Data: 31-10-2022

Życie jest największą wartością

Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu dobrze o tym wiedzą. Swoją postawą przyczynili się w jeszcze szerszym zakresie do ratowania zagrożonego życia i zdrowia ludzkiego.

18 października 2022 roku, w dniu wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty, który był lekarzem - patrona Pracowników Służby Zdrowia, z okazji zbliżających się Dni Honorowego Dawstwa Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża (22-26.11) oraz 65-lecia HDK PCK przypadającego w 2023 r., założyli klub HDK PCK "Kropla nadziei". Jest to najprawdopodobniej jedyny taki klub przy szpitalu wojewódzkim w Polsce.
Tego dnia w godzinach przedpołudniowych na zaproszenie dyrektor Woj. Szpitala dr n. o zdr. Barbary Stawarz - inicjatorki spotkania, do sali narad w budynku administracyjnym przybyli prezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Józef Maziarczyk i prezes klubu HDK PCK "Płomyk" działającego przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu Zdzisław Wójcik. Czekała na nich liczna grupa osób z kardiologii, endoskopii, SOR, rehabilitacji kardiologicznej, urologii, okulistyki, ortopedii, rehabilitacji, ginekologii, działów - technicznego, epidemiologii i higieny, Centrum Leczenia Ambulatoryjnego nr 2.

J. Maziarczyk przybliżył pracownikom szeroki wachlarz zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Poruszył m.in. temat statusu Honorowego Dawcy Krwi, regulaminu klubów HDK PCK. Omówił uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom. Przypomniał m.in. o korzystaniu z wizyt do lekarzy specjalistów poza kolejnością. Przekazał zainteresowanym stosowne dokumenty, niezbędne do założenia klubu.
Z. Wójcik omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na www.poltransplant.org.pl . Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dwa dni wolnego od pracy lub nauki oraz 9 tabliczek czekolady. Zaprosił również na www.pck.org.pl i www.dawcomwdarze.pl Prezes Wójcik przybliżył także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info Zaznaczył, że w 2023 r. będziemy obchodzić 65 lat HDK PCK, a rok 2024 jest rokiem Jubileuszu 105-lecia PCK. Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca. Zaprosił zebranych na XXII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 2 września 2023 r.

Podczas spotkania gości z pracownikami dyrekcję szpitala reprezentowała zastępca dyrektora ds. lecznictwa lek. med. Sylwia Zub-Sobczuk. Prezesem klubu, skupiającego 24 osoby, wybrana została Jadwiga Domagalska - pielęgniarka oddziałowa z oddziału kardiologii. Wiceprezesem jest Marta Murdza, sekretarzem Agnieszka Ośmak, a skarbnikiem Paulina Rogowska. Osoby pracujące w szpitalu, zainteresowane dołączeniem do klubu proszone są o kontakt z panią Jadwigą.

Członkami klubu są nie tylko dawcy, którzy mają już za sobą wizyty w Regionalnym Centrum krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie - Terenowy Oddział w Przemyślu, ul. Sportowa 6, ale i tacy, którzy przyszli na spotkanie założycielskie, ponieważ pragną jeszcze bardziej służyć innym. Pięknym przykładem wśród klubowiczów jest prezes J. Domagalska, która oddała już blisko 18 litrów krwi. Swoją przygodę zaczęła w 1999 roku w Przemyślu. Kierowała się chęcią pomocy innym. "Od kilkudziesięciu lat oddaję krew, bo zdaję sobie sprawę, jakie to jest ważne - pozwala uratować ludzkie życie" - wyznaje pani Jadwiga. Absolutną rekordzistką jest pani Grażyna Jurczyszyn, która ma na swoim koncie już ponad 30 litrów krwi. Pani Grażyna została uhonorowana odznaką HDK - Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Z kolei pani Dorota Grabowska posiada odznakę Zasłużony HDK II st. Oddała już blisko 12 litrów tego życiodajnego

Z założenia klubu cieszy się inicjatorka, tej ze wszech miar cennej i cięgle potrzebnej społecznej działalności, pani dyrektor B. Stawarz. "Dzisiaj ujęliśmy w ramy organizacyjne dotychczasową historię krwiodawstwa w naszym Szpitalu. Ratowanie życia ludzkiego poprzez dzielenie się krwią, możliwe jest tylko dzięki ofiarności ludzi dobrego serca, wrażliwych na zdrowie drugiego człowieka". Po chwili dodaje: "Taka jest miara człowieka, ile jest w stanie zrobić dla innych. Klubowicze swoją postawą wykazują się troską o innych ludzi będących w potrzebie". Pani dyrektor również należy do klubu.

Warto pamiętać, że nawet największa ilość oddanej krwi zaczyna się od pierwszego podzielenia się cząstką siebie. Honorowy dawca krwi jest uczestnikiem życia osoby, której oddał swoją krew. Człowiek, który może, powinien w ten sposób pomagać ludziom. Kto nie może - powinien promować ideę krwiodawstwa wszędzie, gdzie się znajduje.

Każdy człowiek ma w sobie potencjał do czynienia dobra! Jak zmienić chęci w działanie? Ot, chociażby wziąć przykład z pracowników przemyskiego szpitala.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Paweł Bugira i Teresa BereśNAJNOWSZE
Brązowi medaliści...
Wczoraj, tj. 20 lutego br. drużyna Eurobusu UKS Orlik...
Magiczne pomaganie!
Już w sobotę, 24 lutego serdecznie zapraszamy...
Muzealne spotkania z...
Od wiosny bieżącego roku Muzeum Narodowe Ziemi...
"Apetyt na czereśnie"...
10 marca 2024 r. godz. 18.00 - "APETYT NA CZEREŚNIE"...
Maksym Rzemiński -...
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zaprasza na...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward