Data: 08-05-2017

Dar serca

Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i czekoladami. Sprawili radość młodym słuchaczom i ich wychowawcom. A że dzielenie się z drugim jest szczęściodajne, to sami również opuszczali obie placówki w radosnym nastroju.

10 kwietnia 2017 r. miły prezent sprawili dzieciom i młodzieży z Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno- Wychowawczej "Oratorium" Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Przemyślu członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w tym mieście. Strażacy, wśród których byli Krzysztof Borst, Jakub Świder i Zdzisław Wójcik podczas spotkania profilaktycznego, w którym udział wzięli młodsi i starsi wychowankowie "Oratorium", podzielili się informacjami na temat m.in. jak bezpiecznie spędzać wolny czas oraz jakie zagrożenia mogą na nich czyhać. Strażacy omówili też szczegółowo sposoby alarmowania służb ratowniczych, sposoby postępowania w sytuacjach zagrożenia, szkody i niebezpieczeństwa jakie powoduje wypalanie traw i pozostałości roślinnych. Przeprowadzili także konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz krwiodawstwa. Wszystkie osoby, które prawidłowo odpowiedziały na zadawane pytania otrzymały upominki.
Przedstawiciele Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP "uzbrojeni" w odpowiedni sprzęt pożarniczy zaprezentowali jego zastosowanie oraz dużo opowiadali o swojej, wymagającej wielu poświęceń, służbie.
Młodzi słuchacze chętnie włączali się w dyskusję wykazując się aktywnością i dużą wiedzą. Zaangażowanie kadry pedagogicznej oraz podopiecznych świadczy tym, że szeroko rozumiane bezpieczeństwo pozostaje jednym z priorytetów w działalności profilaktycznej tej placówki.
W czasie spotkania, oprócz edukacji poprzez zabawę, strażacy ofiarowali dzieciom 140 czekolad, które otrzymali za oddaną krew w ramach XVII Akcji Krew-Czekolada. Na początku poczęstowali też młodych słuchaczy cukierkami, których przywieźli 3 kg.
Zdaniem s. Dawidy Ryll dyrektor Świetlicy dzieci skorzystały wiele: zapoznały się z tematyką bezpieczeństwa nie tylko pożarowego, miały możność spotkać się bezpośrednio z prawdziwymi strażakami, oglądnąć i przymierzyć sprzęt ratowniczy oraz gaśniczy, zadać szereg pytań i jeszcze otrzymały słodycze. "W imieniu dzieci, sióstr i wychowawców Świetlicy serdecznie dziękuję za pogadankę, pokaz sprzętu i słodkości. Radość dzieci była ogromna" - mówi z uśmiechem s. Dawida.
"Kiedy wraz z panem Zdzisławem i kolegą Jakubem zostałem wytypowany, by pojechać do "Oratorium", miałem mieszane uczucia. Spodziewałem się, że dzieci które tam spotkam będą smutne, przygnębione, bez energii. Rzeczywistość okazała się inna. Dzieciaki bardzo ucieszyły się z naszego przyjazdu. Już na samym podwórku rozdawały uśmiechy, wykazywały zainteresowanie naszym samochodem oraz sprzętem, który przygotowaliśmy do pokazów" - mówi Krzysztof. Po chwili dodaje: "W trakcie trwania spotkania bardzo się udzielały. Zaskoczyły mnie nie tylko bogatą wiedzą pożarniczą, ale również ogromnym zasobem wiedzy z innych dziedzin życia. Sądzę, że należy brać przykład z takich dzieci, które niejednokrotnie nierozpieszczane przez życie są tak poukładane".

Podobne spotkanie "Płomykowcy" - Krzysztof Lenart, Damian Piejko i Zdzisław Wójcik przeprowadzili 11 kwietnia tego roku w Domu Dziecka "Moja Rodzina" w Prałkowcach. Tam również oprócz prelekcji i prezentacji sprzętu przekazali podopiecznym upominki oraz 140 tabliczek czekolady.


Podczas XVII Akcji Krew-Czekolada "Płomykowcy" zebrali za oddaną krew w sumie 280 czekolad. Łącznie w czasie 17 lat trwania akcji przekazali dzieciom i młodzieży z różnych placówek w Przemyślu i powiecie 3380 czekolad, tj. 338 kg słodyczy.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Krzysztof Borst, Jakub Świder, s. Monika, Krzysztof Lenart, Damian Piejko i Zdzisław Wójcik

NAJNOWSZE
Święto podkarpackich...
We wtorek, 21 maja 2024 r. w Dubiecku odbyły się...
XIX Święto Fajki -...
Przemyska fajka stała się naszym produktem regionalnym...
SPOTKANIE ZE...
6 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im....
Odrobina radości
29 maja 2024 r. z okazji Dnia Dziecka, z młodymi...
LICYTACJA DLA...
Zachęcam do licytacji Licytacje dla Grzegorza -...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward