Data: 08-10-2021

Apel z okazji oddania do użytkowania komory dymowej

21 września 2021 r. na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu odbył się Apel z okazji uroczystego oddania do użycia nowo wybudowanej komory dymowej wraz z jej wyposażeniem. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku nadbryg. Andrzejowi Bartkowiakowi komendantowi głównemu Państwowej Straży Pożarnej.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pn. "Wspólna ochrona ludzi i środowiska poprzez utworzenie ukraińsko - polskiego systemu zapobiegania katastrofom i reagowania w Euroregionie Karpackim" współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Wartość inwestycji to ponad 2,5 mln złotych.

W uroczystości między innymi uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, poseł na sejm RP Anna Schmidt; przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków, poseł na sejm RP Zbigniew Chmielowiec; posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła i Tadeusz Chrzan; komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak; wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka; podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec; wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch; dyrektor Centrum Projektów Europejskich dr Leszek Jan Buller; dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Samorządów Lokalnych "Euroregion Karpaty - Ukraina" Natalia Savka, delegacja strażaków ukraińskich z obwodów: lwowskiego, iwano-frankiwskiego i zakarpackiego oraz przedstawiciele władz samorządu przemyskiego, na czele z prezydentem Miasta Przemyśla Wojciechem Bakunem. Honory gospodarza pełnił komendant miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Bogusław Szczurko.

Komora dymowa przeznaczona jest do prowadzenia testów oraz ćwiczeń doskonalących w sprzęcie ochrony układu oddechowego. Celem testów i ćwiczeń doskonalących w komorze dymowej jest sprawdzenie odporności strażaków na obciążenie psychofizyczne w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Warunki przypominają te panujące podczas prawdziwego pożaru.

Test lub ćwiczenie doskonalące składa się z próby wysiłkowej i pokonania ścieżki treningowej. Warunkiem zaliczenia testu w komorze dymowej jest pozytywne zaliczenie próby wysiłkowej i ścieżki treningowej.

Próba wysiłkowa składa się z ćwiczenia na 4 urządzeniach: bieżni mechanicznej, rowerze stacjonarnym, drabinie bez końca (drabina automatyczna) oraz młocie podciągowym.

Ścieżka treningowa składa się ze strefy zadymionej i ze strefy termicznej w której panuje podwyższona temperatura otoczenia  do 70 st. C.

W czasie testów i ćwiczeń doskonalących sprawdza się orientację i zdolność do przemieszczania się w warunkach zadymienia i ograniczonej przestrzeni.

Ratownik w aparacie oddechowym pokonuje różne przeszkody w warunkach podwyższonej temperatury, hałasu oraz efektów świetlnych.
Próba wysiłkowa realizowana jest w ubraniu specjalnym, hełmie, rękawicach specjalnych oraz w obuwiu specjalnym lub sportowym. Aparat powietrzny znajduje się na plecach, natomiast maska pozostaje zdjęta i odłożona. Następnie ścieżka treningowa pokonywana jest już  w masce założonej na twarz i  podłączonej do aparatu. Strażak musi pokonać ścieżkę treningową przy wykorzystaniu jednej butli powietrznej w aparacie ochrony układu oddechowego. Podczas testu należy mieć włączony sygnalizator bezruchu i można korzystać z latarki.

Do dnia dzisiejszego prawie 500 strażaków odbyło testy w przemyskiej komorze dymowej. Testy i ćwiczenia doskonalące w przemyskiej komorze dymowej również  mogą odbywać służby ratownicze z Ukrainy.

Opracowanie i zdjęcia Grzegorz Latusek

NAJNOWSZE
Zmiana organizacji...
Rozbudowa drogi krajowej nr 28 Zator - Medyka odc....
Finał Loterii...
Już w najbliższy piątek, 27 maja br., w Galerii...
Repertuar kina Centrum...
Marzec `68 - dramat, romans / Polska, 2022 r. / od lat:...
Antrakt - czekamy na...
Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza do udziału w...
Kolejna karetka dla...
Dzięki porozumieniu pomiędzy Miastem Przemyśl a firmą...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward