Data: 09-10-2018

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

16 września 2018 r., wierni z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Wincentego a Paulo w Łazach-Moszczanach przeżywali odpust z okazji Święta Podwyższenia Krzyża Świętego.


Parafia w Łazach-Moszczanach istnieje od 1976 r. Do 2015 r. nie miała swojego kościoła. Przez wiele lat wierni korzystali z kaplicy w Domu Pomocy Społecznej w Moszczanach, którego właścicielem jest Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, potocznie zwane szarytkami. Proboszczem od 2001 r. jest ks. Ryszard Buryło.

Uroczystej sumie odpustowej w kościele parafialnym w Łazach-Moszczanach przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. W wygłoszonej homilii wskazał on na potrzebę prawdziwej pokory, której mamy się uczyć od samego Chrystusa. "Skoro On uniżył się przed człowiekiem, to ja też powinienem uniżyć się przed Panem Bogiem, ale też przed ludźmi, którzy obok mnie żyją. W nas jest pragnienie panowania: żeby inni nas chwalili albo się nam kłaniali. A Pan powie, żebyśmy odwrotnie postępowali. To my mamy odnosić się z wielkim szacunkiem do drugiego człowieka i widzieć w nim wielkie obdarowanie, jakiego dostąpił ze strony Pana Boga" - powiedział.

Bp Jamrozek zachęcał również do modlitwy o "światłe oczy serca, dzięki którym zobaczymy sens naszego cierpienia" oraz odkryjemy, że w tej drodze wspiera nas Chrystus. "Krzyż jest wielką Bożą mową. Dziękujmy Panu za dzieło zbawienia, które dokonało się na drzewie krzyża. Ale też nie wstydźmy się tego znaku, niech on będzie powodem do dumy i chluby dla każdego z nas. I to pójście za Jezusem niech zaowocuje też wielką ufnością, że idę właściwą drogą, drogą Bożą, drogą, która prowadzi do zbawienia" - mówił.

Pod koniec Mszy św. przedstawiciele parafian: Jan Fusiek przewodniczący Komitetu Budowy Kościoła wyraził wdzięczność dziekanowi Dekanatu Radymno II ks. Marianowi Karbowskiemu za dotychczasową 36 letnią posługę, a kwiaty wręczył Józef Wojciechowski. Potem Jan Fusiek powitał nowego dziekana proboszcza w Laszkach ks. Zbigniewa Szewczyka, a kwiaty przekazał Mieczysław Andrejko.

Mszę św. odpustową w parafii w Łazach-Moszczanach zakończyła procesja eucharystyczna wokół świątyni oraz śpiew pieśni "Ciebie Boga wysławiamy".

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik


NAJNOWSZE
Bezpieczny Maluch -...
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkie...
Debiut Przemyśl Bears...
Przemyska drużyna futbolu amerykańskiego...
Chcesz zagrać w...
Chcesz przeżyć fantastyczną przygodę i wesprzeć...
Wierszem malowane -...
"Wierszem malowane" to tytuł wieczoru autorskiego, na...
Koncert Jubileuszowy z...
Zapraszamy 24 maja 2019 (Piątek) godzina 18 na Zamek...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward