Data: 27-09-2020

Nowa hala sportowa przy I LO oficjalnie otwarta. Patronuje jej Edward Lech.

Uroczyste otwarcie Centrum Rozwoju Badmintona przy I Liceum Ogólnokształcącym miało nastąpić już w kwietniu, niestety plany dyrekcji szkoły pokrzyżowała epidemia koronawirusa. To przesunięcie w czasie nie osłabiło jednak wagi tego wydarzenia dla społeczności szkolnej, sportowców uprawiających badmintona i mieszkańców Przemyśla. Inauguracja odbyła się 25 września z udziałem wielu znamienitych gości i była połączona z nadaniem imienia hali sportowej. Patronuje jej Edward Lech - nauczyciel wychowania fizycznego, sędzia sportowy, wychowawca wielu pokoleń młodzieży.

Wśród gości, którzy zgromadzili się w nowo wybudowanej hali sportowej znaleźli się: Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Bernadeta Jasińska - Kierownik Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Robert Choma były Prezydent Miasta, a obecnie Prezes PGE Obrót S.A., przedstawiciele wykonawcy inwestycji. Przemyski samorząd reprezentował Prezydent Wojciech Bakun wraz ze swoim Zastępcą Bogusławem Świeżym, Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą, a także Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński oraz Wiceprzewodniczący Robert Bal i Janusz Zapotocki, a także wiele innych osób, które na różnych etapach inwestycji wspierały ją.

Dyrektor I Liceum Tomasz Dziumak witając zgromadzonych przypomniał długą historię idei powstania nowej hali sportowej przy I Liceum, sięgającą roku 2008 i szereg osób, dzięki którym pomysł jej budowy się urzeczywistnił: - Z tego miejsca chcę gorąco podziękować wszystkim tym, którzy na tej długiej drodze od 2008 roku do dzisiaj, wspierali, pomagali, przeznaczali środki, zabiegali o wsparcie u różnych osób i instytucji. Dzięki nim mamy to wspaniałe dzieło, które będzie służyć naszej młodzieży.

Nawiązując do historii szkoły, przypomniał o dwóch najważniejszych datach w jej dziejach: roku 1628 kiedy zaczęła ona funkcjonować w budynku przy Placu Czackiego w pobliżu kościoła oo. Jezuitów oraz o roku 1895, kiedy zostaje oddany obecny budynek I Liceum Ogólnokształcącego - Myślę, że kolejną ważną datą w naszej historii, 125 lat później, jest rok 2020 i oddanie tej pięknej sali. Piszemy nową historię szkoły.

Prezydent Wojciech Bakun zwrócił uwagę na to jak wiele osób było zaangażowanych w proces inwestycyjny, życzliwie wspierając go na każdym etapie: - Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę, aby ta sala mogła powstać. Jestem przekonany, że ta sala - Centrum Rozwoju Badmintona - będzie służyć nie tylko młodzieży z I Liceum, ale także przyczyni się do propagowania badmintona, a przez to promocję naszego miasta.

Zarówno Dyrektor Tomasz Dziumak, jak i Prezydent Wojciech Bakun podkreślali rolę ambasadora Centrum Rozwoju Badmintona, którym był ówczesny Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Podziękowania od niego, jak i własne przekazał Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch. Nie zabrakło także kilku słów refleksji ze strony Prezydenta Miasta, który podejmował w 2017 roku decyzję o budowie nowej hali sportowej przy I Liceum, Roberta Chomy.

Wszystkie te osoby zostały poproszone o symboliczne przecięcie wstęgi na nowej inwestycji, a tym samym jej przekazanie młodzieży.

Wśród gości znaleźli się także członkowie rodziny Edwarda Lecha, który stał się w tym dniu patronem hali sportowej przy I Liceum. Świadczy o tym tablica pamiątkowa zaprojektowana przez artystę plastyka Mariana Szajdę, którą odsłoniła m.in. wnuczka profesora przemyskiego Gimnazjum Nr I im. Juliusza Słowackiego. Dodajmy, że pomysł nadania imienia Edwarda Lecha wypłynął z grona absolwentów tej najszacowniejszej z przemyskich szkół - roczników 1958 i 1962.

Centrum Rozwoju Badmintona w Przemyślu powstawało od stycznia 2018, a wartość całej inwestycji zamknęła się kwotą 7.740.411,98 zł w tym dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniosła 3.107.700,00 zł, a z budżetu Miasta Przemyśla przekazano 4.632.711,98 zł. Odnowiona została także cześć elewacji szkoły, pięknie wkomponowana we wnętrze hali. Na ten cel wydane zostało 65.319,30 zł, w tym 20.000,00 zł otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony zabytków, a 10.000 od Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Hala sportowa - Centrum Rozwoju Badmintona ma szerokość 20, 10 m i długość 33, 90 m i może zostać podzielona na trzy niezależne sektory - może na niej zostać wydzielone np. 6 niezależnych boisk do rozgrywek badmintona. Imponująca jest także wysokość obiektu, niezbędna do rozgrywania w niej meczów badmintona i wynosi 15, 20 m.

NAJNOWSZE
Branża gastronomiczna...
Minęło dokładnie siedem miesięcy od momentu, w...
Dzień Wszystkich...
Zbliża się 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych....
Stypendium Twórcze...
Po raz kolejny, początkiem lipca tego roku,...
UWAGA! Bezpośrednia...
Od 22 bm. bezpośrednia obsługa petentów Urzędu...
Zasady funkcjonowania...
Ze względu na to, że Przemyśl znajduje się w strefie...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward