Data: 27-04-2023

Ofiarowali pół tony czekolady

XXIII Akcja Krew-Czekolada przeprowadzona w 2023 r. przez członków klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" działającego przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu pozwoliła na zebranie 405 tabliczek czekolady. Był to powód do radości dla zbierających i, jak się kolejny raz okazało, również dla obdarowanych.

Warto zaznaczyć, że nieprzerwanie od 2001 r. członkowie "Płomyka" uczestniczyli wiosną w takiej akcji. Otrzymane po oddaniu krwi czekolady systematycznie gromadzili. Po ustaleniu terminu spotkania z dyrekcją różnych placówek opiekuńczo-wychowawczych w Przemyślu oraz na terenie powiatu przemyskiego, przeprowadzali pogadanki z dziećmi. W prezentacjach zawsze uczestniczył także personel placówek, a często i dyrekcja.
W ciągu 23 lat ofiarowali 4 900 czekolad, tj. 490 kg słodyczy.
17 kwietnia tego roku przedstawiciele oraz sympatycy "Płomyka" odwiedzili młodzież i wychowawców z Domów dla Dzieci ""Jaś", "Małgosia", "Maciek" w Przemyślu. Zdzisław Wójcik prezes "Płomyka", który pełni tę funkcję od ponad 35 lat podzielił się z uczestnikami spotkania, m.in. wiedzą na temat alarmowania służb ratowniczych, zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia, dawstwa krwi i organów. Przeprowadził także konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego i krwiodawstwa. Kamil Ruszel pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej tut. Komendy opowiedział o służbie strażaka oraz zademonstrował część sprzętu, jakim posługują się ratownicy. Pod koniec spotkania strażacy przekazali 120 czekolad, które przywieźli ze sobą. Osoby najbardziej zaangażowane oraz udzielające prawidłowych odpowiedzi otrzymały także m.in. torby "Płomyka", kalendarze strażackie, breloczki, długopisy.
18 kwietnia Zdzisław Wójcik i Konrad Szpunar odwiedzili Katolicką Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczej "Oratorium" w Przemyślu, gdzie przeprowadzili podobne spotkanie i ofiarowali 125 czekolad.
W dniach 19 i 20 kwietnia Zdzisław Wójcik oraz Rafał Krzywiński i Kamil Ruszel wygłosili pogadanki oraz zademonstrowali sprzęt pożarniczy w Domach dla Dzieci w Przemyślu i Ostrowie podlegających pod Towarzystwo Nasz Dom. W obu placówkach przekazali po 80 tabliczek czekolady.
W imieniu Zarządu klubu serdecznie dziękuję wszystkim Panom Komendantom za życzliwe podejście do prowadzonej akcji oraz wszystkim Klubowiczom uczestniczącym w tej akcji na przełomie ostatnich 23 lat. Bardzo dziękuję także Dyrekcjom Placówek za miłe przyjęcie.
Radość dzieci zawsze była duża. Wyrazy wdzięczności za ofiarowany czas i podzielenie się doświadczeniem służby znajdowały odzwierciedlenie w końcowych wypowiedziach młodzieży, a także wychowawców, którzy kierowali do prelegentów wiele ciepłych słów. Niektóre placówki wyrazy wdzięczności za poświęcony czas i okazane serce skierowały do nas na piśmie.
Dzielenie się cząstką siebie, celem ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka jest potrzebą serca wielu przemyskich strażaków. Duża część z nich nosi przy sobie podpisane "Oświadczenie woli". Są też tacy, którzy zarejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego.
"Przemyscy strażacy w służbie ratują życie i zdrowie poszkodowanym. Dzieląc się krwią również ratują życie i zdrowie. Dobrze, że oddają otrzymane czekolady, sprawiając tym samym radość dzieciom. A przez każde takie spotkanie edukacyjne także pośrednio ratują życie i zdrowie" - podkreślił Komendant Miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Bogusław Szczurko.
Cieszę się, że z nami jest Pan Komendant, jako członek "Płomyka" i honorowy dawca krwi, dzielący się nie tylko cząstką siebie, ale też i czekoladami. Radość sprawia fakt, że dane mi było uczestniczyć we wszystkich dotychczasowych edycjach Akcji Krew-Czekolada, której jestem inicjatorem. Aldous Huxley powiedział: "Doświadczenie nie jest tym, co się przydarza człowiekowi. Jest tym, co człowiek robi z tym, co mu się przydarza". Każde takie spotkanie, to super okazja do przekazania wiedzy, nie tylko na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ale i podzielenia się dobrem, jakie możemy sobie wzajemnie ofiarować.
"Zamiast czekać na dobroć innych sami napełniajmy codzienne życie dobrocią" - kardynał Stefan Wyszyński.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Kamil Ruszel, Konrad Szpunar, Rafał Krzywiński i Zdzisław Wójcik
NAJNOWSZE
Międzynarodowa...
"Kulinarne podróże w zagrodzie i chmurze" nosił tytuł...
Zapraszamy na XII...
Szanowni Państwo, 6 czerwca, w godz. 9:00-14:00,...
Ola Makar Mistrzynią...
Mistrzostwa Polski Młodziczek w grze pojedynczej. W...
Studiuj w Przemyślu....
RUSZYŁA REKRUTACJA NA STUDIA W PANS...
Pogrzeb kapitana...
W piątek 19 maja, odbyły się uroczystości pogrzebowe...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward