Data: 30-08-2018

Narodowe Czytanie i Scampolo w CK w Przemyślu

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na siódmą edycję Narodowego Czytania, które rozpocznie się 8 września o godzinie 16:00 w sali widowiskowej CK. W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę lekturą Narodowego Czytania jest ostatnia powieść Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie".

Narodowe Czytanie jest akcją promującą czytelnictwo, organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 r. W tym roku Prezydent RP Andrzej Duda, podczas ogłaszania wyboru lektury tak zachęcał do jej czytania : "...niezwykle ciekawa, obrazująca specyficzne polskie losy powieść, wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego wydaje się ona ważna, warto więc ją przypomnieć i przeczytać".

Narodowe Czytanie w CK w Przemyślu zainauguruje wykład dr Jana Zięby, Dyrektora Instytutu Humanistycznego PWSW w Przemyślu pt. "Co zostało ze szklanych domów? Krótka refleksja o Przedwiośniu Stefana Żeromskiego w stulecie odzyskania niepodległości". Fragmenty powieści czytać będą m.in. : Andrzej Matusiewicz - Poseł na Sejm, Piotr Pilch - członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Robert Choma - Prezydent Miasta Przemyśla, Janusz Czarski - Dyrektor Centrum Kulturalnego, a także aktorzy Towarzystwa Dramatycznego "Fredreum", Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie i Grupy Teatralnej "Garderoba", przedstawiciele towarzystw i stowarzyszeń społecznych i artystycznych Przemyśla, członkowie kół i klubów zainteresowań CK oraz inni zaproszeni goście. Serdecznie zapraszamy. Wstęp WOLNY.


Nie będzie to jedyne wydarzenie tego dnia w Centrum Kulturalnym w Przemyślu, ponieważ tuż po zakończeniu Narodowego Czytania o godz. 18:00 zapraszamy na spektakl w ramach V FESTIWALU KULTURY RZECZPOSPOLITEJ. Polski Teatr Ludowy we Lwowie pokaże sztukę Dario Niccodemiego "Scampolo" (Gałganek) - komedię liryczną w 3 aktach w reż. Zbigniewa Chrzanowskiego.

Historia spektaklu sięga roku 1946, kiedy to we lwowskim Teatrze Miniatur wystawiono włoską komedię Daria Niccodemi "Scampolo", której polski tytuł brzmiał "Świderek". To zabawna, ale i pełna wzruszeń, opowieść o sierocie imieniem Scampolo, która wyrzucona z domu przez ciotkę, musi znaleźć dla siebie miejsce na świecie. Podejmuje pracę służącej u studenta inżynierii. Pomiędzy dwójką młodych ludzi szybko nawiązuje się szczególna więź, która mogłaby przerodzić się w bliższą relację, gdyby nie... pozostali bohaterowie tej historii, którzy mają akurat do załatwienia własne interesy. Reżyser "Gałganka", Zbigniew Chrzanowski, który postanowił przypomnieć lwowskiej publiczności ów spektakl, spędził wiele lat na poszukiwaniu tekstu sztuki przetłumaczonej przez Jarosława Iwaszkiewicza, która ostatni raz była pokazywana w Polsce niemal 70 lat temu. Wreszcie udało mu się dotrzeć do rękopisu suflerskiego, który znajdował się w archiwach wrocławskiego Ossolineum. Ten niecodzienny "powrót" spektaklu do Lwowa publiczność Polskiego Teatru Ludowego przyjęła wyjątkowo entuzjastycznie, mamy nadzieję, że spodoba się również przemyskiej publiczności.

Bilety do nabycia w Kasie CK w cenie 20 zł.

NAJNOWSZE
III Mistrzostwa...
W dniach 27-28 lipca w Przemyślu odbędą się III...
Spacer po Przemyślu z...
Spotkania codziennie 11 i 15. Więcej na plakacie.
Dzień Baniek...
BUBBLE DAY - czyli Dzień Baniek Mydlanych na dolnej...
Bezpłatnie kajakiem...
W imieniu Stowarzyszenia Róża Wiatrów oraz...
Paweł Szynal z...
Paweł Szynal z Przemyśla rozpoczął walkę z...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward