Data: 25-05-2023

Międzynarodowa wymiana młodzieży w Przemyślu.

"Kulinarne podróże w zagrodzie i chmurze" nosił tytuł projekt, w ramach którego w dniach 20-27 kwietnia br. w Przemyślu przebywała młodzież ze Słowacji i Polski. Projekt realizowało Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Przemyślu w ramach programu Erasmus+. Jego głównymi założeniami było zwiększenie świadomości
w zakresie produkcji, przetwórstwa i przyrządzania potraw z produktów ekologicznych, nawiązanie dialogu międzykulturowego, pogłębianie wiedzy na temat polskich i słowackich obyczajów oraz tradycji, a także łamanie barier językowych i promowanie postaw obywatelskich.

W wymianie uczestniczyła młodzież z 9-12 Hufca Pracy w Jarosławiu i 9-13 Hufca Pracy w Przemyślu pod opieką p. Wiesławy Kamińskiej i p. Łukasza Stebnickiego oraz podopieczni organizacji YOUTHFULLY YOURS ze Słowacji, nad którymi pieczę sprawowały Alena Petrovská i Karolína Solnokyová.
Program wymiany był bardzo bogaty. W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej młodzież wzięła udział w warsztatach Action Paintingu, podczas których wyraziła swój stosunek do naszej planety. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi uczestnicy gościli w Zagrodzie Edukacyjnej "Międzyczas" w Cieplicach, gdzie własnoręcznie wyrabiali chleb, wykonywali naczynia gliniane, a w ramach warsztatów z permakultury stworzyli "kule nasienne", które następnie wrzucili do ziemi. W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu młodzież miała okazję uczestniczyć w oraz ćwiczeniach z oznakowania żywności ekologicznej i analizy zagrożeń z zakresu bezpieczeństwa żywności, zajęciach laboratoryjnych "Chemia na talerzu - wykrywanie zafałszowań żywności" oraz spróbowała swoich sił w kuchni molekularnej. W Arboretum Bolestraszyce młodzież wzięła udział w warsztatach ekologicznych. Miała tam możliwość zasadzenia roślin w skrzyniach, które stały się częścią ekspozycji tego miejsca. Zwieńczeniem działań projektowych były warsztaty kulinarne przeprowadzone w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Przemyślu, podczas których młodzież przygotowywała potrawy charakterystyczne dla swoich krajów, a także promowała ten projekt.

W trakcie swojego pobytu w Przemyślu młodzież miała okazję spotkać się
z uczestnikami 9-13 Hufca Pracy w Przemyślu niebiorącymi udziału w projekcie, porozmawiać z wolontariuszkami akcji "Pola Nadziei", podczas której zbierano środki na rzecz Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego BETANIA im. Rodziny Ulmów, a także z członkiem Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka.
Oprócz ciężkiej pracy młodzież spędzała również czas zwiedzając piękne zakątki Przemyśla i okolic, a także biorąc czynny udział w zajęciach integracyjnych, językowych i historycznych.
Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymali certyfikaty Youthpass oraz mieli okazję zaprezentować przybyłym gościom powstały podczas wymiany filmik prezentujący ich ciężka pracę, ale i zabawę.
Wszystkim uczestnikom wymiany Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Przemyślu dziękuje za udział mając nadzieję, że to spotkanie zaowocuje trwalszymi znajomościami.

Więcej informacji tutaj


Autor tekstu i zdjęć: Monika Karpińska, specjalista ds. programów, CEiPM Przemyśl.

NAJNOWSZE
Święto podkarpackich...
We wtorek, 21 maja 2024 r. w Dubiecku odbyły się...
XIX Święto Fajki -...
Przemyska fajka stała się naszym produktem regionalnym...
SPOTKANIE ZE...
6 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im....
Odrobina radości
29 maja 2024 r. z okazji Dnia Dziecka, z młodymi...
LICYTACJA DLA...
Zachęcam do licytacji Licytacje dla Grzegorza -...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward