Data: 06-04-2020

Krwiodawcy z Nizin

15 lutego 2020 roku, dla uczczenia Światowego Dnia Chorego, (przypadającego 11 lutego), druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nizinach, gmina Orły, założyli klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to kolejny rodzina czerwonokrzyska działający przy OSP na terenie powiatu przemyskiego.


Tego dnia na zaproszenie prezesa OSP w Nizinach Józefa Kisały do remizy OSP przybyli koordynator biura Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Daniel Nuckowski oraz prezes klubu HDK PCK "Płomyk" działającego przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu Zdzisław Wójcik. W drugiej części spotkania, po udzieleniu głosu przez przewodniczącego zebrania sprawozdawczego OSP w Nizinach druha Wojciecha Pelc, który prowadził je zgodnie z programem, D. Nuckowski przybliżył druhnom i druhom szeroki wachlarz zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Poruszył m.in. temat statusu Honorowego Dawcy Krwi, regulaminu klubów HDK PCK. Omówił uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom. Przypomniał m.in. o korzystaniu z wizyt do lekarzy specjalistów poza kolejnością. Zaznaczył, że Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zrzesza obecnie blisko 97 milionów wolontariuszy, którzy pomagają najbardziej potrzebującym w 192 krajach.
Z. Wójcik omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na www.poltransplant.org.pl . Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. "bombę kaloryczną" czyli 9 tabliczek pysznej czekolady. Zaprosił również na www.pck.org.pl oraz www.dawcomwdarze.pl
Prezes Wójcik przybliżył także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info Z. Wójcik przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca oraz, że w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Zaprosił zebranych na XIX Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 5 września 2020 r.
Obaj prelegenci zachęcili do założenia klubu skupiającego krwiodawców oraz osoby chętne do udziału w działaniach tego klubu na rzecz rozwoju ruchu HDK PCK. Zainteresowanie tematem było ogromne.


Pod koniec tego zebrania sprawozdawczego, w którym uczestniczyli m.in. członek Prezydium ZOW, prezes ZOP ZOSP RP w Przemyślu Witold Kazienko, Komendant Miejski PSP w Przemyślu bryg. Bogusław Szczurko, prezes OSP Niziny Józef Kisała, sekretarz Gminy Orły Jan Janusz, D. Nuckowski przekazał zainteresowanym stosowne dokumenty, niezbędne do założenia klubu. Prezesem klubu, liczącego 12 osób, został wybrany druh Marek Smyczek, wiceprezesem druh Janusz Szczepanik , a sekretarzem-skarbnikiem druh Mieczysław Jaroch.

Członkami klubu są nie tylko dawcy, którzy mają już za sobą wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie - Terenowy Oddział w Przemyślu, ul. Sportowa 6, ale i tacy, którzy wstąpili do klubu, ponieważ pragną jeszcze intensywniej służyć innym. Rekordzistą wśród klubowiczów jest druh Marek Smyczek, który oddał już blisko 10 litrów krwi. Kolejnym rekordzistą klubowym jest emerytowany, wieloletni funkcjonariusz KM PSP w Przemyślu Janusz Milanik, który podczas pełnienia służby należał do "Płomyka", a dotychczas oddał ponad 7 litrów krwi. Swoją przygodę zaczął w Szpitalu Wojskowym w Przemyślu w roku 1985. Kierował się chęcią pomocy innym. Wieloletni naczelnik OSP Niziny Lesław Łapiński również kilkakrotnie podzielił się cząstką siebie oddając ten, niczym niezastąpiony lek. Działalność klubu mocno wspiera, dzieląc się zdobytym doświadczeniem Kamil Kazieczko, który pełni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Przemyślu, jest członkiem "Płomyka", a oddał już ponad 4 litry tego cennego płynu.

Z założenia klubu cieszy się prezes OSP, a także inicjator, tej ze wszech miar cennej i stale potrzebnej społecznej działalności, druh Marek Smyczek. "Dzisiaj ujęliśmy w ramy organizacyjne dotychczasową historię krwiodawstwa w naszej jednostce. Wierzę, że za naszym przykładem pójdą kolejni druhowie, ponieważ uważam, że każdy człowiek, który może, powinien w ten sposób pomagać ludziom. Kto nie może - powinien promować ideę krwiodawstwa wszędzie, gdzie się znajduje" - podkreśla prezes Smyczek, który przygodę z krwiodawstwem rozpoczął w roku 1981 r. w przemyskim Szpitalu Wojskowym.
Do klubu, po jego założeniu wstąpili także: Janusz Milanik, Patrycja Ruszel, Marian Kazieczko, Beata Cieszyńska, Urszula Pelc i Sylwester Kuter.
Warto wspomnieć, że 26 marca 2020 r. w Terenowym Oddziale w Przemyślu klubowicze swoją postawą wykazali się troską o innych ludzi będących w potrzebie. Dla Kuby Kałucy członka Dziecięcej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Smołdzinie chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczna cząstką siebie podzielili się: Marek Smyczek, Kamil Kazieczko, Janusz Milanik. Warto podkreślić, że tego samego dnia, po raz pierwszy w życiu oddali krew: Mieczysław Jaroch, Marian Kazieczko, Kamil Musz i Janusz Szczepanik. "Cieszymy się, że rozpoczęliśmy piękną przygodę z krwiodawstwem i mogliśmy pomóc młodszemu koledze" - zgodnie twierdzą.
Piękna postawa druhen i druhów w pełni zasługuje na naśladowanie.


Tekst Zdzisław Wójcik, fotografie Zdzisław Wójcik, Kacper Kunik i Kamil Kazieczko

NAJNOWSZE
Konkurs z okazji Dnia...
WYGRAJ KARTY PODARUNKOWE W KONKURSIE Z OKAZJI DNIA BABCI...
Turniej Piłkarski...
Mimo mroźnej aury najmłodsi przemyscy futboliści nie...
Konkurs fotograficzny...
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK jest...
Kolejny etap...
Rozpoczął się proces powszechnych szczepień przeciw...
Ferie on-line z Muzeum
Jak co roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward