Data: 31-08-2019

Wakacyjne spotkanie ze strażakami

8 sierpnia 2019 r., do Ośrodka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Wybrzeżu koło Dubiecka "Nadzieja" przyjechali szczególni goście - ogniomistrz Jacek Grzesik pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu oraz Zdzisław Wójcik wieloletni, emerytowany funkcjonariusz straży pożarnej w Przemyślu prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" przy tej Komendzie. Nasi goście mają szczególną pasję - ratowanie ludzkiego życia również poprzez honorowe oddawanie krwi. Spotkanie zrealizowano przy współpracy kierownika turnusu rekolekcyjno-wypoczynkowego Ruchu Apostolstwa Młodzieży w Wybrzeżu ks. Pawła Franusa.

Najpierw ramowicze słuchali wskazówek na temat zasad bezpiecznego zachowania oraz alarmowania służb ratowniczych w przypadku pożaru lub wypadku, a później zostali poinformowani o bezpiecznym spędzaniu wakacji z uwrażliwieniem na niebezpieczeństwa wiążące się z kąpielą w rzece, poruszaniem się po ulicy oraz w domu i przy pracach gospodarskich. Usłyszeli też streszczenie książki pt. "Jak Wojtek został strażakiem".
Następnie Z. Wójcik przeprowadził konkurs wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz krwiodawstwa. Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi otrzymały pamiątkowe upominki.
Później strażak opowiadał o niełatwej służbie kolegów ratowników, o prowadzonych przez nich akcjach. Na dowód swych słów, prezentował plansze ze zdjęciami odzwierciedlającymi działania ratownicze strażaków. Fotografie wywarły wrażenie na odbiorcach. Sporo pytań, po tej części spotkania zostało skierowanych do prelegenta. Ogniomistrz J. Grzesik zaprezentował zebranym w sali konferencyjnej m.in. ubranie specjalne, wyposażenie osobiste, kombinezon pszczelarski.

"Jestem wdzięczny ks. kierownikowi za zaproszenie nas i zorganizowanie spotkania w sali, gdzie można było komfortowo przeprowadzić zajęcia. Bardzo dziękuję ramowiczom za ogromne zaangażowanie, zdyscyplinowanie i kulturę osobistą. Słowa - proszę, dziękuję, przepraszam - czyli wyrazy, których uczymy się od dzieciństwa, używane były podczas tego spotkania jako zwroty wykorzystywane na co dzień. Słowa wdzięczności kieruję także pod adresem animatorów za okazaną życzliwość i pomoc podczas spotkania. Ktoś kiedyś powiedział, że "jeśli posiadasz moc, dzięki której potrafisz kogoś uszczęśliwić, rób to jak najczęściej". Ufam, że w pewnym stopniu, oprócz przekazanej wiedzy udało nam się sprawić radość słuchaczom" - powiedział prezes Wójcik. Zaprosił też na XVIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 7 września 2019 r., na IV Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kolbiańskich - MAKSYMILIANALIA - do Niepokalanowa 28 września tego roku, a wszystkie osoby pełnoletnie do rozpoczęcia bądź kontynuacji przygody z honorowym krwiodawstwem.

W otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej dochodzi do różnych tragicznych wypadków. Wierzę, że dzięki temu spotkaniu będzie ich nieco mniej, a jeśli się zdarzą to będziemy potrafili w sposób znaczący pomóc poszkodowanym. Dziękujemy naszym prelegentom - panu Zdzisławowi Wójcikowi, który przybliżył nam również swoje wartości wspierane autorytetami Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Świętych Matki Teresy z Kalkuty i o. Maksymiliana Marii Kolbego oraz panu Jackowi Grzesikowi za to, że z taką pasją opowiadał o swojej służbie. Na zakończenie wszyscy razem odśpiewaliśmy gościom na podziękowanie piosenkę.

Do Wybrzeża prelegenci przybyli na zaproszenie ks. Pawła Franusa celem przeprowadzenia pogadanki i pokazu pod hasłem "Jesteśmy bezpieczni". Podzielili się z nami bogatym doświadczeniem, pokazali, że można wiele dać, nawet nic nie dając, tylko własny przykład, udowodnili, że słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II 18 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby od was nie wymagali" są stale aktualne i dotyczą nas wszystkich.


Tekst ks. Paweł Franus, zdjęcia Jacek Grzesik, Zdzisław Wójcik, ostatnia fot. archiwum autora


NAJNOWSZE
Inżynieria Produkcji...
STUDIUJCIE RAZEM Z NAMI NA UNIKATOWYM I JEDYNYM TAKIM...
Dodatkowe obostrzenia...
Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń...
Wakacyjne spotkania ze...
29 lipca 2020 r. dziewczęta i chłopcy ze świetlicy...
Ruszyła II tura...
Ruszyła II tura rekrutacji w WSPiA W poniedziałek 20...
1 - 20 sierpnia 2020...
XX Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward