Data: 06-03-2019

Otwierają się na bliźniego

11 lutego 2019 r. z okazji XXVII Światowego Dnia Chorego, dzieci i młodzież przebywającą na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu na Oddziale Chorób Dzieci z Pododdziałem Pulmonologii Dziecięcej, odwiedziło czworo mundurowych. Była to już XIX taka wizyta z sercem i pluszakami.


Wolontariusze opowiedzieli młodym pacjentom i ich rodzicom o działaniach strażaków z Komendy Miejskiej PSP, a także o społecznie pełnionej służbie przez członków Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża "PRZEMYŚL". Spotkanie, podobnie jak wcześniejsze, odbyło się w szpitalnej świetlicy. Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" działającego od 32 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej, jednocześnie od 22 lat członek OSP w Radymnie i od 8 lat sekretarz OSP w Przemyślu, przybliżył słuchaczom m.in. zasady bezpiecznego zachowania, a także właściwego alarmowania służb ratowniczych w przypadkach zagrożeń. Dorosłym przekazał informacje m.in. na temat tego, kto może zostać krwiodawcą. Mówił też o Identyfikacyjnej Karcie Grupy Krwi, Karcie I.C.E., "Oświadczeniu woli", czyli dokumentach, które od wielu lat nosi przy sobie. Na zakończenie przeprowadził konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz honorowego krwiodawstwa. Wszyscy, którzy dobrze odpowiedzieli na pytania otrzymali duże kalendarze strażackie oraz inne drobne upominki.
Natomiast członkowie GR PCK "PRZEMYŚL" działającej od ponad 20 lat - Mateusz Riccardo, Oliwia Cielecka i Karolina Hendzel uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu omówili m.in. zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zaprezentowali je na fantomie, udostępnili sprzęt znajdujący się w przyniesionej apteczce, opowiedzieli o działaniach, jakie podejmuje Grupa na wielu płaszczyznach.
Oba wystąpienia, konkurs oraz prezentacja cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców, którzy wykazali się nie tylko wiedzą, ale również chęcią do współpracy w czasie pokazów i prezentacji.
W czasie spotkania przybył do nas, tak jak to czyni od lat, dr n. med. Henryk Kluz kierownik Oddziału Chorób Dzieci z Pododdziałem Pulmonologii Dziecięcej.
Po spotkaniu, dzieci uśmiechnięte i szczęśliwe opuszczały szpitalną świetlicę wraz ze swoimi mamusiami i tatusiami. Wcześniej członkowie GR PCK przekazali słuchaczom, przyniesione ze sobą, dwie torby pełne pluszaków. Mundurowi złożyli młodym pacjentom życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia, a ich rodzicom wytrwałości w tych trudnych dla wszystkich chwilach.
Dwie wolontariuszki PCK pierwszy raz uczestniczyły w takim spotkaniu. Poproszona o refleksję Oliwia mówi: "To wydarzenie będę miło wspominać. Cieszę się, że mogłam połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie dość, że mogłam pomóc dzieciom, jak i ich rodzicom w przypadku postępowania z poszkodowanym, to wywołaliśmy uśmiech na ich twarzach, wręczając już na koniec pluszowe misie. Sprzęt medyczny budził duże zainteresowanie, co nas bardzo ucieszyło. Ciekawym też elementem był quiz przeprowadzony przez pana Zdzisława Wójcika na temat Straży Pożarnej i honorowego krwiodawstwa. Dzieci mogły w nim wygrać wiele ciekawych upominków". Po chwili dodaje: "Bardzo się cieszę, że miałam przyjemność brać udział w tym przedsięwzięciu i mam nadzieję, że inne osoby też będą miały okazję, bo warto".
Natomiast Karolina zaznacza: "Przed spotkaniem byłam pełna obaw. Wydaje mi się jednak, że udało nam się zrobić wszystko jak najlepiej potrafimy. Dzieci były w różnym wieku i nie wiedzieliśmy czy będzie ich to interesować. Niektóre były bardzo odważne. Aktywnie brały udział, widać było, że chcą się czegoś nauczyć". Następnie podkreśla: "Rodzice również chętnie angażowali się w pomoc dzieciom, przy okazji prezentując swoją wiedzę. Mam nadzieję że będę miała jeszcze okazję uczestniczyć w takich zajęciach".
Serdecznie dziękuję uczestnikom spotkania za ogromne zaangażowanie, a panu doktorowi Henrykowi Kluzowi, pani Elżbiecie Mielnik pielęgniarce oddziałowej oraz Łukaszowi Szarudze szefowi GR PCK "PRZEMYŚL" za pomoc w organizacji tego ważnego spotkania.
Przypadający tradycyjnie we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II, to okazja do pamięci, nie tylko w tym dniu, o chorych i cierpiących. Dziękuję Panu Bogu za to, że dane mi było nieprzerwanie przez te 19 lat uczestniczyć, wraz z wspaniałymi młodymi ratownikami PCK, w tych spotkaniach z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami.

Z 40-letniego doświadczenia wiem, że wolontariat sprawia, iż stale się rozwijamy. W pomaganiu najważniejsza jest pamięć o drugim człowieku. Ci, którzy darują, są także obdarowywani. Tak było i tym razem.


Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Oliwia Cielecka i Zdzisław Wójcik


NAJNOWSZE
Gdzie nas zabierze tym...
Przed nami kolejna wyprawa z Przemyskim Klubem...
Ukończyłeś 65 lat i...
Informujemy o możliwości bezpłatnej ochrony przed...
Zapraszamy na Festiwal...
Festiwal Roślin, czyli największa impreza tego typu w...
Zapraszamy na...
Dyskusyjny Klub Książki oraz Przemyska Biblioteka...
Największe...
Zapraszamy do zaczarowanego świata czekolady,...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward