Data: 13-07-2010

Magiczny świat storczyków - Storczykarnia w Łańcucie

Storczykarnia w Łańcucie ma swoje początki w latach 1893-1904 kiedy to na polecenie Romana i Elżbiety Potockich wiedeńska firma Griedl w parku na wprost Ujeżdżalni wybudowała Palmiarnię (rozebraną po 1923 r.).

Na jej zapleczu ogrodnik Alois Philipp wzniósł szklarnię, która pełniła początkowo funkcję zaplecza dla Palmiarni. Prowadzono tu uprawę i hodowlę wielu roślin m.in. storczyków od których szklarnie wzięły nazwę.

Po II wojnie światowej Storczykarnię przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne, które do lat 80-tych XX w. kontynuowało uprawę storczyków. Później nowy właściciel szklarni przerwał ogrzewanie i opiekę nad Storczykarnią, która zaczęła szybko popadać w ruinę. Muzeum w Łańcucie zakupiło resztkę z gatunków i odmian historycznej kolekcji storczyków.

W kwietniu 1994 roku Muzeum przejęło kompletnie zdewastowaną Storczykarnię i rozpoczęły się starania o przywrócenie jej dawnej świetności.

Pierwszym etapem było wybudowanie w latach 2000-2002 nowej kotłowni. W 2004 r. rozpoczęto przygotowania do odbudowy szklarni i ich zagospodarowania. W ramach projektu "Rewitalizacja zabytkowych budynków Maneżu, Kasyna i Storczykarni" realizowanemu w latach 2007-2009 Storczykarnia odzyskała swój blask.

Obecnie Storczykarnia składa się z części ekspozycyjnej, zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne oraz kawiarni letniej. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu odpowiednich warunków uprawy tej bardzo wymagającej grupy roślin.

W szklarni wystawowej prezentuje prezentowanych jest wiele rodzajów i gatunków storczyków. Trafiają tam rośliny najefektowniejsze, będące w okresie kwitnienia. W części ekspozycyjnej podziwiać można zarówno storczyki naziemne (rosnące na ziemi), litofity (rosnące na skałach) jak i nadrzewne (rosnące na konarach drzew) zwane epifitami.

Zgromadzono tu zarówno współczesne krzyżówki wyhodowane przez człowieka, storczyki botaniczne właściwe dla środowiska naturalnego, ukształtowane bez ingerencji człowieka jak i gatunki/odmiany historyczne storczyków pochodzących z przedwojennej kolekcji Potockich. Kolekcja jest ciągle powiększana o nowe gatunki tych pięknych roślin.

Ponieważ storczyki potrzebują odpowiednich warunków w szklarni jest wysoka temperatura a co jakiś czas zaskakują zwiedzających obłoki pary wodnej wydobywające się ze specjalnej instalacji. Jest to spowodowane tym, iż praktycznie wszystkie gatunki tych roślin potrzebują podwyższonej wilgotności do prawidłowego, bujnego wzrostu.


Godziny otwarcia

Od 1 października do 30 kwietnia - od 10:00 do 16:00
Od 1 maja do 30 września - od 10:00 do 18:00
(w soboty i niedziele od 11:00 do 19:00)
W poniedziałki Storczykarnia nieczynna
ostatnie wejście 30 min. przed zamknięciem

Adres:
Muzeum - Zamek w Łańcucie
ul. Zamkowa 1
37-100 Łańcut
tel. (17) 225 20 08
fax. (17) 225 20 12

Opracowano na podstawie:
http://storczykarnia.pl/index.html
http://www.zamek-lancut.pl/pl/ZamekDzisiaj/Storczykarnia


NAJNOWSZE
CHARYTATYWNIE DLA...
Już w najbliższą sobotę niezwykłe wydarzenie...
Grudniowa Giełda Staroci
Jak co miesiąc gościnne progi I Liceum...
Odwiedź Przemyski...
Kiermasz świątecznych wyrobów oraz smakołyków,...
Na Podkarpaciu ruszył...
Pierwsze szkolenia i warsztaty za nami! "Przy wsparciu...
Przemyski Festiwal...
Przemyski Festiwal Teatralny inspiRACJE! to święto...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward