Data: 31-07-2024

Wyjątkowe święto

7 lipca 2024 roku w Sośnicy odbył się III Podkarpacki Festiwal Kresowych Produktów Tradycyjnych i Regionalnych. Organizatorami byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wójt Gminy Radymno Bogdan Szylar oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Radymno "Pro Patria", którego prezesem jest Bogdan Świder.

Festiwal rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. proboszcza Adama Dziadowicza w kościele pw. św. Antoniego w Sośnicy. Uczestnicy tego niecodziennego wydarzenia wspólnie modlili się i przygotowali duchowo na to spotkanie. Po Mszy św., zgromadzeni przemaszerowali na teren stowarzyszenia. A tam czekały już na nich różne atrakcje kulinarne i nie tylko.

Wchodząc na ten piękny teren goście automatycznie uruchomili zmysł węchu. Nie mogło być inaczej. "Od progu" powitały ich wspaniałe zapachy dań konkursowych, wypieków i innych pyszności przygotowanych przez licznych wystawców. Konkursowe dania zachwycały nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim smakiem, nawiązując do tradycji dworskiej kuchni Podkarpacia.

Dość napisać, że atmosfera na festiwalu była niepowtarzalna. Aromaty potraw unoszące się w powietrzu i widok kolorowych stoisk przyprawiały o zawrót głowy. Panie i panowie przy stoiskach prześcigali się w prezentacji różnorodnych potraw. Począwszy od tych bardziej tradycyjnych, poprzez wykwintne, aż po smakowite desery i wypieki. Jednym słowem - "palce lizać". Każdy odwiedzający z pewnością znalazł coś dla siebie. Warto wspomnieć, że atmosferę umilali muzycy z Zespołu Piosenki Biesiadnej działającego przy Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy, którego dyrektorem jest pani Joanna Szałyga.

W tym roku jury konkursowe miało "nie lada orzech do zgryzienia". Wszystkie zaprezentowane dania oraz wyroby okazały się wspaniałe, a ich smak był wręcz... oszałamiający!!! Warto zaznaczyć, że konkurs kulinarny pod nazwa "Specjał szlachecki" skierowany jest do producentów  indywidualnych, w tym osób fizycznych, Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, gospodarstw agroturystycznych, gospodarstw ekologicznych oraz przedsiębiorców produkujących żywność.

Podczas tej uczty zapachów i smaków odbywały się prezentacje kulinarne.  Jury po długich i emocjonujących obradach wyłoniło zwycięzców.

W kategorii I- "Specjał Szlachecki", dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą I miejsce wywalczył Leszek Jakimowicz - LEDA SER z Wólki Krowickiej za nalewkę mleczną, II miejsce zdobył Stanisław Majewski za nalewkę z derenia, a na III uplasowała się Janina Olszańska za konfiturę z wiśni.

W kategorii II- "Specjał Szlachecki" dla producentów indywidualnych wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Sośnicy za wyśmienite pierogi z bobem, II - Koło Gospodyń Wiejskich w Widaczowie za delikatną dziczyznę duszoną w borowikach, a III - Koło Gospodyń Wiejskich w Duńkowicach za tradycyjny rosół z kołdunami.

Wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Wiązownica za dworski pasztet z wątróbki oraz Stowarzyszenie "Pąsowa Róża" za pierogi św. Jacka Odrowąża.

Podczas rozmowy z prezesem Stowarzyszenia "PRO PATRIA" Bogdanem Świder dowiedziałem się, że "celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie kulinarnym województwa podkarpackiego, promocja tradycji, wartości społecznych, kulturowych i historycznych województwa, upowszechniania produktów oraz potraw, które mogą stać się oryginalną ofertą turystyczną regionu".

W czasie tego pięknego spotkania przy ruinach zamku, w którym uczestniczyły całe rodziny, miejscowi druhowie, których prezesem jest Waldemar Panek, prezentowali sprzęt strażacki, a przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu omawiali zasady udzielania pierwszej pomocy.

Podczas festiwalu m.in. zaprezentował się Samodzielny Oddział Hetmana Jana Karola Chodkiewicza z Zarzecza, Zespół z DPS w Sośnicy (Bratankowie). Były też - i tu uwaga - głośne wystrzały armatnie. Dzieci z radością korzystały np. z dmuchanych zjeżdżalni. Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje towarzyszące, takie jak koncert Strażackiej Orkiestry Dętej przy OSP Sośnica - kapelmistrzowie: Tadeusz Wnęk i Krystian Truniarz, pokazy strzeleckie, kolejka turystyczna, występ kapeli ludowej "Swojaki" z Pawłosiowa czy plenerowa zabawa taneczna.

Oprawę muzyczną spotkania zapewniła, jako wspomagająca, Orkiestra Dęta przy OSP w Medyce na czele z Tomaszem Piętnicą.

Prezes Świder podsumowując to piękne święto, które zgromadziło licznych miłośników tradycyjnej kuchni, niemal z całego województwa, mówi: "III Podkarpacki Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To dobrze". Po chwili dodaje: "Serdecznie zapraszam na kolejną edycję festiwalu, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulinarnych Podkarpacia".

Opracowanie i zdjęcia Zdzisław Wójcik



NAJNOWSZE
WIELKANOCNE WARSZTATY...
Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza do udziału...
CK OFF 2025
Przedstawiamy tytuły filmów, które zakwalifikowały...
Wieczór z Poezją pt....
Czujecie Państwo wiosnę w powietrzu? W Centrum...
ZAPROSZENIE
14 marca 2025 r. o godz. 18.00 w Zamku Kazimierzowskim w...
Zjazd...
26 lutego 2025 r. w sali konferencyjnej Starostwa...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward