Data: 29-10-2021

Na szlaku Erasmusa

Program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji Erasmus+ umożliwił grupie uczniów i nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu udział w międzynarodowym projekcie "I AM PROUD TO BE EUROPEAN". Projekt jest realizowany we współpracy ze szkołami średnimi z Rumunii, Chorwacji, Portugalii, Włoch i Polski, a finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ Akcja KA229 Edukacja Szkolna.


Słowak otrzymał 34 000 Euro na jego realizację, w tym na wyjazdy zagraniczne uczniów i nauczycieli. Koordynatorką projektu jest Renata Pobidyńska, nauczycielka języka angielskiego w I LO. Nasz wyjazd do Chorwacji był pierwszym z trzech zaplanowanych w ramach projektu, w kolejce czekają jeszcze Rumunia, Portugalia i Włochy.


Spotkanie odbyło się w dniach 10-15 października br. w Čakovcu, małym mieście na północy Chorwacji, w powiecie Medzimurje, około 90 km od Zagrzebia. W wydarzeniu z zaangażowaniem uczestniczyły, reprezentując swoją szkołę i miasto, 4 uczennice z I LO: Anna Dziumak, Weronika Nakoneczna, Agnieszka Pilip oraz Maja Szymańska. Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki: Renata Pobidyńska i Monika Szozda. W projekcie uczestniczyły również grupy z Włoch i Portugalii.


Program spotkania przygotowali nauczyciele języka angielskiego koordynujący projekt w poszczególnych szkołach. Działania projektowe rozpoczęły się od zwiedzania szkoły, Gospodarska Skola, oraz prezentacji systemów edukacyjnych obowiązujących w Chorwacji, Polsce, Portugalii i Włoszech. Grupy zwiedziły również zabytki Čakovca, poznały historię miasta, jego tradycje i zwyczaje. Poza tym zorganizowano wycieczkę do Peklenicy, gdzie znajdowały się dawniej bogate pokłady ropy naftowej oraz do Varażdina, dawnej stolicy Chorwacji. W Varażdinie młodzież wzięła udział w grze miejskiej, odpowiadając na liczne pytania i rozwiązując trudne zadania. Uczniowie odwiedzili także muzeum ekologiczne Ekomuzej Medimurje w Cakovcu oraz muzeum przyrodnicze Med dvemi vodami w Peklenicy. Innym, niezwykle ciekawym punktem programu były warsztaty kulinarne w agroturystyce Medimurski Dvori. Uczniowie zostali podzieleni na międzynarodowe grupy, w których pod bacznym okiem ekspertów przygotowali tradycyjne chorwackie dania. Nie mogło zabraknąć warsztatów DNI ERASMUSA, a obejmowały one: kreatywne rysowanie, quiz wiedzy o Unii Europejskiej i przygotowanie logo projektu.

Zrealizowany projekt był z całą pewnością trudnym i bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem. Wymagał ogromnego zaangażowania nauczycieli i młodzieży partnerskich szkół, ale był tego wart. Uczniowie zawarli nowe przyjaźnie, poznali się wzajemnie. Doskonalili również znajomość języków obcych, tak ważnych we współczesnym świecie.

Renata Pobidyńska

Erasmus+ coordinator

I LO im. Juliusza Słowackiego

NAJNOWSZE
Zmiana organizacji...
Rozbudowa drogi krajowej nr 28 Zator - Medyka odc....
Finał Loterii...
Już w najbliższy piątek, 27 maja br., w Galerii...
Repertuar kina Centrum...
Marzec `68 - dramat, romans / Polska, 2022 r. / od lat:...
Antrakt - czekamy na...
Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza do udziału w...
Kolejna karetka dla...
Dzięki porozumieniu pomiędzy Miastem Przemyśl a firmą...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward