Data: 24-10-2020

Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla przyznane.

Po raz kolejny, początkiem lipca tego roku, zaprosiliśmy przemyślan, zajmujących się szeroko rozumianą twórczością artystyczną na terenie naszego miasta - zarówno w dziedzinie literatury, jak i sztuk plastycznych, muzyki i tańca oraz teatru i filmu, do składania wniosków o Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla.Trzy miesiące później, 12 października br. w przemyskim magistracie odbyło się posiedzenie Komisji ds. wytypowania tegorocznych stypendystów. Komisji w składzie: Wojciech Bakun - Prezydent Miasta Przemyśla (przewodniczący), Maciej Kamiński - Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, Monika Różycka - Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu, Jerzy Krużel - członek Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu oraz Janusz Łukasiewicz - Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu przedłożono 18 wniosków kandydatów ubiegających się o Stypendium Twórcze na 2020 rok - tyle ich bowiem wpłynęło do tutejszego urzędu. Dwa z nich, niestety, musiały zostać odrzucone z powodu braków formalnych.


Po zapoznaniu się z wnioskami spełniającymi wymogi formalne i przeprowadzeniu żywej dyskusji na temat omawianych kandydatur komisja zdecydowała, iż przeznaczoną w budżecie kwotę 15 000 złotych otrzymują:


Kacper Bienia - (muzyka) Skomponowanie 10 utworów słowno-muzycznych utrzymanych w konwencji folkoffu, które ukażą się na płycie zespołu OREADA - 5 000,00 złotych.

Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu oraz Akademii Muzycznej w Łodzi , kierunek instrumentalistyka - akordeon.

W latach 2013-2017 związany z klubem 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich jako kompozytor, muzyk i aranżer. Od 2018 roku lider zespołu Acco Trio z sukcesem 2 nagrody Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu. Od 2017 roku kompozytor, aranżer, realizator dźwięku, akordeonista i pianista folkoffowego zespołu OREADA. OREADA to laureat wielu ogólnopolskich konkursów, takich jak: Piosenkarnia 2017, YAPA 2017, BAZUNA 2016, a także zdobywca wyróżnienia Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wydawca minialbumu oraz debiutanckiej płyty pt. "Mówili mi ludzie" z autorskimi piosenkami.


Anna Szydełko - (Literatura) na realizację "3. edycji Przemyskiej Rewolucji Literackiej" - 5 000,00 złotych.


Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu, kierunek filologia polska. Pomysłodawca oraz organizator wielu projektów promujących czytelnictwo, m.in.: "1 i 2 Przemyska Rewolucja Literacka", "Zatruty język o mowie i nienawiści i hejcie w mediach", "Przemyska noc Księgarń", Weekend Księgarń Kameralnych", "Przemyśl to z Marianem" (promocja Mariana Strońskiego - wybitnego artysty przemyskiego - stworzenie muralu metodą mozaiki ceramicznej na ścianie budynku Muzeum Historii Miasta, "Przez Papier do sieci"- projekt online pokazujący jak spędzać kreatywnie i twórczo czas przed komputerem podczas epidemii. Efektem było napisanie krótkich opowiadań, które zostały nagrane w formie audiobooka oraz udostępnione w sieci.


Henryk Lasko (sztuki plastyczne) na realizację projektu "Przemyśl moim miastem" z cyklu prac malarskich, graficznych i fotograficznych - 5 000,00 złotych.Nauczyciel plastyki i informatyki, pracuje jako informatyk i administrator bibliotecznych baz danych w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Artysta, który nieustannie poszukuje nowych form wyrazu, próbuje wyrazić siebie i świat, który go otacza w rysunku, grafice, a także w malarstwie akwarelowym, akrylowym i olejnym. Od ponad czterdziestu lat maluje pejzaże, martwe natury i kwiaty. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Posiada odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Medal Komisji Edukacji Narodowej i Srebrny Krzyż Zasługi za działalność twórczą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. Otrzymał wyróżnienie honorowe w konkursie "Nagroda im. Mariana Strońskiego w Przemyślu. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany ma w swoim dorobku ogromną ilość prac malarskich.? ? ?


Uroczyste przekazanie stypendiów Laureatom miało się odbyć w ubiegły czwartek, 22 października. Niestety ze względu na objęcie naszego miasta tzw. czerwoną strefą - a co za tym idzie - zaostrzeniem obowiązujących restrykcji, ale także w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie tegorocznych stypendystów, Prezydent Miasta zdecydował, iż osobiście pogratuluje laureatom w innym, miejmy nadzieję - już nieco spokojniejszym czasie.Jednakowoż wszystkim nagrodzonym w tegorocznej edycji Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla serdecznie gratulujemy i z niekłamaną niecierpliwością czekamy na Państwa kolejne wspaniałe dzieła, projekty i sukcesy

NAJNOWSZE
Ola Makar druga w 1....
14 listopada br. w Ustrzykach Dolnych odbył się 1 Grand...
Zmiany w covidowych...
26 listopada ukazało się rozporządzenie Rady...
Konkurs plastyczny...
Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza do udziału w...
20. Międzynarodowy...
Od 3 do 6 grudnia zapraszamy na 20. Międzynarodowy...
6 grudnia 2020 r....
6 grudnia 2020 r. godz. 16.00 nieco inna PARADA...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward