Data: 08-10-2021

Kpt. Władysław Ważny patronem Szkoły Podstawowej w Sośnicy

W niedzielę 26 września 2021 r. odbyła się uroczystość przyjęcia sztandaru i nadania imienia kpt. Władysława Ważnego Szkole Podstawowej w Sośnicy. Podczas ceremonii odsłonięto m.in. pamiątkowy mural wykonany w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej "MUR, ALE historia Wojska Polskiego".

- Patronem naszej szkoły został kpt. Władysław Ważny, bohater II wojny światowej, który tuż przed jej wybuchem kierował placówką w Sośnicy - mówi Aneta Łysy, obecny dyrektor szkoły. - Jest to dla nas wszystkich postać, która skupia w sobie najcenniejsze wartości m.in. bezgraniczną miłość do Ojczyzny, poświęcenie, oddanie, odpowiedzialność za drugiego człowieka i za podejmowaną pracę oraz patriotyzm. Za przykładem kpt. Władysława Ważnego chcemy te wartości wcielać także w naszej pracy dydaktycznej i wychowawczej. 
 
Przebieg uroczystości

Ceremonię rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem Abp. Józefa Michalika. Po przemarszu na plac przy Szkole Podstawowej w Sośnicy dr Krzysztof A. Tochman z IPN Rzeszów przeprowadził odczyt naukowy pt. "Kapitan Władysław Ważny ps. TYGRYS - cichociemny bohater II wojny światowej", dzięki któremu zebrani goście, uczniowie i mieszkańcy wsi mogli poznać bliżej nowego patrona szkoły.

Ważnym punktem uroczystości było przyjęcie sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Sośnicy oraz odsłonięcie i prezentacja pamiątkowego muralu. Dzieło autorstwa stypendysty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Arkadiusza Andrejkowa wykonane zostało na ścianie wschodniej hali sportowej w Sośnicy (tuż obok pomnika upamiętniającego kpt. Władysława Ważnego), dzięki grantowi od Ministerstwa Obrony Narodowej. Grant został przyznany w ramach konkursu dotacyjnego "MUR, ALE Historia Wojska Polskiego". Sośnica była jedyną miejscowością w naszym regionie, która może poszczycić się tym grantem od MON.

Przyjęcie sztandaru wiąże się z obrzędem wbijania pamiątkowych gwoździ, którego nie zabrakło także podczas ceremonii w Sośnicy. Dębowa tarcza z imiennymi gwoździami zostanie umieszczona na honorowym miejscu w szkole, tuż obok gabloty ze sztandarem.
 
Salwa Honorowa i darmowe atrakcje dla uczestników

Niezwykle uroczystym momentem wydarzenia był Apel Poległych  i salwa w wykonaniu Kompanii Honorowej 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Zająca. Odśpiewano także - po raz pierwszy oficjalnie - hymn Szkoły Podstawowej w Sośnicy. Autorką tekstu jest Krystyna Durbajło, nauczycielka szkoły w Sośnicy, muzykę skomponował natomiast Kazimierz Łysy, muzykolog.

Niedzielną ceremonię prowadzili Ireneusz Soja oraz Magdalena Czechowicz, nauczyciele Sośnickiej placówki. W części artystycznej wydarzenia wzięli udział także uczniowie szkoły, prezentując montaż słowno-muzyczny pt. "Od nauczyciela do bohatera".

Na wszystkich uczestników wydarzenia czekał darmowy poczęstunek oraz pokaz sprzętu 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu i OSP Sośnica. Najmłodsi mogli skorzystać z darmowych zjeżdżalni i licznych atrakcji. Chętni mogli zaopatrzyć się także w materiały o kpt. Władysławie Ważnym na specjalnie zorganizowanym w tym celu stoisku IPN.
 
Do Sośnicy zjechali znamienici goście

W uroczystości zorganizowanej przez Anetę Łysy, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sośnicy oraz Bogdana Szylara, Wójta Gminy Radymno, wzięli udział m.in. Anna Szchmidt - Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej; Tadeusz Chrzan - Poseł na Sejm PR; ppłk Wojciech Drapała - Dowódca Garnizonu Jarosław, który odczytał specjalnie przygotowany na tę uroczystość list Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej. Obecni byli także ppłk Piotr Cichoń - dowódca 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Zająca, wicekurator oświaty z Rzeszowa p. Stanisław Fundakowski z oficjalnym listem od p. Ewy Leniart - Wojewody Podkarpackiego oraz p. Piotr Pilch - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, który na ręce p. Anety Łysy - Dyrektor Szkoły złożył list gratulacyjny od Marszałka RP - p. Marka Kuchcińskiego. 

Podczas ceremonii nie zabrakło przedstawicieli rodziny kpt. Władysława Ważnego, którzy zjechali do Sośnicy z różnych stron Polski. Byli z nami m.in. Zbigniew Ważny z Rzeszowa, Ryszard Ważny z Łodzi, Halina Broś z Cieszanowa czy Przemysław Ważny z Narola.

Wydarzenie zorganizowane było we współpracy z przyjaciółmi z Montigny en Ostrevent z Francji, gdzie spoczywają doczesne szczątki kpt. Władysława Ważnego. Mer miasta Salvatore DE CESARE przesłał na tą okoliczność oficjalny list z gratulacjami oraz pamiątkowy album o działalności Ważnego we Francji.

Wieści o uroczystości w Sośnicy dotarły nawet do... Elżbiety II, królowej Wielkiej Brytanii. Staraniami dyrekcji i nauczycieli szkoły w Sośnicy do Monarchini z dynastii Windsorów wysłano list oraz prace plastyczne najmłodszych uczniów związane z Patronem i jego zasługami na rzecz Wielkiej Brytanii.

Pielęgnować wartości, jakimi kierował się w życiu kpt. Władysław Ważny - po zorganizowaniu hucznej uroczystości to ostatnie i najważniejsze zadanie, jakie stoi przed obecnym i przyszłymi pokoleniami związanymi ze Szkołą Podstawową w Sośnicy.
 
Tekst Aneta Łysy, zdjęcia Zdzisław Wójcik
 

NAJNOWSZE
Zmiana organizacji...
Rozbudowa drogi krajowej nr 28 Zator - Medyka odc....
Finał Loterii...
Już w najbliższy piątek, 27 maja br., w Galerii...
Repertuar kina Centrum...
Marzec `68 - dramat, romans / Polska, 2022 r. / od lat:...
Antrakt - czekamy na...
Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza do udziału w...
Kolejna karetka dla...
Dzięki porozumieniu pomiędzy Miastem Przemyśl a firmą...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward