Data: 21-03-2021

Ruszył program Bardzo Młoda Kultura

Zapraszamy do udziału w prowadzonym przez Narodowe Centrum Kultury programie Bardzo Młoda Kultura, którego jedynym operatorem w województwie podkarpackim jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Od 15 marca do 30 kwietnia można już składać wnioski w I etapie o współorganizację inicjatyw. Wnioskowana kwota nie może przekraczać 15 000 zł brutto, zaś minimalna wartość projektu nie może być niższa niż 5 000 zł brutto. Oznacza to, że wnioskodawcy sami decydują o wysokości środków, o które się ubiegają. Warto dodać, że nie jest wymagany wkład własny.
Regulamin dostępny jest na stronie: http://bmk-ck.pl/regulamin-konkursu-2021/

Przypomnijmy, że celem programu jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce oraz polepszanie współpracy pomiędzy sektorami kultury i edukacji.
Bardzo Młoda Kultura zawiera koncepcję realizacji następujących elementów:
1. Prowadzenie spotkań organizacyjnych, informacyjnych i integracyjnych skierowanych do animatorów kultury, przedstawicieli instytucji kultury, placówek oświatowo-edukacyjnych, przedstawicieli NGO i działaczy niezrzeszonych.
2. Organizowanie szkoleń i warsztatów dla wymienionych wcześniej przedstawicieli.
3. Prowadzenie tzw. konkursów regrantingowych skierowanych do osób biorących udział we wcześniejszych działaniach.
4. Przeprowadzenie diagnozy regionalnego środowiska zajmującego się edukacją kulturową (identyfikacja podmiotów zajmujących się tego typu działalnością w regionie, określenie relacji występujących pomiędzy nimi, potencjałów i ograniczeń) oraz przedstawianie ich wyników.
5. Utworzenie portalu związanego z edukacją kulturową w regionie.
Dzięki temu uczestnicy programu będą mogli realizować swoje autorskie projekty z zakresu edukacji kulturowej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura 2019-2021".

W 2020 roku sfinansowano 9 projektów, w których udział wzięło 260 dzieci i młodzieży, w tym również niepełnosprawne. Odbyły sie one w różnych częściach województwa podkarpackiego, a mianowicie m.in. w: Cieplicach (gmina Adamówka), Stalowej Woli, Komorowie (gmina Majdan Królewski), Mielcu, Lubaczowie, Chmielniku, Nowym Żmigrodzie, Przemyślu, gminie Chłopice.
Przedsięwzięcia dotyczyły różnych dziedzin. Odbyły się plenery malarskie, warsztaty fotograficzne, bajkoterapie, kursy rysunku i haftowania, uczestnicy tworzyli słuchowiska radiowe, poznawali zasady emisji głosu, a także łączyli sztukę wizualną z poezją.
Oprócz działań projektowych odbyło się 15 szkoleń online. I tu również zakres tematów był bardzo szeroki. Uczestnicy poznali m.in. kody motywacyjne w relacji animator - uczeń, dowiedzieli się o sposobach finansowania projektów kulturalnych, o wykorzystywaniu historii mówionej w edukacji kulturowej czy o wychowawczej roli filmu.

NAJNOWSZE
Zasłużeni dla regionu
21 marca 2024 r. wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul...
Kursowanie autobusów...
W dniach 28.03.2024r. (czwartek), 29.03.2024r. (piątek)...
Dar żołnierskich serc
Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także...
SPOTKANIE Z PREZESAMI
7 marca 2024 roku do Zespołu Szkół Spożywczych i...
Michał Wiśniewski...
Termin wydarzenia: 11.04.2024 r. godz. 19.00 Nazwa...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward