz Hayder odwołał się do obchodzonego w tym dniu święta dwóch apostołów - męczenników Piotra i Pawła: "Święty Augustyn w dzisiejszej godzinie czytań mówił, że to jest dzień męczeństwa świętych Piotra i Pawła. I dzisiaj spotykamy się, by uczcić naszych własnych męczenników, którzy w dobrych zawodach wystąpili, bieg ukończyli, ojczyznę ustrzegli. Na koniec przypadł im uroczysty wieniec chwały... Cześć ich pamięci." - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta.

Inicjatorem i głównym sponsorem tablicy jest pan Mieczysław Drozd - absolwent "Morawy", maturzysta z 1961 roku. Podkreślił on jednak, że bez zaangażowania i pomocy wielu osób - w tym jego szkolnych koleżanek i kolegów, a także prezesa PARR S.A. - Kamila Niklewicza odsłonięcie tej jakże ważnej pamiątki nie byłoby możliwe.
NAJNOWSZE
Przemyska Gala...
Przemyska Fundacja Rozwoju Tańca i Szkoła Tańca "A-Z"...
Reprezentacja...
Reprezentacja przemyskiej Morawy w koszykówce...
Park Kulturowy...
Często słychać głosy zniecierpliwionych mieszkańców...
Serial WATAHA stacji...
Coraz częściej zachęcamy Was do wzięcia udziału w...
Finał "Śpiewaj razem...
Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na finał...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward