Data: 03-12-2019

Pracowita jesień dla BETANII...

Tegoroczna jesień, to czas ważnych wydarzeń związanych z budową Centrum Opiekuńczo-Hospicyjnego BETANIA im. św. Łazarza z Jerozolimy. Za nami III edycja charytatywnego biegu ulicznego pod hasłem "Przemyska Piątka dla Hospicjum" oraz oficjalne otwarcie Sali Rycerskiej, będącej częścią hospicjum, połączone z konferencją naukową i wystawą fotograficzną. Wszystko za sprawą działalności Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Św. Łazarza
z Jerozolimy - Stowarzyszenia Katolickiego, które od kilku lat adoptuje dawny budynek koszarowy na funkcje opiekuńcze dla osób starszych i dzieci w stanie terminalnym oraz poszukuje funduszy na wsparcie powstającego przy ulicy Słowackiego 89 w Przemyślu hospicjum.


BETANIA powstaje w jednym z pustych budynków po dawnym szpitalu wojskowym, pełniącym wcześniej funkcje koszarowo-sztabowe. Już kilkanaście lat stał on opuszczony i niszczał, teraz, dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia oraz ludzi dobrej woli, odzyskał dawny blask, a już niedługo będzie oddany do użytku dla potrzebujących pacjentów - dzieci i dorosłych. Już funkcjonuje hospicjum domowe oraz ośrodek troski o płodność metodą Neonaprotechnologii.
Dzięki projektowi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego udało się zachować i odremontować całą zabytkową bryłę budynku oraz oddać do użytku Salę Rycerską. Jak mówi wiceprezes Stowarzyszenia Lazarytów, Piotr Słaby Zakończyliśmy pierwszy etap, dofinansowany ze środków europejskich i środków budżetu państwa, kwotą dofinansowania w wysokości 2 mln 800 tys. złotych w zakresie rewitalizacji pod kątem pełnienia funkcji związanych z kultur, m.in. funkcjonowania Paramuzeum Rycerstwa i Wojska Polskiego oraz utrzymania dla potomnych zabytku wysokiej klasy. W ramach tych prac budynek został odremontowany z zewnątrz, zostały wykonane nowe podbicia fundamentów, wymieniono okna, dach, została także wykonana nowa elewacja, a także zrewitalizowana Sala Rycerska, dawniej sala odpraw w budynku sztabowym. Obecnie przechodzimy do drugiego etapu, do tzw. głębokiej termomodernizacji budynku, a trzeci etap to całkowite zakończenie inwestycji, realizacja prac wewnętrznych i zakup wyposażenia. W tym okresie będziemy potrzebowali bardzo dużego wsparcia i zaangażowania ludzi dobrej woli(...) Można nas także wesprzeć swoją pracą, swoimi pomysłami, wolontariatem, szczególnie w przyszłości, kiedy to centrum będzie działało - dodaje wiceprezes.

Zarówno członkowie stowarzyszenia, jak i jego sympatycy nie czekają bezczynnie
z założonymi rękami, lecz działają na rzecz hospicjum kwestując co niedzielę w różnych parafiach na Podkarpaciu. Dzięki wsparciu proboszczów i parafian udaje się zebrać co tydzień spore kwoty, które zasilają konto BETANII.
Kwesta odbyła się także podczas kolejnej, III już edycji biegu "Przemyska Piątka dla Hospicjum". W niedzielę, 29 września 2019 r., ponad 300 biegaczy wsparło swoim biegiem szczytny cel, jakim jest budowa hospicjum. Malownicza trasa na dystansie 5 km, pamiątkowe medale oraz nagrody, mnóstwo pozytywnych emocji, to wszystko tworzyło niezwykłą atmosferę podczas tej sportowej imprezy. Organizatorem tegorocznej edycji było jak zwykle Rycerskie i Szpitalne Bractwo Św. Łazarza z Jerozolimy - Stowarzyszenie Katolickie we współpracy z Przemyskim Klubem Biegacza. Głównym partnerem biegu został w tym roku ALIOR BANK, patronat medialny objęło Radio FARA, TVP Rzeszów, Życie Podkarpackie, Tygodnik Katolicki NIEDZIELA, NASZ PRZEMYŚL, Telewizja Kablowa TOYA, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Metropolita Przemyski Abp Adam Szal oraz Prezydent Miasta Wojciech Bakun. Jak co roku, organizatorzy imprezy mogli liczyć na wsparcie wielu wolontariuszy i darczyńców, którzy, zarówno w dniu biegu, jak i wiele tygodni przed nim włączyli się w to wspólne dzieło, za co jesteśmy niezwykle wdzięczni - mówi Piotr Prokopowicz, koordynator "Przemyskiej Piątki dla Hospicjum".

Trasa tegorocznego biegu posiadała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki,
a rozpoczynała się i kończyła w samym sercu Przemyśla, czyli w Rynku. Biegacze "Przemyskiej Piątki" wystartowali o godzinie 14:00 spod Urzędu Miasta, skąd kierowali się w stronę Mostu Orląt Przemyskich, następnie przez Plac Konstytucji, ul. Krasińskiego, ul. Racławicką, ul. 22 Stycznia, ul. Jana Pawła II, ul Rzeczną, Grunwaldzka, dalej ul. Św. Jana, ul.3-go Maja do Placu Konstytucji na Most Orląt Przemyskich i ulicą Kościuszki wracali na metę, gdzie czekała na nich pani Barbara Jałocha, sędzia główny biegu.

Wśród mężczyzn, jako pierwszy dotarł na metę Damian Kic z Przemyskiego Klubu Biegacza, a wśród pań najlepsza okazała się Wiktoria Dutkiewicz ze Lwowa. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach nagrodzono pamiątkowymi medalami, statuetkami oraz nagrodami rzeczowymi. Podczas imprezy biegowej, którą poprowadziła Katarzyna Prokopowicz nie zabrakło również części artystycznej. Na scenie pojawił się raper Mirek Kolczyk, znany szerzej w środowisku muzycznym jako "Kolah". W czasie trwania imprezy mieszkańcy miasta mogli zasilić datkiem budowę hospicjum poprzez zakup wody źródlanej "Betania", wyprodukowanej przez Uzdrowisko Rymanów S.A., jak również książek
o św. Łazarzu, autorstwa ks.prof. Stanisława Haręzgi. 

Jednak nie tylko wrzesień, ale także i październik był pracowitym miesiącem dla Lazarytów. W sobotę, 5 października 2019 r., w powstającym Centrum Hospicyjno-Opiekuńczym BETANIA w Przemyślu oficjalnie otwarto Salę Rycerską, która jest częścią inwestycji realizowanej przez Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy - Stowarzyszenie Katolickie wraz
z Rycerskim i Szpitalnym Zakonem św. Łazarza z Jerozolimy. Pomieszczenie to będzie pełnić rolę sali konferencyjnej oraz muzealnej, a o tym, jak pięknie prezentuje się już teraz, mogli się przekonać uczestnicy konferencji "Niepodległa w trosce o kombatantów i seniorów" oraz towarzyszącej jej wystawy "Rycerstwo i Wojsko Polskie w Przemyślu i Ziemi Przemyskiej", wydarzeń będących inauguracją funkcjonowania Sali Rycerskiej.

W uroczystości otwarcia sali wziął udział Abp Senior Józef Michalik, który odmówił modlitwę uwielbienia i udzielił zebranym błogosławieństwa oraz odebrał z rąk Baliwa Przeoratu Polskiego, Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, Jana Szmyda pamiątkowy medal. Prezes stowarzyszenia - ks. dr Józef Bar odczytał list od Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart oraz wspomniał, jak wiele pracy czeka jeszcze stowarzyszenie, zanim BETANIA będzie mogła w pełni funkcjonować. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun i reprezentujący władze Zakonu Baliw Jan Szmyd. Wśród słuchaczy znalazły się również osoby zaangażowane
w działalność zakonu i stowarzyszenia, sympatycy i miłośnicy historii, żołnierze-Strzelcy Podhalańscy oraz Lazaryci wraz z rodzinami.

Podczas panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez redaktora Radia Fara - Łukasza Sztolfa, zaproszeni prelegenci zaprezentowali cztery referaty. Jako pierwszy, swój wykład "Starość w Biblii", rozpoczął ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, który zwrócił uwagę, że Biblia pokazuje nam, abyśmy brali przykład z doświadczenia osób starszych, korzystali z ich mądrości życiowej, dzięki czemu unikniemy wielu błędów życiowych. Drugie wystąpienie zatytułowane "Psychologiczny wymiar godności człowieka" należało do prof. dr hab. Stanisławy Steuden z KUL, która mówiła o tym, czym jest starość i jak łączy się ona z nowymi zadaniami, z życiową mądrością, doświadczeniem, ale również obniżeniem sprawności fizycznej i psychicznej, a co za tym idzie, również i wycofaniem z wielu ról społecznych i zawodowych. Kolejna prelekcja była powrotem do okresu międzywojennego, a swój wykład na temat "Troski o seniorów i kombatantów w II RP na przykładzie powstańców styczniowych" zaprezentował dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Ostatni, czwarty referat dotyczył "Opieki senioralnej dzisiaj"
w świetle działań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a wygłoszony został przez Mirosława Przewoźnika, Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Czekamy na dalsze, dobre wiadomości z ulicy Słowackiego 89 w Przemyślu.

Tekst Katarzyna Prokopowicz, zdjęcia Łukasz Sztolf i Zdzisław Wójcik

NAJNOWSZE
Gdzie nas zabierze tym...
Przed nami kolejna wyprawa z Przemyskim Klubem...
Ukończyłeś 65 lat i...
Informujemy o możliwości bezpłatnej ochrony przed...
Zapraszamy na Festiwal...
Festiwal Roślin, czyli największa impreza tego typu w...
Zapraszamy na...
Dyskusyjny Klub Książki oraz Przemyska Biblioteka...
Największe...
Zapraszamy do zaczarowanego świata czekolady,...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward