Data: 19-04-2019

Kwiecista droga, srebrne włosy i złote serca

W kalendarzu pojawia się coraz więcej dni, które są okazją do celebrowania dojrzałego czy starszego wieku. Dzięki osobom starszym nie pokryły się kurzem nasze obyczaje. Młode pokolenie dowiaduje się o minionym czasie, a rodzinne domy stają się bezpieczną przystanią dla dzieci i wnuków.

12 kwietnia 2019 r. w sali widowiskowej Przedszkola Parafialnego im. św. Mikołaja w Radymnie odbyło się spotkanie z laureatami konkursu "Kwiecista droga" oraz podsumowanie akcji "Dar Juniora dla Seniora".

"Bycie seniorem powinno stać się atutem, dlatego uszanujmy ten czas jako dobrodziejstwo. To oni są strażnikami tradycji religijnych, patriotycznych,  rodzinnych,  kultywują kulturę naszego regionu, naszej miejscowości. Niech wartości i polskie chrześcijańskie tradycje, które przez lata ich życia były dla Nich drogowskazem, staną się przykładem również dla młodszego pokolenia. Przygotowania do dzisiejszej uroczystości trwały od pierwszych Dni Wielkiego Postu. Uczestnicy konkursu przygotowywali palmy, personel przedszkola niespodzianki dla seniorów, a dzieci uczyły się ról i śpiewu" - mówiła siostra dyrektor Magdalena Rut, która na początku spotkania przywitała przybyłych gości.

Pomysłodawcą tej inicjatywy, podjętej pierwszy raz w 2018 roku, jest pani Małgorzata Sobejko. Dzieci z naszego przedszkola przez kilka tygodni we współpracy z całymi rodzinami własnoręcznie przygotowały piękne palmy wielkanocne. Do udziału w konkursie zgłosiło się 34 rodziny z naszego przedszkola.
Komisja oceniająca w składzie Marta Czerniecka - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Radymnie, Barbara Motyka - nauczyciel Przedszkola Samorządowego w Radymnie, Bernarda Bereźnicka - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Skołoszowie była pod dużym wrażeniem poziomu artystycznego oraz zaangażowania społeczności przedszkola w tak piękne dzieło. Po długich obradach przyznała następujące miejsca: I miejsce Szymon Barski, II miejsce Miłosz Maryś, III miejsce Katarzyna Zarembska.
Nagrodzone prace przeszły do etapu diecezjalnego. Decyzją komisji konkursowej w etapie diecezjalnym dodatkowo wzięły udział palmy następujących dzieci: Maciej Pich, Julia Sas, Maurycy Petynia, Hania Turko, Michał i Aleksandra Buśko, Magdalena Łamasz, Szymon Batycki, Kamila Bojarska, Bartosz Zdzioch i Milena Hendzel.

Na etap diecezjalny wpłynęło 87 palm. Laureatów każdej z kategorii wskazało jury w składzie: ks. dziekan Kazimierz Piwowar, ks. proboszcz Grzegorz Kowalczyk, Pani Maria Siara, Pani Daniela Suchy.
Podobnie jak w ubiegłym roku prace uczestniczące w tym konkursie zostały ocenione w oparciu o ich konkretne cele: kultywowanie i popularyzacja tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, promocja dorobku kulturowego, integracja środowiska lokalnego, stworzenie okazji do zaprezentowania własnych pomysłów i technik wykonania palm wielkanocnych oraz form jej zdobienia. Siostra Magdalena podziękowała wszystkim uczestnikom konkursu, tym bardziej, że udział w tym przedsięwzięciu pochłonął sporo czasu i energii.
Podziękowania skierowane zostały jeszcze do sponsorów i partnerów, bez których projekt ten nie mógłby na trwale wpisać się w naszą działalność. Są to: Pani Anna Huk Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pan Burmistrz Mieczysław Piziurny, Pan Wójt Bogdan Szylar, ks. dziekan Kazimierz Piwowar, ks. proboszcz Grzegorz Kowalczyk, państwo Grażyna i Jan Grześko, pan Andrzej Gniewek Dyrektor Banku Spółdzielczego w Radymnie, państwo Maria i Andrzej Hołdowiczowie.
To spotkanie, to także okazja do radości i nadziei na kolejne lata pracy i kolejne uroczystości. Uroczystość mogła się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności przedszkolnej: dzieci, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców oraz przyjaciół przedszkola. Organizacja takiej imprezy to ogrom pracy dla wielu osób. W gronie laureatów konkursu na Palmę Wielkanocną powitaliśmy też seniorów. Ogromną niespodziankę sprawiła nam Pani Anna Michalska, która przygotowała na dzisiejszą uroczystość wiersz pt. "Na Palmową Niedzielę" i przedstawiła go wszystkim zebranym. Oto wiersz:

Na wieży dzwonek bije w niedzielę
Msza się odprawiać będzie w kościele
Bo suma dzisiaj jest wyjątkowa
Wierzbna Niedziela - Niedziela Palmowa.

Kotki, bazie, kocanki
w Radymnie wyrosły
Nad Radu bystrą wodą
zapachniała wiosna kwietniową pogodą.

Pan Jezus widziany wśród wiosennej woni
Niech się nasze serce Jemu dziś pokłoni
I modlitwa prosta popłynie wśród kwiatów
Bądź pochwalon Jezu coś dał życie światu.

W naszej świątyni konkurs palmowy
Ciekawe pomysły przychodzą do głowy
Aby te palmy pięknie błyszczały
W odświętne szaty dzisiaj się przybrały.

Upłynęły wieki i mijają lata
Tradycja z dniem dzisiejszym pięknie się oplata
Dziś palmy kwietne w procesji niesione
Radują serca w pieśniach omodlone.

Wracamy myślami do Jerozolimy...
My na spotkanie się zespolimy
I niech płynie serc naszych radość nieustanna
Hosanna! Hosanna na wysokościach! Hosanna!

Po pięknej recytacji, wystąpiły najstarsze przedszkolaki z naszego przedszkola. Scena przedstawiona przez dzieci wywołała wiele emocji u zgromadzonej publiczności. W następnej kolejności odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu.
Siostra dyrektor złożyła gorące gratulacje wszystkim laureatom, których osiągnięcia, sukcesy są owocem ich wytężonej pracy i zaangażowania nie tylko dla dobra własnego, ale i dobra wspólnego. Ich działania są bardzo innowacyjne. Cieszymy się, że jako przedszkole możemy w tych przedsięwzięciach uczestniczyć.

Palma Najpiękniejsza - Szymon Barski z rodziną - Przedszkole Parafialne w Radymnie.
Palmy indywidualne: I miejsce Małgorzata Skotnicka- Ostrów, II miejsce Anna Michalska- Radymno, III miejsce Grażyna Rogała - Tapin. Wyróżnienie: Natalia Gajewska - Szkoła Podstawowa w Skołoszowie, Natalia Sobolewska - Szkoła Podstawowa w Duńkowicach, Alan Strzelec - Niepubliczne Przedszkole w Tapinie.
Palmy grupowe: I miejsce Maciej Pich z babcią Wandą Zdzioch - Przedszkole Parafialne w Radymnie, II miejsce opiekun ks. Witold Orzechowski - RAM Rokietnica, III miejsce Maja Ziemiańska z rodziną - Przedszkole w Rymanowie. Wyróżnienie: opiekun Barbara Poudel - Dom Pomocy Społecznej w Sośnicy, Maciej Gomółka z rodziną - Przedszkole Samorządowe w Radymnie, Katarzyna Buczek - Odział Przedszkolny w Chłopicach.
Dzięki wszystkim uczestnikom konkursu mogliśmy zorganizować kiermasz palm, a całkowity dochód przeznaczyliśmy na niespodzianki dla 100 seniorów z naszego miasta. Ufam, że spotkamy się ponownie w 2020 roku z okazji trzeciej edycji konkursu, który powinien stać się trwałym elementem krajobrazu naszego miasta. Wierzę, że to spotkanie dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i pozostanie na długo we wspomnieniach.

"Naszym drogim Seniorom, wciąż młodych duchem, którzy może mają srebrne włosy, ale na pewno złote serca życzę wiele zdrowia, tyleż samo miłości, ciepła, zrozumienia i szacunku wśród najbliższych, aby w kolejnych latach nigdy nie zabrakło wam zapału do wspierania kolejnych pokoleń, a każdy dzień niech dostarcza Państwu wiele radości, uśmiechu na twarzy. Na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego - zwycięstwa Chrystusa Pana nad śmiercią, piekłem i szatanem - życzę wielu łask od Zmartwychwstałego Pana" - mówiła siostra dyrektor.
Następnie przedszkolaki wręczyły seniorom pamiątkę. Gest ten wywołał ogromne wzruszenie, zarówno u osób obdarowanych, jak i wręczających.
W tym pięknym spotkaniu pokoleń uczestniczyli: Pan Wójta Gminy Radymno Bogdan Szylar, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Radymnie ks. Grzegorz Kowalczyk, Panie Maria Siara i Daniela Suchy, które zasiadały w jury konkursu diecezjalnego, Pan Zdzisław Wójcik, który na stałe współpracuje z naszym przedszkolem uświetniając każdą ważną uroczystość, Laureaci Diecezjalnego konkursu na Palmę wielkanocną "Kwiecista droga", Siostry Służebniczki NMP z Radymna, Panie Emerytki pracujące wiele lat w naszym przedszkolu, Seniorzy z "Przyjaznego Domu" działającego przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie, Seniorzy ze Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Radymna.
Po zakończeniu spotkania palma wykonana przez młodzież z Ruchu Apostolstwa Młodzieży z Rokietnicy pod przewodnictwem ks. Witolda Orzechowskiego została przekazana młodzieży z Radymna, która wybrała się na Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Dukli.
Pozostałe nagrodzone prace zostały wyeksponowane na wystawie w kościele pw. św. Wawrzyńca w Radymnie, w dniach 12-14 kwietnia 2019 r.

Tekst Małgorzata Sobejko, zdjęcia Zdzisław Wójcik

NAJNOWSZE
Odsłonięcie pomnika...
Kapitan Henryk Jaskuła, Honorowy Obywatel Miasta...
Jarmark...
Zapraszamy na Przemyski Jarmark Bożonarodzeniowy,...
ZAGŁOSUJ na Szkołę...
Szanowni Mieszkańcy Przemyśla, Mamy wyjątkową...
XXIII Międzynarodowy...
PROGRAM: 4 - 6 grudnia 2023  POLSKO -...
2 GRUDNIA | MIKOŁAJ Z...
HO! HO! HO! W najbliższą sobotę, 2 grudnia, dla...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward