Data: 12-01-2023

Terytorialsi pomaganie mają we krwi

Krwiodawcy to ludzie ofiarnego zaangażowania, wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka, ludzie z poczuciem ogromnej odpowiedzialności za bliźniego. Takich ludzi w mundurach, którzy są zawsze gotowi, zawsze blisko, mamy w Przemyślu.

26 października 2022 roku, z okazji zbliżających się Dni Honorowego Dawstwa Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża (22-26.11) oraz 65-lecia HDK PCK przypadającego w 2023 r., żołnierze 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej założyli klub HDK PCK "Grot". Tego dnia, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i tematu spotkania z dowódcą 20 PBOT, płk. Danielem Błotko do brygady przybyli prezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Józef Maziarczyk i prezes klubu HDK PCK "Płomyk" działającego przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu Zdzisław Wójcik. Przychylność wobec tej szlachetnej idei oraz osobisty przykład dowódcy sprawił, że na prezesów czekała już kilkunastoosobowa grupa żołnierzy.

J. Maziarczyk przybliżył zebranym szeroki wachlarz zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Poruszył m.in. temat statusu Honorowego Dawcy Krwi, regulaminu klubów HDK PCK. Omówił uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom. Przypomniał m.in. o korzystaniu z wizyt do lekarzy specjalistów poza kolejnością. Przekazał zainteresowanym stosowne dokumenty, niezbędne do założenia klubu.

Z. Wójcik omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na www.poltransplant.org.pl Zaprosił również na www.pck.org.pl i www.dawcomwdarze.pl Prezes Wójcik przybliżył także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info Zaznaczył, że rok 2024 będzie rokiem Jubileuszu 105-lecia PCK. Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca. Zaprosił zebranych na XXII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 2 września 2023 r.

Żołnierze podczas spotkania dokonali wyboru władz. Prezesem klubu HDK PCK "Grot" przy 20 PBOT wybrany został ppor. Dariusz Jakim. Wiceprezesem jest szer. Katarzyna Matusz, sekretarzem kpr. Jagoda Majewska. W skład Zarządu weszły kpr. Dorota Badlik i Anna Wiązanka.

Członkami klubu są dawcy, którzy mają już za sobą wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie - Terenowy Oddział w Przemyślu, ul. Sportowa 6. Pięknym przykładem wśród klubowiczów jest szer. Katarzyna Sawicka, która oddała już blisko 5 litrów krwi. Swoją przygodę zaczęła w 2006 roku będąc jeszcze uczennicą liceum. I po prawie 15 latach przerwy wróciła do regularnego oddawania krwi. Absolutnym rekordzistą jest kpt. Marcin Badlik, który ma na swoim koncie już ponad 30 litrów krwi i został uhonorowany odznaką HDK - Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Z założenia klubu dumny jest inicjator, tej ze wszech miar pięknej i potrzebnej społecznej działalności, płk Daniel Błotko - pierwszy członek nowopowstałego klubu HDK PCK "Grot". "Krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekiem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest stale potrzebna. Wspomaganie lokalnej społeczności jest wpisane w naszą misję" - powiedział płk Błotko. Dowódca 20 PBOT zaznaczył, że oddawanie krwi zajmuje tylko kilka minut, a cała wizyta w punkcie krwiodawstwa maksymalnie godzinę. Warto pamiętać, że jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom. Płk Błotko oddał dotychczas 9 litrów tego bezcennego leku i jak podkreśla, z dumą nosi na mundurze odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" III stopnia.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik
NAJNOWSZE
Odsłonięcie pomnika...
Kapitan Henryk Jaskuła, Honorowy Obywatel Miasta...
Jarmark...
Zapraszamy na Przemyski Jarmark Bożonarodzeniowy,...
ZAGŁOSUJ na Szkołę...
Szanowni Mieszkańcy Przemyśla, Mamy wyjątkową...
XXIII Międzynarodowy...
PROGRAM: 4 - 6 grudnia 2023  POLSKO -...
2 GRUDNIA | MIKOŁAJ Z...
HO! HO! HO! W najbliższą sobotę, 2 grudnia, dla...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward