Data: 31-10-2022

Jubileusz 50-lecia działalności.

Regionalny Zespół Ludowy "Ziemia Sanocka" z Nowosielec 11 września 2022 roku obchodził Jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. Działającym pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej Zespołem, niezmiennie od 1977 roku kieruje Edward Litwin. Zespół stworzony został przy zaangażowaniu lokalnej społeczności, gdzie szczególną rolę odegrała Pani Helena Szajna, tworząc pierwszy program pn. "Polskie gody weselne".
"Ziemia Sanocka" to "skarb" Gminy Zarszyn, ambasador kultury ludowej, którego działalność pozwala na zachowanie regionalnego i lokalnego folkloru, dlatego w repertuarze artystycznym grupa prezentuje tańce i przyśpiewki z regionu rzeszowskiego, haczowskiego i krośnieńskiego.

Pół wieku działalności to tysiące przejechanych kilometrów, ponad 640 koncertów a tym samym ponad 300 byłych i obecnych członków - 159 kobiet oraz 148 mężczyzn. W swoim dorobku artystycznym zespół posiada liczne wyróżnienia i nagrody, gdzie wyszczególnić należy pierwsze miejsca w Krajowych Przeglądach Zespołów (2010 r., 2012 r., 2016r., 2018 r.). "Ziemia Sanocka" brała udział m.in. w VIII Festiwalu Piosenki Strażackiej w Ciechocinku, w dziesięciu "Przeglądach Kapel i Zespołów Podkarpacia", czterech "Zagórskich Przeglądach Kapel i Zespołów", pięciu Przeglądach Kapel w Rymanowie Zdroju a także reprezentowała Gminę na scenach Chorwacji, Słowacji czy Ukrainy.

Nie obyło się bez gratulacji od zaproszonych gości, którzy wręczyli pamiątkowe dyplomy czy upominki. Podziękowania otrzymał Kierownik Edward Litwin - za swój trud włożony w pracę zespołu oraz Pan Stanisław Burczyk - najstarszy aktywny członek "Ziemi Sanockiej".

Na tę okoliczność wydano "Jednodniówkę" opowiadającą o historii i ciekawostkach Zespołu. Każdy z przybyłych na uroczystość gości miał możliwość wybicia sobie okolicznościowej przypinki oraz zrobienia sobie zdjęcia w fotobudce.

Był to wspaniały czas - czas muzyki, śpiewu i tańca czyli folklor w pełnej krasie i okazałości, któremu towarzyszyła pełna paleta barw, stworzona przez piękne kolorowe rzeszowskie stroje.


Tekst i zdjęcia GOK Zarszyn.
NAJNOWSZE
Odsłonięcie pomnika...
Kapitan Henryk Jaskuła, Honorowy Obywatel Miasta...
Jarmark...
Zapraszamy na Przemyski Jarmark Bożonarodzeniowy,...
ZAGŁOSUJ na Szkołę...
Szanowni Mieszkańcy Przemyśla, Mamy wyjątkową...
XXIII Międzynarodowy...
PROGRAM: 4 - 6 grudnia 2023  POLSKO -...
2 GRUDNIA | MIKOŁAJ Z...
HO! HO! HO! W najbliższą sobotę, 2 grudnia, dla...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward