Data: 30-08-2019

Od 20 lat edukują i przestrzegają

Ktoś powiedział: "Lekarstwem, którego nie sposób przedawkować, jest życzliwość dla drugiego człowieka". Z kolei Regina Brett mówiła: "Zamiast próbować być najlepszym na świecie, bądź najlepszy dla świata".

Ratownicy PCK i PSP odwiedzają chore dzieci z okazji Światowego Dnia Chorego (11.02) czy św. Mikołaja. Od 20 lat spotykają się z nimi również zanim rozpoczną się wakacje. 31 maja 2019 r. z okazji Dnia Dziecka, młodych pacjentów przebywających na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu, odwiedzili ludzie w mundurach. Podczas niezwykłych zajęć, prowadzonych w świetlicy w obecności rodziców, uczyli m.in. jak uratować życie w różnych trudnych i niebezpiecznych sytuacjach.
Realizatorami tej akcji byli Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, który przybliżył m.in. tematy związane z bezpieczeństwem pożarowym, podkreślając szczególnie temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas wakacji. Poinformował o zasadach powiadamiania służb ratowniczych, zachowania się w przypadku pożaru czy wypadku drogowego. Omówił też zagadnienia związane z honorowym krwiodawstwem.
Prezesowi "Płomyka" towarzyszyli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu Mateusz Riccardo i Agata Bereźnicka - członkowie Grupy Ratownictwa PCK "PRZEMYŚL". Mówili m.in. jak należy zachować się w razie nieszczęśliwego wypadku, prezentowali, korzystając np. z fantomu, zasady udzielania pierwszej pomocy, interesująco opowiadali o działalności ww. Grupy. W czasie spotkania przybył do nas, tak jak to czyni od lat, dr n. med. Henryk Kluz kierownik Oddziału Chorób Dzieci z Pododdziałem Pulmonologii Dziecięcej.
Na zakończenie Mateusz i Agata przekazali dzieciom, uczestniczącym w spotkaniu, a także tym, które nie mogły być z nami w świetlicy, pluszaki.
Serdecznie dziękuję uczestnikom spotkania za ogromne zaangażowanie, a panu doktorowi Henrykowi Kluzowi, pani Elżbiecie Mielnik pielęgniarce oddziałowej oraz Łukaszowi Szarudze szefowi GR PCK "PRZEMYŚL" za pomoc w organizacji dotychczasowych takich spotkań.
Jestem szczęśliwy, że dane mi było nieprzerwanie przez te 20 lat uczestniczyć, wraz z wspaniałymi młodymi ratownikami PCK, w tych spotkaniach z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami. W pomaganiu najważniejszy jest drugi człowiek. Zapytałem Łukasza - co za to wszystko mamy? Z uśmiechem odpowiedział: "Słowo "dziękuję" od dzieci, świadomość bycia potrzebnymi w społeczeństwie, poczucie bezpieczeństwa, bo przecież szkoląc innych sprawiamy, że w razie potrzeby szybciej znajdziemy kogoś, kto potrafi udzielić pierwszej pomocy".
Warto mieć satysfakcję, że uczymy ludzi postaw, które w nowoczesnym społeczeństwie powinny być normą. Ktoś powiedział: "Świat zmienia się poprzez przykład, a nie przez twoją opinię". I to jest prawda, o której warto pamiętać!

Opracowanie Zdzisław Wójcik, zdjęcia Agata Bereźnicka i Zdzisław Wójcik, przedostatnia fot. Teresa Bereś


NAJNOWSZE
"Przysięga": Teatr...
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu w sobotę 22.02.20120...
2020 rokiem kpt....
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu pod...
Zapraszamy na...
Przemyska Biblioteka Publiczna oraz Agencja Autorska...
Z miłości do dzieci,...
W połowie stycznia 2020 r., w Sali Rycerskiej...
Bardzo Młoda Kultura...
Zapraszamy na pierwsze  spotkania informacyjne...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward