Data: 30-12-2022

Jubileusz i festiwal w Sośnicy

Stowarzyszenie Orkiestra Dęta w Sośnicy, gmina Radymno, powstało 12 listopada 2002  roku, a inicjatorami jej utworzenia byli poprzedni Wójt śp. Stanisław Ślęzak i ówczesny prezes OSP Bogdan Świder. Obecnie kapelmistrzem orkiestry jest Krystian Truniarz, a Jacek i Tomasz Łaskarzewscy oraz Piotr Bryliński współpracują jako instruktorzy. Średni wiek muzyków to zaledwie 15 lat. Prezesem orkiestry jest Maria Truniarz. Orkiestra występuje podczas dożynek gminnych, innych uroczystości, w tym kościelnych, w czasie których odbywają się także koncerty kolęd. Zespół rozwija młode talenty muzyczne, uwrażliwia na piękno muzyki i ciągle dąży do tego, by grać coraz lepiej. Co ważne - jest otwarty na nowych członków!

17 lipca 2022 r. przy ruinach zamku w Sośnicy, w związku z obchodami 20-lecia powstania, orkiestra dała piękny koncert plenerowy podczas którego zaprezentowała swoje możliwości. Warto podkreślić, że 30 czerwca 2022 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego "Znak Kultury" dla Stowarzyszenia Orkiestra Dęta w Sośnicy za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Nagrodę odebrał Krystian Truniarz - kapelmistrz, Agnieszka Durbajło i Bogdan Świder. W tym podniosłym wydarzeniu brała udział również sekretarz Gminy Radymno Beata Gałęza.

Również 17 lipca tego roku odbył się I Podkarpacki Festiwal Kuchni Dworskiej. To piękne spotkanie zgromadziło nie tylko mieszkańców Sośnicy, ale i województwa podkarpackiego.

Festiwal oraz jubileusz współfinansowany i organizowany był przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wójta Gminy Radymno oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Radymno "PRO PATRIA" w Sośnicy. Po przeprowadzonym głosowaniu jury wyłoniło laureatów. W konkursie kulinarnym "Specjał szlachecki" nagrody rozdane zostały w dwóch kategoriach: kategorii przedsiębiorców, których produkty są w obrocie oraz w kategorii producentów indywidualnych, w której mogły być stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i osoby fizyczne. 
W kategorii przedsiębiorców I miejsce zajęła Renata Majewska z Mielca za okowitę szlachecką, II miejsce - Leda Ser - przetwórstwo mleka i wyrobów serów, Leszek Jakimowicz z Wólki Krowickiej za miodówkę szlachecką, natomiast miejsce III zajął Ciak Zakład Mięsny Wyroby Tradycyjne z Nowego Kamienia za kiełbasę wiejską kamieńską. 

Z kolei wśród producentów indywidualnych zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Łazach za schab nadziewany grzybami i kaszą gryczaną. Miejsce II zajęło Koło Łowieckie Paszkot w Przemyślu za dzika faszerowanego kaszą, a III pozycję - KGW w Oleszycach za sakiewki ze schabu otulone w plastry boczku. W tej kategorii przyznano również wyróżnienia, które otrzymało: KGW w Sośnicy za karkówkę po szlachecku, Teresa Nycz z Błędowej Tyczyńskiej za naturalny twaróg kozi, KGW w Koniaczowie za żeberka flambirowane z kapustą,  Stowarzyszenie "PRO PATRIA" z Sośnicy za kwaśnicę z jagnięciną oraz KGW w Korczowej za maczkę z kaczki.

Podczas rozmowy z prezesem Stowarzyszenia "PRO PATRIA" Bogdanem Świder dowiedziałem się, że "celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie kulinarnym województwa podkarpackiego, promocja tradycji, wartości społecznych, kulturowych i historycznych województwa, upowszechniania produktów oraz potraw, które mogą stać się oryginalną ofertą turystyczną regionu".

W czasie trwania imprezy czynne były stoiska uczestników konkursu. Można było tam posmakować różnego rodzaju pyszności. Podczas tego świątecznego spotkania m.in. zaprezentował się Samodzielny Oddział Hetmana Jana Karola Chodkiewicza z Zarzecza, szabliści z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą, podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy. Były wystrzały armatnie, które raz po raz dobiegały znad stawu, a także słychać było odgłos strzałów z broni prochowej. Dzieci z radością korzystały z dmuchanych zjeżdżalni, malowania twarzy, fotobudki oraz innych atrakcji. Nie zabrakło pokazu tańca break dance. Na zakończenie chętni długo bawili się przy muzyce zespołu "TORINO". 


Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

NAJNOWSZE
Loteria...
2-21 PAŹDZIERNIKA | ZAKUPY I W DROGĘ! URODZINOWA...
Październik w...
Szanowni Państwo! Przemyski Klub Podróżnika przy...
Kalendarz imprez i...
Chociaż o wakacjach i imprezach plenerowych już trochę...
XI. Bieg Wyganiamy Raka
To była inicjatywa nieodżałowanego dra Jana...
Sklep społeczny w...
Idea otwarcia sklepu społecznego w Przemyślu pojawiła...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward