Data: 22-07-2010

To jest praca pokoleń - rozmowa z weterynarzem Radosławem Fedaczyńskim

Lek. wet. Radosław Fedaczyński - Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej AR we Wrocławiu w roku 2004. W czasie studiów odbył praktyki w lecznicach w Roterdamie (Holandia) i w Koski (Finlandia). Od 2004 r. pracuje w Lecznicy dla Zwierząt "Ada" w Przemyślu oraz bezpłatnie udziela pomocy dzikim zwierzętom w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Jak zaczęła się Pańska przygoda z weterynarią?

W moim przypadku można powiedzieć, że "wyssałem to z mlekiem matki". Ojciec jest weterynarzem. Jak byłem mały to jeździłem z nim do pacjentów. A w młodości ojciec jest dla syna największym autorytetem, także nie było innej możliwości.

A co z funduszami na leczenie i utrzymanie dzikich zwierząt?

To jest nasza pasja i hobby ale musimy się z czegoś utrzymać, więc przyjmujemy ochotników, wolontariuszy do pomocy, bez nich byłoby ciężko. Normalnie mamy lecznice. Staramy się pomagać dzikim zwierzętom, jednak to wszystko kosztuje: jedzenie, utrzymanie, klatki.

Nie posiadacie Państwo dotacji z Unii?

Z Unii nie. Mamy taką dotację z urzędu Marszałkowskiego, przyznawana co roku. Starcza to nam zaledwie na 1/3 roku. Ale staramy się robić jak najwięcej.

To jest praca pokoleń. Mój ojciec to zaczął w przeszłości, teraz ja się dołączyłem. Poza tym wychowujemy też młodych wolontariuszy.

Ciekawi mnie co z Przemisią ?

Nie byliśmy na nią przygotowani. Może inaczej. W Polsce nikt nie jest przygotowany na niedźwiedzia. Mamy status ośrodka rehabilitacji. Jest w Polsce kilkanaście takich, które maja pozwolenie na przebywanie dzikich zwierząt. Jednak żaden ośrodek nigdy, nawet w największych marzeniach nie marzył, że może mieć niedźwiedzia.

Przemisia była w cyrku na Ukrainie, ale zdziczała. Była bardzo fajna, jadła nam z reki. Jednak nie byliśmy na to przygotowani. Była w naszych boksach szpitalnych dla psów, ale tam narozrabiała. Prawie rozniosła ten budynek i uciekła na zewnątrz. Także trafiła do Wrocławia, ale tam też nie ma dobrych warunków.

Nie było możliwości zatrzymania jej tutaj, w Przemyślu?

Tak, były plany, że będą tworzyć przestrzeń dla niedźwiedzia, jednak nie zrobi się tego w miesiąc.

Zastanawia mnie czy praca z chorymi zwierzętami jest trudna, czy trzeba mieć do tego powołanie, czy może robić to każdy?

Ludzie czasami myślą, że zwierzę to przedmiot, że wystarczy przykręcić tylko śrubkę i wszystko się naprawi. Zwierzęta są naprawdę fajne i praca z nimi jest bardzo przyjemna, pomimo trudu i ciężkiej pracy. Przebywając z nimi łatwo się do nich przyzwyczaić a to jest nasza porażką.

Ciężko się uodpornić na to gdy przywożą nam małego ślepego, łysego lisa, który potrzebuje ogromnej opieki. Takie maleństwo zaczynamy karmić, leczyć i nie da się z nim nie przyzwyczaić. Nasza lisia to ewenement na cała Polskę. Wolontariusze zbierali pieniądze na klatkę, żeby mogła tu swobodnie przebywać. Ma wspaniałe warunki.

W stosunku do innych zwierząt staramy się trzymać dystans, nie przyzwyczajać. Jak zwierzę tutaj zostanie to jest to dla nas swoista porażka. Kiedy na przykład ptak nie będzie chciał odlecieć, zauważamy, że sobie nie radzi to nas to nie cieszy, nasz cel jest inny.

A czy zdarzają się przypadki porzucenia zwierząt?

Dużo jest takich osób, które potrafią to zrobić. Naprawdę, czasami aż to przeraża. Ludzie po fakultetach, doktorantach potrafią zadzwonić, że oni wyjeżdżają, że proszę przyjechać i uśpić psa. Oczywiście jest to nie do spełnienia i staramy się rozwiązać to inaczej. Ale taka jest rzeczywistość.


Serdecznie dziękuję za rozmowę.


Autor:
Klaudia Brykajło


NAJNOWSZE
Święto podkarpackich...
We wtorek, 21 maja 2024 r. w Dubiecku odbyły się...
XIX Święto Fajki -...
Przemyska fajka stała się naszym produktem regionalnym...
SPOTKANIE ZE...
6 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im....
Odrobina radości
29 maja 2024 r. z okazji Dnia Dziecka, z młodymi...
LICYTACJA DLA...
Zachęcam do licytacji Licytacje dla Grzegorza -...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward