Data: 17-09-2018

Bezcenny dar

Jeżeli jest się wrażliwym człowiekiem, to świat dla szlachetnych uczynków staje się mały. Każdy z nas może czynić dobro. Wielu z nas to robi.

Z Panem Ryszardem Łuczykiem głównym koordynatorem akcji zbiórki makulatury na budowę studni głębinowych w Afryce, członkiem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Przeworsku, członkiem Grupy Charytatywnej, radnym Rady Miasta rozmawia Zdzisław Wójcik.

Zdzisław Wójcik: - 19 sierpnia 2018 r. w Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku odprawiona została Msza św., w intencji darczyńców dwudziestu studni głębinowych wybudowanych w pięciu krajach Afryki. Eucharystii przewodniczył Ojciec Czesław Sadecki Werbista z Madagaskaru. Po Mszy św. w salce katechetycznej odbyło się spotkanie Ojca Czesława z 46 wolontariuszami z różnych miejscowości archidiecezji przemyskiej, diecezji rzeszowskiej i diecezji sandomierskiej. Wiem, że dotychczas przyczynił się Pan do wybudowania 20 studni. Wiadomo, że każda, nawet najdłuższa droga, zaczyna się od postawienia pierwszego kroku. Proszę opowiedzieć Czytelnikom jak i kiedy zrodziła się ta, ze wszech miar cenna inicjatywa?

Ryszard Łuczyk:
- Grupa Charytatywna działająca przy Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku w czerwcu 2012 r. przyłączyła się do zbiórki surowców wtórnych w ramach akcji "Makulatura na misje". Do lutego 2013 r. udało się nam zebrać 202 tony makulatury oraz 7 ton plastikowych butelek, na łączną kwotę 45 210 zł. Dzięki tym pieniądzom w ciągu kilku miesięcy została wybudowana w Afryce studnia i służy potrzebującym wody Sudańczykom. O pomoc dla tego biednego afrykańskiego państwa zaapelowało Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Zgodnie z naszym życzeniem, wybudowana studnia otrzymała imię św. Andrzeja Boboli, patrona Akcji Katolickiej. Cała ta akcja nie miałaby szans powodzenia, gdyby nie szereg ludzi dobrej woli, którzy bezinteresownie podjęli trud pozyskiwania surowców wtórnych w tak ważnej sprawie. Studnia służy ludziom, a to najlepsza nagroda dla nas wszystkich. Akcję wspierali ludzie z całego województwa. Największa pomoc napłynęła od sąsiedniego Jarosławia, a następnie Rzeszowa i okolic.

Z.W.: - Gdzie wybudowano pozostałe studnie?

R.Ł.:
Najwięcej studni zbudowaliśmy w Czadzie, bo 10, na Madagaskarze 6, w Zambii 2, w Kamerunie 1 oraz wspomnianą studnie w Sudanie Południowym. Każda Studnia nosi imię świętego lub błogosławionego, wywodzącego się w większości z podkarpacia. Polscy misjonarze, pracujący w wymienionych krajach zgłaszają potrzebę budowy studni do księży odpowiadających za misje w swoich diecezjach, a oni nawiązują kontakt ze mną. Ostatnia wybudowana studnia na Madagaskarze jest 20, powstała w Afryce dzięki zbiórkom makulatury, prowadzonym na całym podkarpaciu. Do rozprzestrzenienia się zbiórki makulatury na całe podkarpacie, w znacznej mierze przyczyniły się media, które polubiły tą akcję i chętnie ją promują.

Z.W.: - W akcję zaangażowało się wiele osób i instytucji. Proszę je wymienić.

R.Ł.:
- Tak! Bez wielkiej pomocy i ofiarności z różnych miejscowości z naszego regionu, nie bylibyśmy w stanie zebrać takiej ilości makulatury. Trud i poświęcenie wszystkich darczyńców i osób udzielających się w tej akcji zasługuje na wielkie uznanie. W swojej sześcioletniej działalności napotkałem na wspaniałych ludzi dobrego serca, których trudno wymienić z imienia i nazwiska, bo zajęłoby, to sporo miejsca. Nie chciałbym kogoś pominąć. Darczyńcy ci z oddaniem niosą pomoc naszym afrykańskim braciom w wierze. Wybudowana studnia służy jednej czy dwóm wioskom. Jest dla nich cennym darem. Dziękują oni Bogu i nam wolontariuszom akcji " Makulatura na Misje."

Z.W.: - Wybudowanie studni głębinowej w Afryce to koszt około 15 tys. zł. Za kilogram makulatury można otrzymać w skupie około 10 gr, co oznacza, że na jedną studnię potrzeba około 150 ton papieru. Studni w Afryce potrzeba jeszcze wiele. W jakich miejscowościach i gdzie można przekazać makulaturę?

R.Ł.:
- Kontenery na stałe postawione są w Przemyślu przy Archikatedrze, przy kościele Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie, przy kościele św. Floriana w Stalowej Woli, przy Opactwie Benedyktynek w Jarosławiu, przy kościele w Sieniawie oraz dwa kontenery w Przeworsku: przy Szkole Podstawowej Nr 2 i placu Spółdzielni Mieszkaniowej w Przeworsku przy ulicy Sienkiewicza. W innych miejscowościach, po uprzednim ogłoszeniu zbiórki makulatury kontenery stawiane są na czas jej trwania. Wszystko to dzieje się za zgodą proboszcza danej parafii lub dyrektora szkoły. Najczęściej jednak zbierana jest makulatura
w szkołach i przechowywana do czasu jej odbioru w pomieszczeniach szkoły.

Z.W.: - Rozumiem, że osoby i instytucje, które chciałyby wesprzeć akcję proszone są o kontakt z Panem?

R.Ł.:
Proszę dzwonić pod numer 504 168 549 oraz pisać na rluczyk@interia.pl

Z.W.: - Czego Panu życzyć?

R.Ł.:
- Chciałbym, aby wszyscy ludzie polubili naszą akcję, nie wyrzucali papieru do śmieci, gromadzili go, a później kontaktowali się ze mną. Na pewno z radością udzielę informacji, gdzie można go oddać.

Dziękuję za rozmowę.

Zdjęcia archiwum Pana Ryszarda Łuczyka



NAJNOWSZE
Zasłużeni dla regionu
21 marca 2024 r. wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul...
Kursowanie autobusów...
W dniach 28.03.2024r. (czwartek), 29.03.2024r. (piątek)...
Dar żołnierskich serc
Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także...
SPOTKANIE Z PREZESAMI
7 marca 2024 roku do Zespołu Szkół Spożywczych i...
Michał Wiśniewski...
Termin wydarzenia: 11.04.2024 r. godz. 19.00 Nazwa...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward