Data: 24-10-2018

To moje piersi i to moje życie

Z Panią Jadwigą Duda prezes Stowarzyszenia Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA w Przemyślu rozmawia Zdzisław Wójcik.

Z.W.: - Z tego co pamiętam funkcję prezesa Stowarzyszenia EUROPA DONNA pełni Pani od początku, czyli?
J.D
.:- Jesteśmy już pełnoletnie, bo nasze Stowarzyszenie, do którego należy piętnaście osób, działa już osiemnaście lat. W Polsce oprócz naszego, jest jeszcze cztery takie Stowarzyszenia.
Z.W.: - Proszę przybliżyć Czytelnikom działalność Waszego Stowarzyszenia.
J.D
.: - Każde Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem, mającym na celu rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań służących ochronie zdrowia społeczeństwa, a zwłaszcza walce z rakiem piersi u kobiet. Działając na terenie województwa podkarpackiego, prowadzimy profilaktykę raka piersi. Organizowałyśmy już "Marsze życia i nadziei" , spotkania, konferencje.
Niedawno, bo 10 października 2018 r. zorganizowałyśmy Konferencję Szkoleniową poświęconą profilaktyce raka piersi i innych chorób onkologicznych. Prowadzili ją dwaj lekarze specjaliści onkolodzy z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.
Z.W.: - Takie działania są bardzo ważne.
J.D
.: - Tak! Bardzo ważne! Lepiej bowiem prowadzić profilaktykę, czyli uczyć, jak zapobiegać rozwojowi choroby, niż ją leczyć. Nasze Stowarzyszenie nie jest w żaden sposób dofinansowywane. Utrzymujemy się oraz działamy jedynie z jednoprocentowych odpisów. Nasz roczny budżet zamyka się kwotą około dwóch tysięcy złotych. To ograniczenie sprawia, że nie możemy brać udziału w projektach, gdyż często wymagany jest wkład własny. Takiego niestety nie mamy.
Z.W.: - Jednak nie poddajecie się i działacie wbrew przeciwnościom. W tych działaniach na czym Wam najbardziej zależy?
J.D
.: - W naszych działaniach najbardziej nam zależy na dotarciu do najmłodszych pań i przekonaniu ich do badań profilaktycznych. Z doświadczenia wiemy, że kiedy prowadzimy spotkania z różnymi grupami, w różnych środowiskach, zawsze znajdzie się KOBIETA, która podejrzewa w piersi jakąś zmianę, jakiegoś guzka. Wtedy pomagamy, radzimy, kierujemy na badania, żeby rozwiać wątpliwości lub rozpocząć leczenie w jak najwcześniejszym stadium. Badania mammograficzne przewidziane są TYLKO dla kobiet od pięćdziesiątego do sześćdziesiątego dziewiątego roku życia.
Z.W.: - A młodsze panie?
J.D
.: - Kobiety w młodszym wieku, by rozwiać swoje wątpliwości, winny wykonać USG piersi. Muszą najpierw pójść do swojego lekarza, wziąć skierowanie, a potem odstać w kolejce na badania. Dlaczego nie ma badań skryningowych piersi ( USG) dla Kobiet w wieku 30 - 49 lat ? O prowadzonej profilaktyce i problemach onkologicznych Kobiet dyskutowano w Senackiej Komisji Zdrowia z udziałem delegatek ze Stowarzyszeń EUROPA DONNA i... ? Jak dotychczas niestety nie było żadnego odzewu. My jednak nie odpuszczamy i będziemy monitować nadal. Aż do skutku.
Z.W.: - W jakich przedziałach wiekowych występują zachorowania związane z rakiem piersi i co jest tego przyczyną?
J.D
.:- 33% zachorowań występuje miedzy 50 a 64 rokiem życia. 20-30% zachorowań występuje u kobiet poniżej 50 roku życia. Rakowi piersi można zapobiec poprzez właściwy styl życia unikając następujących czynników ryzyka: nadmierna waga i brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi w 25-33%, brak aktywności fizycznej
zwiększa ryzyko zachorowania w 10-16%, nadużywanie alkoholu (drink lub piwo codziennie) zwiększa ryzyko zachorowania w 30-50%, doustna antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zachorowania w 15-20%.
Z.W.: - Gdzie zdobywają Panie najnowsze informacje dot. profilaktyki raka piersi ?
J.D
.: - EUROPA DONNA jest już w 46 państwach, tworząc silną grupę członków Europejskiej Koalicji. Siedzibą EBCC EUROPA DONNA jest Mediolan. Właśnie ona wspólnie z organizacjami naukowymi EORTIC i EUSOMA, jest organizatorem największych, prestiżowych europejskich konferencji na temat raka piersi, w których udział brały między innymi przedstawicielki naszego Stowarzyszenia. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę naszego Stowarzyszenia - www.europadonna.pl
Z.W.: - Czego Pani i Paniom życzyć?
J.D
.: - Realizacji swojej kobiecości na różnych obszarach życia, większej wiary, odwagi i pewności siebie, satysfakcji z faktu, że jesteśmy KOBIETAMI, niech kwiatek - symbol szacunku- nie zastępuje dyskusji o problemach kobiet...
Prośba - Kobiety dbajcie o swoje zdrowie.!!! Pamiętajcie, że "To NASZE PIERSI i To NASZE ŻYCIE i RAKOWI ICH NIE ODDAMY !!!
Informacja- Już jest zakupiony nowoczesny aparat mammograficzny - cyfrowy , firmy FUJI, jest przygotowywany gabinet , a miejsce w którym będą wykonywane badania to - Centrum Lecznictwa Ambulatoryjnego Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, ul. Sportowa 6 ( dawniej Przychodnia Kolejowa).

Z.W.: - Dziękuję za rozmowę.
Zdjęcia Zdzisław Wójcik


NAJNOWSZE
Odsłonięcie pomnika...
Kapitan Henryk Jaskuła, Honorowy Obywatel Miasta...
Jarmark...
Zapraszamy na Przemyski Jarmark Bożonarodzeniowy,...
ZAGŁOSUJ na Szkołę...
Szanowni Mieszkańcy Przemyśla, Mamy wyjątkową...
XXIII Międzynarodowy...
PROGRAM: 4 - 6 grudnia 2023  POLSKO -...
2 GRUDNIA | MIKOŁAJ Z...
HO! HO! HO! W najbliższą sobotę, 2 grudnia, dla...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward