Data: 21-09-2018

Nauka może być zabawą! Kolorowe laboratorium w Kosienicach otwarte

Uśmiechy, radosne barwy i chemiczne eksperymenty wypełniły budynek Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach, gdzie 18 września miało miejsce uroczyste otwarcie szkolnego laboratorium marzeń. Dzięki zwycięstwu w programie społecznym "Koloratorium" organizowanym przez FFiL Śnieżka SA, tamtejsza pracownia biologiczno-chemiczna zamieniła się w profesjonalne mini laboratorium, w którym uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę i realizować swoje naukowe pasje!

"Koloratorium" to projekt, którego głównym celem jest zaszczepienie wśród najmłodszych chęci do rozwijania się oraz odkrywania piękna, jakie może dostarczyć nauka. Zgłębianie wiedzy z przedmiotów takich jak chemia czy biologia może być ponadto doskonałą formą poznawania otaczającego świata. Pilotażową edycję programu zrealizowano na Podkarpaciu, a przystąpić do niego mogły szkoły z miejscowości liczących do 20 tys. mieszkańców.

Uczniowie szkół biorących udział w "Koloratorium" wykonywali zadania, za które przyznawane były punkty, liczące się do ogólnej puli. W głównej konkurencji należało przedstawić, w formie krótkiego filmu, pracownię chemiczną, która inspiruje i motywuje do działania. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 13 szkół, z których komisja konkursowa wybrała trzy. Najlepsza z nich okazała się właśnie Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach. Główną nagrodą była pełna renowacja pracowni biologiczno-chemicznej wraz z wyposażeniem. - Finałowe zadanie to wspólna praca uczniów i nauczycieli. Zainspirowani doświadczeniami pokazanymi przez panią od chemii, wypracowaliśmy najlepszy według nas scenariusz. Realizacja wymagała co prawda dużego nakładu pracy - jesteśmy małą szkołą i wszystko musieliśmy zorganizować sami - ale dobrze się przy tym bawiliśmy - opowiada Weronika, uczennica VIII klasy kosienickiej szkoły.

Otwarcie nowej sali to wyjątkowe wydarzenie dla całej lokalnej społeczności - uczestniczyły w nim dzieci, ich rodzice, nauczyciele, dyrekcja placówki i przedstawiciele samorządu lokalnego. Obecni byli również reprezentanci mediów i przedstawiciele FFiL Śnieżka SA. Uroczystość połączona została ze świętem patrona szkoły.

W przygotowanym specjalnie z tej okazji przedstawieniu uczniowie zaprezentowali wizję tego, jak zmienią się zajęcia w poddanej renowacji pracowni. W nowej sali odbyła się pierwsza, pokazowa lekcja. Poprowadziła ją dr. hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii Środowiskowej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, współgospodarz programu "Wynalazcy przyszłości" w Canal+ Discovery, wykonując wspólnie z uczniami ciekawe eksperymenty.

Aleksandra Małozięć, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej w FFiL Śnieżka SA podkreśla natomiast, że efektywne przyswajanie wiedzy uwarunkowane jest wieloma czynnikami, a jednym z nich może być profesjonalnie wyposażona sala, która stanie się dla uczniów miejscem inspirujących doświadczeń i małych odkryć. Można więc śmiało rzec, że otwarcie kolorowego mini laboratorium to dopiero początek naukowych przygód obecnych i przyszłych uczniów szkoły w Kosienicach. A dla niektórych może nawet stać się zalążkiem wielkiej, naukowej kariery.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z otwarcia laboratorium w Kosienicach: https://www.youtube.com/watch?v=S0gnPH1wwlk&feature=youtu.be

Szczegóły dotyczące programu dostępne są na stronie internetowej:
www.koloratorium.pl


NAJNOWSZE
Bezpieczny Maluch -...
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkie...
Debiut Przemyśl Bears...
Przemyska drużyna futbolu amerykańskiego...
Chcesz zagrać w...
Chcesz przeżyć fantastyczną przygodę i wesprzeć...
Wierszem malowane -...
"Wierszem malowane" to tytuł wieczoru autorskiego, na...
Koncert Jubileuszowy z...
Zapraszamy 24 maja 2019 (Piątek) godzina 18 na Zamek...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward