Data: 22-06-2016

Kobieta z charakterem

Pasja, upór, zdecydowanie, gorące pragnienie adrenaliny. Mowa o kobiecie strażaku, którą cechuje miłość do rodziny, szybkiej jazdy i... latania.

Z sekcyjną Sylwią Grzybowską pełniącą służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu, mistrzynią II Grand Prix Formuły 1 Gokartów rozmawia Zdzisław Wójcik.

Z.W.:- Jak zaczęła się Pani przygoda ze Strażą Pożarną?

S.G.:- Nie przypuszczałam, że do straży pożarnej mogą wstępować kobiety. Po ukończeniu studiów wyższych, a później podyplomowych /z zakresu bhp/ i powrocie do rodzinnego domu, po prostu szukałam pracy. Gdy przypadkiem znalazłam w Internecie ogłoszenie o naborze prowadzonym przez Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie pomyślałam - czemu nie spróbować. Pomyślnie przeszłam testy sprawności fizycznej, psychologiczne oraz szereg badań, by stać się jedną z niewielu kobiet strażaków. Później było 3- miesięczne szkolenie podstawowe, następnie kurs podoficerski w Krakowie.

Z.W.:- Proszę opowiedzieć o zamiłowaniu do szybkiej jazdy.
S.G.:
- Nie należę do niedzielnych kierowców, lubię jeździć pewnie i zdecydowanie, co nie oznacza, że brawurowo. Zawsze staram się dostosować do warunków panujących na drodze i swojej kondycji, mając na względzie zawsze bezpieczeństwo swoich najbliższych.
Ostatnio tak się złożyło, że brygadier Bogusław Szczurko dowódca JR-G zaproponował mi udział w zmaganiach na przemyskim torze kartingowym Kroskart 5 czerwca 2016 r.
Startowało łącznie 15 zawodników w dwóch kategoriach. Z gokartami nie miałam wcześniej nic wspólnego, ale wyraziłam zgodę i wzięłam udział. Po przejeździe próbnym i instruktażu odebranym od menager toru Małgorzaty Baran oraz głównego sędziego zawodów Grzegorza Musza odbyłyśmy sesję eliminacyjną, rywalizując w systemie czwórkowym. Z obu ścigających się ze sobą czwórek pań wyłoniono po dwie reprezentantki z najlepszymi czasami, które przeszły do rundy finałowej. W finale zmierzyłam się z Małgorzatą Czechowską, Honoratą Płonką i Anną Michalską. Wywalczyłam najlepszy wynik wśród kobiet uzyskując czas 22,86 s. Na pewno była to fajna przygoda i dobry sposób odreagowania z nutką adrenaliny.

Z.W.:- Ma Pani męża Pawła oraz synka Kacperka i córeczkę Kingę. Rodzina jest najważniejsza. Wiem jednak, że Straż Pożarna i szybka jazda to tylko jedne z kilku przygód, które królują w Pani życiu.
S.G.
- Tak, rodzina to priorytet i wspiera mnie we wszystkim, co robię, więc tak naprawdę to ona wypełnia moje życie. Niegdyś amatorsko i zawodniczo uprawiałam paralotniarstwo, jednak musiałam odsunąć je na dalszy plan. Pasja przełożyła się na szkołę paralotniową, którą zajmuje się mój mąż, bardzo doświadczony pilot paralotniowy i szybowcowy, stąd paralotnie nadal tworzą część naszej przestrzeni. Myślę, że przyjdzie czas, że aktywnie do tego wrócę, bo to tak jak z jazdą na rowerze, latać się nie zapomina.Z.W.: Dziękuję za rozmowę.

Pani Sylwia należy do klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Płomyk" działającego od ponad 29 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej, którego wiceprezesem jest mł. bryg. w st. spocz. Artur Domagalski były zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu.
W imieniu Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu bryg. Adama Sosnowskiego i własnym, serdecznie gratuluję oraz życzę Pani wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i służbowym.

Zdjęcia: archiwum autora

NAJNOWSZE
Branża gastronomiczna...
Minęło dokładnie siedem miesięcy od momentu, w...
Dzień Wszystkich...
Zbliża się 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych....
Stypendium Twórcze...
Po raz kolejny, początkiem lipca tego roku,...
UWAGA! Bezpośrednia...
Od 22 bm. bezpośrednia obsługa petentów Urzędu...
Zasady funkcjonowania...
Ze względu na to, że Przemyśl znajduje się w strefie...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward