Data: 06-02-2019

Mundur zobowiązuje

Szlachetni ludzi w strażackich mundurach niosą pomoc potrzebującym nie tylko podczas pożarów, powodzi, wypadków drogowych, itp. Pomagają również wtedy, gdy np. stan zdrowia poszkodowanych wymaga podania niezastąpionego leku, jakim jest krew

25 stycznia 2019 roku, dla uczczenia 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Duńkowicach, gmina Radymno w powiecie jarosławskim, założyli klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca". Na zaproszenie prezesa OSP w Duńkowicach Grzegorza Błaszczyka do remizy przybyli prezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu Jan Potoniec oraz wiceprezes Zdzisław Wójcik.

Prezes Potoniec przybliżył członkom OSP szeroki wachlarz zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Poruszył m.in. temat statusu Honorowego Dawcy Krwi, regulaminu klubów HDK PCK. Omówił uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom. Przypomniał m.in. o korzystaniu z wizyt do lekarzy specjalistów poza kolejnością.
Wiceprezes Wójcik omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na www.poltransplant.org.pl . Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz czyli 9 tabliczek czekolady. Zaprosił również na www.pck.org.pl i www.dawcomwdarze.pl
Wiceprezes Wójcik przybliżył także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info

Goście zaznaczyli, że w 2018 r. obchodziliśmy 60 lat HDK PCK, a rok 2019 jest rokiem Jubileuszu 100-lecia PCK.

Druh Wójcik, który jest także członkiem OSP w Radymnie, przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca oraz, że w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Zaprosił zebranych na XVIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 7 września 2019 r.

Podczas spotkania w świetlicy remizy, prezesem powstałego klubu HDK PCK "Dar serca" przy OSP w Duńkowicach liczącego 21 osób, został wybrany druh Jacek Szyngiera, a wiceprezesem druh Andrzej Fleszar. Sekretarzem klubu została druhna Beata Rogowska-Szyngiera, a skarbnikiem druhna Monika Michałów.
Z założenia klubu cieszy się autor, tej ze wszech miar cennej inicjatywy, druh Jacek Szyngiera. "Dzisiaj tworzymy historię krwiodawstwa w naszej jednostce. Wierzę, że za naszym przykładem pójdą kolejni druhowie, ponieważ uważam, że każdy człowiek, który może, powinien w ten sposób pomagać ludziom" - podkreśla prezes Szyngiera. "Zaprosiliśmy już członków naszych rodzin, innych strażaków-ochotników, mieszkańców Duńkowic do tego rodzaju pięknej działalności społecznej. Już kilka dni po zebraniu założycielskim w szeregi naszego klubu wstąpili kolejni ochotnicy: Daniel Pacuła, Daniel Andrejko" - wyznaje prezes Szyngiera, który już kilkakrotnie oddawał ten życiodajny płyn. Przygodę z krwiodawstwem rozpoczął podczas służby przygotowawczej w wojsku w 2017 r. w Grupie koło Grudziądza gdzie, na terenie jednostki organizowany był punkt krwiodawstwa i zgłosił się jako ochotnik.
Wiceprezes Fleszar zaznaczył, że świadomy dawca oddaje krew wtedy, kiedy ona jest potrzebna. "Największe zapotrzebowanie na ten życiodajny lek jest w okresie wakacyjnym, choć tak naprawdę krew jest potrzebna przez cały rok" - dodaje. Druh Fleszar ma na swoim koncie już blisko 18 litrów oddanej krwi. "Pierwszy raz krew oddałem w 2006 roku podczas odbywania zasadniczej służby w mazowieckim Oddziale Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.
Druhowie krwiodawcy planują w najbliższym czasie założyć kronikę działalności.
Warto wspomnieć, że wśród członków klubu krew oddają także inne osoby, na przykład m.in. Mateusz Błaszczyk, Grzegorz Błaszczyk, Monika Michałów.
W trosce o to, aby zapasy krwi niezbędne do ratowania życia drugiemu człowiekowi ciągle się powiększały członkowie "Daru serca" planują udział w IV Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatów Przemyskiego i Jarosławskiego dla uczczenia XXVII Światowego Dnia Chorego, która ma być przeprowadzona 12 i 13 lutego 2019 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie - Terenowy Oddział w Przemyślu, ul. Sportowa 6.


Tekst Zdzisław Wójcik, fotografie Zdzisław Wójcik i Mateusz Błaszczyk


NAJNOWSZE
Głosuj na Przemyską...
Głosuj codziennie na Przemyską Bibliotekę Publiczną w...
Noc Księgarń 20.09....
"Noc Księgarń" to I edycja ogólnopolskiego wydarzenia...
2. edycja Festiwalu na...
W imieniu Fundacji Pro Arte et Historia serdecznie...
Uwaga! Niedługo rusza...
Poszukiwani statyści z Przemyśla (i nie tylko) !!!...
INFORTECA 2019 -...
Zapraszamy 21 wrzesnia 2019 roku:) Punktem...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward