Data: 03-08-2017

Ku nadziei

23 lipca 2017 r. kilkoro wolontariuszy Fundacji Pro Spe wróciło do Przemyśla z Abchazji, gdzie posługiwali podczas kolonii dla dzieci. Ofiarowali młodym ludziom swój czas, podzielili się też doświadczeniem.

Z Księdzem Maciejem Gierulą prezesem Zarządu Fundacji Pro Spe, który od 11 lat systematycznie wyjeżdża pomagać w Gruzji rozmawia Zdzisław Wójcik.

Z.W.: - Proszę powiedzieć Czytelnikom jak rozpoczęła się Księdza przygoda z tym pięknie położonym, górzystym krajem i jego mieszkańcami.
M.G.:
- 11 lat temu odwiedziłem Gruzję po raz pierwszy. Gościnność miejscowej ludności każdemu zapada w pamięć i serce. I tak też stało się ze mną. Jednak jest to kraj biedny. My chcemy, przy wsparciu ludzi wielkiego serca, pomóc dzieciom, dorosłym i samotnym starcom pokonać to, co czasami wydaje im się nie do pokonania - niezawinioną biedę, Nasze działania konsultujemy z polskimi księżmi misjonarzami i wolontariuszami pracującymi na Kaukazie. Mamy w swoich szeregach wolontariuszy, którzy co roku posługują w Gruzji czy Abchazji, małym państwie leżącym na terenie Gruzji. Od 2007 r. co roku jeżdżę do Gruzji co najmniej kilkakrotnie, doglądając wielu projektów. Oczywiście konsultuję zakres działania z misjonarzami i miejscowym Biskupem. Jak wspomniał pan we wstępie podczas tej ostatniej kolonii pełnili posługę jako wychowawcy, opiekunowie m.in. ks. Krzysztof Żyła zastępca moderatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży z Przemyśla, Andrzej Barnat kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, wolontariusz Łukasz Borowik także z tego miasta oraz cztery inne osoby - wszyscy wolontariusze Fundacji Pro Spe.

Z.W.: - Wiem, że Fundacja niedawno obchodziła pierwszą rocznicę działalności.
M.G.:
- Tak. 24 marca 2017 r. nasza Fundacja obchodziła pierwsze urodziny. W naszej siedzibie spotkali się wolontariusze i przyjaciele. Podsumowaliśmy dotychczasową działalność i wytyczyliśmy zadania na przyszłość.

Z.W.: - Jakie podejmujecie inicjatywy?
M.G.:
- Generalnie pomagamy osobom potrzebującym wsparcia. O naszych inicjatywach: Domek Babci, Kolonie uśmiechu, Chleb z masłem dla dzieci w Gruzji, Ciepła zupa dla bezdomnych, Nadzieja dla hospicjum, Rehabilitacja niepełnosprawnych dzieci w Gruzji, Zbiórka sprzętu rehabilitacyjnego czy Podaruj kilometr więcej informacji można znaleźć na www.prospe.org Działalność Fundacji Pro Spe to nie tylko udzielanie pomocy potrzebującym w Gruzji. To także w dużej mierze aktywizacja w Polsce. 9 czerwca 2017 r. w Łańcucie odbył się Dzień Gruziński pod hasłem ,,Smaki Gruzji". Mieliśmy okazję zaprezentować film o naszym Domku Babci. To świetlica w wiosce uchodźców w Gruzji. Była to też świetna okazja, aby zaprezentować przybyłym gościom, jak wygląda życie  w sztucznie stworzonej powojennej wiosce. Piękno Gruzji pokazała wystawa fotografii pana Andrzeja Piechowskiwego, natomiast przy gruzińskiej muzyce częstowaliśmy przybyłych gości  gruzińskimi  szaszłykami, chaczapuri i czurczchelami. Dziękujemy MDK w Łańcucie za współpracę, otwartość i pomoc. Natomiast 11 czerwca tego roku gościliśmy w Harcie,. gdzie uczestniczyliśmy w XII Akcji "Ratuj Życie - żyj bezpiecznie" zorganizowanej przez strażaków z OSP Harta dla uczczenia Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi. Podczas tego pięknego spotkania otrzymaliśmy logo naszej Fundacji zrobione z płytek ceramicznych przez Glazurników, którzy wykonali je z wielkim zaangażowaniem, wkładając w tę pracę nie tylko pasję, ale i serce. Gościem specjalnym w tym dniu był ks. Jerzy Piluś, który pracuje na Kaukazie już prawie 20 lat. Dziękujemy wszystkim za miłą atmosferę i możliwość wspólnego działania na rzecz promocji Fundacji Pro Spe. Wyrazy wdzięczności składam również pod adresem redakcji Regionalnego Serwisu Informacyjnego www.przemyskie.info za promowanie naszych działań.

Z.W.: - Jak Ksiądz pozyskuje wolontariuszy?
M.G.:
- Mamy w swoich szeregach ludzi o wielkim sercu, ogromnym zapale do pracy, chętnie dzielących się swoim czasem i energią, żywiołowych, dynamicznych, odpowiedzialnych. Postawę tych ludzi obserwują inne młode osoby, które nie tylko czerpią inspirację, ale starają się ich naśladować. Wiadomo - słowa pouczają, a przykłady pociągają. Jednak pracy stale mamy bardzo dużo. Proszę o wsparcie Fundacji i dołączenie do nas jako wolontariusze. Można pracować na miejscu, można także wyjechać do Gruzji.

Z.W.: - Dziękuję za rozmowę.

Zdjęcia z XII Akcji "Ratuj życie - żyj bezpiecznie" Zdzisław Wójcik , ostatnia fotografia Bogdan Stetko.NAJNOWSZE
Zapraszamy do udziału...
Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza uczniów klas...
Repertuar kina...
Festiwal Filmów Kina Niezależnego CK OFF Festiwal...
Zgubiłeś dowód...
INFORMACJA PRASOWA MINISTERSTWA CYFRYZACJI Zgubiłeś...
Koncert...
We wtorek 5 czerwca o godzinie 10:00 w Centrum...
Pomóżmy odtworzyć...
Stacjonujący w Przemyślu 5. batalion strzelców...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward