Data: 10-07-2019

Już w najbliższy czwartek i piątek ciekawe wydarzenia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

11 lipca, o godz. 17.00 w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się kolejna ciekawa prelekcja multimedialna Anny Renner, tym razem pt. "Z Mieczysławą Ćwiklińską w filmowym ?Strasznym dworze?". A dzień później o godz. 17.30 historyk Krzysztof Drozdowski będzie promował opracowaną przez siebie książkę pt. "Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza". Serdecznie zapraszamy!

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Krzysztofem Drozdowskim, połączone z promocją książki "Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza". Wydarzenie to odbędzie się 12 lipca 2019 r. (piątek) o godz. 17.30 w PBP przy ul. Grodzkiej 8 (budynek A).

Służbę wojskową Jan Chmurowicz rozpoczął w 1909 r. w armii austro-węgierskiej, w której - z przerwami - służył do listopada 1918 roku. Z dniem 1 XI 1918 r. został przyjęty do Wojska Polskiego. W trakcie bitwy nad Niemnem we wrześniu 1920 r. skutecznie dowodził 3. pułkiem artylerii ciężkiej, wspierającym w walkach 3. Dywizję Piechoty Legionów. W następnych latach dowodził różnymi jednostkami artylerii w Chełmie i w Poznaniu oraz był komendantem Szkoły Strzelań Artylerii w Toruniu. W 1931 r. został mianowany II dowódcą piechoty dywizyjnej w 20 DP. Trzy lata później objął dowództwo 15 DP stacjonującej w Bydgoszczy. W 1935 r. otrzymał awans generalski. W 1939 r. został zastępcą dowódcy DOK X. We wrześniu 1939 r. bronił Przemyśla. 25 IX 1939 r. dostał się do niemieckiej niewoli. W oflagu jenieckim w Woldenbergu był konspiracyjnym dowódcą obozu. Po wojnie wrócił do Krakowa i zamieszkał z córką. W nowej rzeczywistości politycznej nie przywrócono go do służby w wojsku, o co energicznie zabiegał. Wspomnienia gen. Chmurowicza przeleżały w archiwach wiele lat.
Dzięki tym wspomnieniom, poprzedzonym obszernym szkicem biograficznym o gen. Janie Chmurowiczu napisanym przez młodego historyka Krzysztofa Drozdowskiego, jego postać przywracamy na należne miejsce w naszej historii.

NAJNOWSZE
630 lat temu Przemyśl...
...W troskliwości naszej, starając się o to, by miasto...
Przekazanie nowego...
7 października 2019 r. w Orzechowcach odbyła się...
Wybory parlamentarne 2019
Wybory parlamentarne 2019 już w tę niedzielę (13...
Zamkowe Zaduszki -...
Organizowane co roku przez Przemyskie Centrum Kultury i...
Kolejny triumf...
Badmintoniści wrócili z VII Podkarpackiego Turnieju...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward