Data: 24-10-2018

To moje piersi i to moje życie

Z Panią Jadwigą Duda prezes Stowarzyszenia Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA w Przemyślu rozmawia Zdzisław Wójcik.

Z.W.: - Z tego co pamiętam funkcję prezesa Stowarzyszenia EUROPA DONNA pełni Pani od początku, czyli?
J.D
.:- Jesteśmy już pełnoletnie, bo nasze Stowarzyszenie, do którego należy piętnaście osób, działa już osiemnaście lat. W Polsce oprócz naszego, jest jeszcze cztery takie Stowarzyszenia.
Z.W.: - Proszę przybliżyć Czytelnikom działalność Waszego Stowarzyszenia.
J.D
.: - Każde Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem, mającym na celu rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań służących ochronie zdrowia społeczeństwa, a zwłaszcza walce z rakiem piersi u kobiet. Działając na terenie województwa podkarpackiego, prowadzimy profilaktykę raka piersi. Organizowałyśmy już "Marsze życia i nadziei" , spotkania, konferencje.
Niedawno, bo 10 października 2018 r. zorganizowałyśmy Konferencję Szkoleniową poświęconą profilaktyce raka piersi i innych chorób onkologicznych. Prowadzili ją dwaj lekarze specjaliści onkolodzy z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.
Z.W.: - Takie działania są bardzo ważne.
J.D
.: - Tak! Bardzo ważne! Lepiej bowiem prowadzić profilaktykę, czyli uczyć, jak zapobiegać rozwojowi choroby, niż ją leczyć. Nasze Stowarzyszenie nie jest w żaden sposób dofinansowywane. Utrzymujemy się oraz działamy jedynie z jednoprocentowych odpisów. Nasz roczny budżet zamyka się kwotą około dwóch tysięcy złotych. To ograniczenie sprawia, że nie możemy brać udziału w projektach, gdyż często wymagany jest wkład własny. Takiego niestety nie mamy.
Z.W.: - Jednak nie poddajecie się i działacie wbrew przeciwnościom. W tych działaniach na czym Wam najbardziej zależy?
J.D
.: - W naszych działaniach najbardziej nam zależy na dotarciu do najmłodszych pań i przekonaniu ich do badań profilaktycznych. Z doświadczenia wiemy, że kiedy prowadzimy spotkania z różnymi grupami, w różnych środowiskach, zawsze znajdzie się KOBIETA, która podejrzewa w piersi jakąś zmianę, jakiegoś guzka. Wtedy pomagamy, radzimy, kierujemy na badania, żeby rozwiać wątpliwości lub rozpocząć leczenie w jak najwcześniejszym stadium. Badania mammograficzne przewidziane są TYLKO dla kobiet od pięćdziesiątego do sześćdziesiątego dziewiątego roku życia.
Z.W.: - A młodsze panie?
J.D
.: - Kobiety w młodszym wieku, by rozwiać swoje wątpliwości, winny wykonać USG piersi. Muszą najpierw pójść do swojego lekarza, wziąć skierowanie, a potem odstać w kolejce na badania. Dlaczego nie ma badań skryningowych piersi ( USG) dla Kobiet w wieku 30 - 49 lat ? O prowadzonej profilaktyce i problemach onkologicznych Kobiet dyskutowano w Senackiej Komisji Zdrowia z udziałem delegatek ze Stowarzyszeń EUROPA DONNA i... ? Jak dotychczas niestety nie było żadnego odzewu. My jednak nie odpuszczamy i będziemy monitować nadal. Aż do skutku.
Z.W.: - W jakich przedziałach wiekowych występują zachorowania związane z rakiem piersi i co jest tego przyczyną?
J.D
.:- 33% zachorowań występuje miedzy 50 a 64 rokiem życia. 20-30% zachorowań występuje u kobiet poniżej 50 roku życia. Rakowi piersi można zapobiec poprzez właściwy styl życia unikając następujących czynników ryzyka: nadmierna waga i brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi w 25-33%, brak aktywności fizycznej
zwiększa ryzyko zachorowania w 10-16%, nadużywanie alkoholu (drink lub piwo codziennie) zwiększa ryzyko zachorowania w 30-50%, doustna antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zachorowania w 15-20%.
Z.W.: - Gdzie zdobywają Panie najnowsze informacje dot. profilaktyki raka piersi ?
J.D
.: - EUROPA DONNA jest już w 46 państwach, tworząc silną grupę członków Europejskiej Koalicji. Siedzibą EBCC EUROPA DONNA jest Mediolan. Właśnie ona wspólnie z organizacjami naukowymi EORTIC i EUSOMA, jest organizatorem największych, prestiżowych europejskich konferencji na temat raka piersi, w których udział brały między innymi przedstawicielki naszego Stowarzyszenia. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę naszego Stowarzyszenia - www.europadonna.pl
Z.W.: - Czego Pani i Paniom życzyć?
J.D
.: - Realizacji swojej kobiecości na różnych obszarach życia, większej wiary, odwagi i pewności siebie, satysfakcji z faktu, że jesteśmy KOBIETAMI, niech kwiatek - symbol szacunku- nie zastępuje dyskusji o problemach kobiet...
Prośba - Kobiety dbajcie o swoje zdrowie.!!! Pamiętajcie, że "To NASZE PIERSI i To NASZE ŻYCIE i RAKOWI ICH NIE ODDAMY !!!
Informacja- Już jest zakupiony nowoczesny aparat mammograficzny - cyfrowy , firmy FUJI, jest przygotowywany gabinet , a miejsce w którym będą wykonywane badania to - Centrum Lecznictwa Ambulatoryjnego Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, ul. Sportowa 6 ( dawniej Przychodnia Kolejowa).

Z.W.: - Dziękuję za rozmowę.
Zdjęcia Zdzisław Wójcik


NAJNOWSZE
Święto podkarpackich...
We wtorek, 21 maja 2024 r. w Dubiecku odbyły się...
XIX Święto Fajki -...
Przemyska fajka stała się naszym produktem regionalnym...
SPOTKANIE ZE...
6 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im....
Odrobina radości
29 maja 2024 r. z okazji Dnia Dziecka, z młodymi...
LICYTACJA DLA...
Zachęcam do licytacji Licytacje dla Grzegorza -...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward