Data: 08-07-2021

"Złota Szpila" - Ogólnopolski Turniej Satyry im. Ignacego Krasickiegoniej Satyry im. Ignacego Krasickiego

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza do udziału w "Złotej Szpili" - Ogólnopolskim Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego. W tym roku oprócz konkursu odbędą się bezpłatne warsztaty z czterech dziedzin sztuki: piosenka satyryczna, plastyka, kreacja słowa, literatura.

"Złota Szpila" - Ogólnopolski Turniej Satyry im. Ignacego Krasickiego, ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje cztery dziedziny twórczości: plastykę, muzykę, kreację słowa i literaturę.
Otwarty dla młodzieży i dorosłych, również niepełnosprawnych, tworzących amatorsko i chcących ukazać otaczający świat poprzez wybrany przez siebie artystyczny i oryginalny sposób. Inspiracją działań będą m. in. wybrane utwory Ignacego Krasickiego, jednego z najważniejszych twórców polskiego Oświecenia, autora pierwszej powieści satyrycznej.
Wyjątkowo w tym roku inicjatywę uzupełnią bezpłatne warsztaty, otwarte dla wszystkich zainteresowanych wybraną dziedziną sztuki. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 lipca. Szczegóły w regulaminie.
Część działań będzie odbywać się w Dubiecku, miejscowości od wieków kojarzonej z rodem Krasickich i mieszczącym się tam Zamku. Zajęcia warsztatowe z czterech dziedzin, wystawa, prelekcja oraz wyjazd do Galerii A. Mleczki poprzedzą konkurs, którego finał połączony z rozdaniem nagród umożliwi wszystkim uczestnikom poznanie nawzajem swojej twórczości i będzie formą integracji tak zróżnicowanej grupy. Powstanie album, film i płyta z utworami wokalnymi.
Terminarz wydarzenia przedstawia się następująco:
Od 1 lipca do 20/25 września - przesyłanie zgłoszeń, prac do konkursu "Złota Szpila".
Do 15 lipca - zgłoszenia na warsztaty.
2 - 5 sierpnia - warsztaty z piosenki satyrycznej, prowadzi Justyna Szafran.
10 - 12 sierpnia - warsztaty plastyczne, prowadzi Henryk Cebula.
18 - 21 sierpnia - warsztaty z kreacji słowa, prowadzi prof. Józefa Zając-Jamróz.
9 - 11 września - warsztaty literackie - prowadzi dr Jan Zięba.
9 października - przesłuchania recytatorów i wokalistów.
16 października, godz. 17:00 - finał połączony z ogłoszeniem wyników ze wszystkich czterech dziedzin, rozdaniem nagród, otwarciem wystawy pokonkursowej i koncertem laureatów - zamek w Dubiecku.
Regulamin i karty zgłoszeń "Złotej Szpili" do pobrania na stronie Centrum Kulturalnego w Przemyślu: https://ck.przemysl.pl/ck/-zlota-szpila-ogolnopolski-turniej-satyry-im-ignacego-krasickiego.html
Prowadzący warsztaty:

Józefa Zając-Jamróz (Ziuta Zającówna) - aktorka, reżyserka, profesor AST w Krakowie, laureatka festiwali teatrów jednego aktora i małych form teatralnych. Prowadzi profesjonalny, nieinstytucjonalny teatr Proscenium w Krakowie, w ramach którego realizuje projekty artystyczne, (Teatralny Hyde Park). Za spektakl "Ale babki! Krótka historia kobiet: od PRL-u aż do dziś" otrzymała nagrodę specjalną im. Stanisława Wyspiańskiego (2021 r.).

Justyna Szafran - aktorka i piosenkarka, laureatka wszystkich nagród (I Nagrody, Nagrody Publiczności, Nagrody Dziennikarzy) XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecnie członkini jury Przeglądu. Wielokrotnie nagradzana za twórczość muzyczną i sceniczną m.in.: Stypendium Artystycznym władz miasta Poznania, Medalem Młodej Sztuki jako osobowość sceniczna oraz Nagrodą Honorową Miasta Wrocław "Wratislavia Grato Animo". Od kilkunastu lat związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, ze znaczącymi rolami w takich spektaklach jak: "Mandarynki i Pomarańcze", "Trzej Muszkieterowie", "Liżę Twoje serce", "Dzieje Grzechu", "Frankenstein", "Mistrz i Małgorzata", wielokrotnie nagradzana za monodramy "Rzecze Budda Chinaski" i "Plugawe Oko Poety". Artystka ma na swoim koncie występy na największych festiwalach w kraju i za granicą. Dotychczas wydała dwie solowe płyty: "Łagodna", "Nie ma".

Henryk Cebula jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom na wydziale rzeźby uzyskał u prof. Jerzego Bandury w 1981 roku.
Zajmuje się rysunkiem, rysunkiem satyrycznym, rzeźbą i medalierstwem. Od 30 lat jest pedagogiem w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Zorganizował 98 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 800 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Wystawiał w Azji, obu Amerykach, Australii oraz wszystkich krajach Europy. Zrealizował rzeźbę plenerową w brązie "Ławeczka Edwarda Kieferlinga" w Jarosławiu. W dziedzinie rysunku satyrycznego zadebiutował w 1974 roku publikacją w rzeszowskim periodyku Prometej, jego rysunki drukowano także w Karuzeli, Szpilkach, Radarze, Profilach, Polityce, Wprost i innych. Prowadził stałe rubryki "Cebula przyprawia życie" i "Cebula z pogranicza" w regionalnej prasie podkarpackiej. Publikował teksty krytyczne do wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz felietony.
Jest odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2000 roku uzyskał nagrodę Jarosław, a w roku 2002 Ratusz Przeworski. Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w Warszawie nagrodziło go dwukrotnie nagrodą Eryk[3] oraz Srebrną Szpilką. Zdobył 113 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W latach 1997-2001 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Od 1998 roku prowadzi galerię satyry "Pirania" w Jarosławiu, gdzie zorganizował ponad 120 wystaw. Jest członkiem grupy artystycznej "Czwórka bez sternika", którą założył. W 2001 roku ukazał się album "Henryk Cebula 25 lat rysowania".
dr Jan Zięba - doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Ukończył studia polonistyczne (1999), a następnie obronił doktorat (2005) na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2007 wykłada w PWSW w Przemyślu. Autor m.in. książek: Bolesława Leśmiana światopogląd nowoczesny (Kraków 2000), Klerk zaangażowany. Stefana Napierskiego nowoczesna krytyka literacka wobec dyskursów krytycznych w dwudziestoleciu międzywojennym (Kraków 2006). Opracował Wybór pism krytycznych Stefana Napierskiego (Kraków 2009).


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

NAJNOWSZE
Ogromna radość w...
22 sierpnia 2021r. w parafii pw. Miłosierdzia...
XXXVIII JESIEŃ MUZYCZNA
Szanowni Państwo, z radością informujemy, że pomimo...
Komunikat...
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przemyślu informuje, iż...
XIX Mistrzostwa...
W dniu 16.08.2021 r. na Poligonie Szkoleń Wodnych w...
Zapraszamy na Narodowe...
Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward