Data: 29-06-2022

"Dar serca" pomaga potrzebującym

Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar serca" przy Ochotniczej Straży Pożarnej im. Jana Pawła II w Duńkowicach, gmina Radymno powstał 25 stycznia 2019 r. dla uczczenia 100-lecia PCK z inicjatywy strażaka tej OSP druha Jacka Szyngiery. Oczywiście za zgodą i z pomocą - cennymi wskazówkami prezesa OSP Duńkowice Grzegorza Błaszczyka i przy współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Jarosławiu - prezesem Janem Potońcem i wiceprezesem Zdzisławem Wójcikiem.

Po trzech latach działalności klub HDK liczy 24 członków (6 kobiet i 18 mężczyzn). W skład Zarządu wchodzą: prezes Jacek Szyngiera, wiceprezes Andrzej Fleszar, sekretarz Beata Rogowska-Szyngiera, skarbnik Monika Michałów.
Za najważniejszy cel działania postawili sobie dobrowolne honorowe oddawanie krwi lub jej składników w miarę własnych możliwości, niosąc pomoc najbardziej potrzebującym. 
Grupa często uczestnicy w działaniach na rzecz propagowania i popularyzowania idei honorowego krwiodawstwa ze szczególnym podkreśleniem bezinteresowności daru krwi. W tym zakresie zbiorowo lub indywidualnie w punktach krwiodawstwa druhny i druhowie oddają krew. Z tendencją wzrostową klub ma już na swoim koncie oddane: w 2019 r. - 17 955 ml krwi pełnej, 1 200 ml osocza; w 2020 r. - 20 250 ml krwi pełnej, 3 000 ml osocza, 1 800 ml płytek krwi; w 2021 r. - 21 150 ml krwi pełnej, 600 ml osocza, 2 300 ml płytek krwi. 
Warto zaznaczyć, iż pomimo czasu kiedy panowała pandemia COVID-19 członkowie klubu nie zniechęcili się i nadal chętnie oddawali krew dla najbardziej potrzebujących. 
Strażacy należący do klubu HDK PCK "Dar serca" co roku w czerwcu biorą udział w Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatów Przemyskiego, Jarosławskiego i Lubaczowskiego, organizowanej przez OR PCK w Przemyślu we współpracy z klubem HDK PCK "Płomyk" przy KM PSP w Przemyślu. W ubiegłorocznej takiej akcji przeprowadzonej dla uczczenia Światowego Dnia Krwiodawcy przypadającego co roku 14 czerwca, w przemyskim Terenowym Oddziale RCKiK w Rzeszowie uczestniczył m.in. prezes "Daru serca" druh Jacek Szyngiera. 10 czerwca 2022 r. klub reprezentowali druhowie Maciek Kisz i Mariusz Sobolewski. Mamy już za sobą, w sposób uroczysty. wręczenie odznak Zasłużony HDK PCK członkom naszej czerwonokrzyskiej rodziny.
Wiceprezes klubu druh Andrzej Fleszar na swoim koncie ma już oddane aż
25 650 ml krwi. W celu ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka wszyscy członkowie klubu HDK PCK "Dar serca" przy OSP w Duńkowicach bezinteresownie oddają krew lub jej składniki z własnej woli i działają zgodnie z zasadami Polskiego Czerwonego Krzyża.
Członkowie klubu nie tylko działają na rzecz krwiodawstwa. Sumiennie
i z zaangażowaniem udzielają się też w innych akcjach takich jak: zbiórka plastikowych nakrętek akcja "serce w nakrętce" dla Michała Łosia, akcja pomocy dla Mai, gdzie wspólnymi siłami ze strażakami i społecznością lokalną udało się uzbierać 8 dużych worków nakrętek, zbiórka darów w celu pomocy dla Ukrainy oraz jej obywatelom przebywającym w naszej miejscowości. Co roku w październiku organizowany jest przy OSP Dzień Papieski - Rajd rowerowy wyznaczoną trasą, ze wspólną modlitwą i pieśnią, a także Roztoczańskie Rajdy Rowerowe Grupy Rowerowej przy OSP w Duńkowicach. Z okazji obchodów 100-lecia urodzin Jana Pawła II jednostka OSP, w tym krwiodawcy podjęli się zbiórki 100 par butów oraz 100 par piłek dla dzieci z Afryki z Burkina Faso. Warto podkreślić, że zadanie wykonali w stu procentach i dary dotarły do adresatów, ku obopólnej, wielkiej radości.

Tekst Beata Rogowska-Szyngiera sekretarz "Daru serca", zdjęcia Daniel Andrejko, Zdzisław Wójcik i archiwum autorki

NAJNOWSZE
W przemyskiej...
Wojska Obrony Terytorialnej po raz kolejny organizują...
Dodatek elektryczny -...
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemyślu...
Ultramaraton w...
10 grudnia(w sobotę) 2022 roku, biegacze spotkają się...
Zapraszamy na...
Coraz bliżej Święta! Szykujemy choinkowe ozdoby,...
Międzynarodowy...
W tym tygodniu szczególnej uwadze polecamy...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward