Data: 13-09-2018

Pomagają drugiemu człowiekowi

1 września 2018 r. odbyła się XVII Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej (gmina Fredropol w powiecie przemyskim).
 
W uroczystej Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Przemyski ks. Arcybiskup Adam Szal udział wzięło około tysiąca krwiodawców, wraz z rodzinami i sympatykami z wielu miejscowości Podkarpacia. Uroczystości uświetniło również 13 sztandarów klubów HDK.

Na początku Eucharystii proboszcz i kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Hura OFM Conv. powitał Księdza Arcybiskupa, duszpasterza honorowych dawców krwi Archidiecezji Przemyskiej proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu ks. Tadeusza Baja, księży kapelanów, przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, krwiodawców, ich rodziny oraz wszystkich zgromadzonych. Wraz z ks. arcybiskupem Mszę św. koncelebrowali przybyli kapłani.

W wygłoszonej homilii, nawiązując do przypowieści o talentach, zachęcał, abyśmy dzielili się tym co mamy. "Patrząc na nasze życie możemy powiedzieć, że my też możemy iść - nie daj Boże - po najmniejszej linii oporu, nic nie robić ze swoim życiem i tak przewegetować. Ale patrząc na obecnych tutaj krwiodawców wiemy, można też inaczej. Można wiedzieć o tym i uzmysłowić sobie, że jesteśmy potrzebni komuś, potrzebni Panu Bogu, że możemy drugiemu człowiekowi pomóc i że jesteśmy odpowiedzialni za te dary, które otrzymaliśmy. Nie zakopujmy więc tych talentów, które Pan Bóg nam dał (...)" - powiedział ks. arcybiskup.

Po komunii św. ks. Tadeusz Baj podziękował Panu Bogu i Matce Bożej za obecność na Mszy św.: "Serdecznie dziękuję naszemu Księdzu Arcybiskupowi Adamowi za obecność pośród nas, za odprawianą w naszej intencji Mszę św., za wygłoszone Słowo Boże, Bóg zapłać wszystkim księżom za posługę, wszystkim, którzy w sposób zorganizowany tutaj przybyli. Dziękuję pocztom sztandarowym, dziękuję Orkiestrze Dętej działającej przy OSP w Gaci. Słowa podziękowania kieruję w stronę przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych. Dziękuję za państwa obecność i świadectwo życia. Dziękuję wszystkim, którzy z racji pełnionych funkcji, zarówno na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim, okręgowym są zaangażowani w dzieło krwiodawstwa, wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszej pielgrzymki na czele z prezesem Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu panem Mieczysławem Gibałą. Wam wszystkim dziękuję za wspólną modlitwę i za to, że bezinteresownie dzielicie się darem swojej krwi (...) ".

Oprawę liturgii Mszy św. zapewnili krwiodawcy. W tym pięknym spotkaniu uczestniczyli także m.in. senator RP Alicja Zając, Antoni Olak członek ZG PCK, wiceprezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie, Artur Czado przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej PCK, Eugeniusz Taradajko wiceprzewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej PCK, członek POO PCK, Maciej Maruszak dyrektor POO PCK, Ewa Zawilińska dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Urszula Bzdek, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Jarosław Kosoń, kierownik Biura OR PCK w Przemyślu Krystyna Lachowicz.

Po Mszy św. pielgrzymi wyruszyli na dróżki kalwaryjskie, by uczestniczyć w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które prowadził ks. Tadeusz Baj.

Spotkanie zwieńczyła wspólna zabawa i posiłek. Nad Wiarem pątników bawiła kapela "Kaszyce" oraz DJ "BLAZE". Pielgrzymów zabezpieczała Grupa Ratownictwa PCK "PRZEMYŚL", działająca od 20 lat, której szefem jest Łukasz Szaruga.

Organizatorzy pielgrzymki: Podkarpacki Odział Okręgowy PCK, Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, Oddział Rejonowy PCK w Przemyślu i klub HDK PCK im. "Ziemi Przemyskiej" działający od 45 lat przy tym Oddziale.

W pielgrzymce udział wzięli krwiodawcy, ich rodziny i sympatycy m.in. z: Jarosławia, Sieteszy, Sanoka, Husowa, Mielca, Rzeszowa, Jedlicza, Jasła, Żołyni, Białegostoku, Harty, Gaci, Zręcina, Narola, Dębicy, Radymna, Krosna, Wojaszówki, Ustrobnej, Sulejówka, Orzechowiec, Piekar Śląskich, Przemyśla.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i Robert Ryzner

NAJNOWSZE
Ruszył plebiscyt...
Metropolia, urokliwa wieś czy malownicze miasteczko? To...
IMPREZY CENTRUM...
14.07 - Plac obok TCK w Tryńczy Spotkania Biesiadne -...
21 czerwca 2019 r. - I...
Organizatorem I Zamkowej Nocy Bluesowej było Przemyskie...
Tydzień Pozytywnych...
Tego lata na przemyskim Rynku będzie miało miejsce...
Znamy datę...
Na konferencji prasowej (19 czerwca) Prezydent Wojciech...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward