Data: 18-06-2020

Od pasji wszystko się zaczyna

"CZARNE ANIOŁY POWIATU LUBACZOWSKIEGO I ICH GORĄCA KREW" - to hasło akcji, której celem było propagowanie honorowego oddawania krwi przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz druhny i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych w maju 2020 r. Zawodowcy i ochotnicy podzielili się tym życiodajnym płynem podczas wizyt w RCKiK w Rzeszowie, a także w czasie akcji "Motoserce" w Horyńcu Zdroju.

W akcji zbiórki krwi uczestniczyli przedstawiciele 8 jednostek. Komendę Powiatową PSP w Lubaczowie reprezentowało 8 strażaków, w tym 4 członków klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar" działającego przy tej Komendzie. "Oddaję krew, bo może ona uratować komuś zdrowie, a nawet życie, a to jest najcenniejsze, co możemy podarować" - podkreśla Kinga, która oddała już ponad 7 litrów krwi.
Z OSP w Cieszanowie zgłosiło się 7 osób. Był wśród nich Zygmunt "Podzieliłem się cząstką siebie, bo nie ma łatwiejszego sposobu, żeby pomóc i uratować czyjeś życie" - zaznacza.
Z OSP w Oleszycach do akcji zgłosiło się 6 druhów. Jednym z nich był Łukasz, który uważa, że "skoro może pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują, to dlaczego nie?".
Dwaj druhowie z OSP w Horyńcu Zdroju podzielili się rolami - jeden oddał krew pełną, a drugi płytki krwi. "Jest to forma pomocy innym, na którą będzie nas stać, dopóki zdrowie pozwoli" - mówią z radością w głosie Damian oraz Krzysztof, którzy pełnią razem służbę w Posterunku Policji w Horyńcu Zdroju.
Również duet reprezentował OSP w Cewkowie. Poproszony o refleksję Dawid stwierdza: "Oddaję krew, bo jestem zdrowy i obowiązkiem względem innych, jest dzielenie się tym zdrowiem".
Urszula - uczestniczka akcji z OSP w Lisich Jamach zauważa: "Nie każdy może oddać krew, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogłam to zrobić".
Druh Jan z OSP w Załużu tuż "po" nie krył radości. "Wychodząc z punktu krwiodawstwa mam uczucie, że zostawiłem tam coś, dzięki czemu ktoś otrzyma nadzieję na lepsze dni" - mówi.
W akcji uczestniczyli też druhowie z OSP w Narolu. W sumie zgłosiło się 30 osób, 5 ze względu na stan zdrowia na razie krwi nie oddało. Łącznie od 25 osób pobrano 11 250 mililitrów tego, niczym nie zastąpionego leku.
Organizator akcji - Ochotnicza Straż Pożarna w Cieszanowie serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom, tym którzy oddali krew i tym, którzy chcieli to uczynić. Wyrazy wdzięczności kieruje także pod adresem ekipy z RCKiK w Rzeszowie, a także ekip wyjazdowych z Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego, które obsługiwały dawców w Horyńcu Zdroju za fachowe i miłe podejście do krwiodawców. Wszystkim dawcom, z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy (14.06) organizator życzy dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Warto pokreślić, że strażacy z powiatu lubaczowskiego są wszędzie tam, gdzie potrzebują ich ludzie, bo najważniejsze w życiu, to dawać coś od siebie dla innych.

Opracowanie Zdzisław Wójcik i Kinga Czarna, zdjęcia Anna Serkis i archiwum OSP

NAJNOWSZE
Zapraszamy na XVI...
Po ponad roku pandemii i zrozumiałych z tego względu...
42. Ogólnopolski...
Zapraszamy na 42. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru...
III Edycja Akcji...
III Edycja Akcji Krwiodawstwa pod nazwą "Mieszkańcy...
Półkolonia letnia w...
Młodzież dopiero wróciła do nauki stacjonarnej, ale...
Kolejny Przystanek...
Zapraszamy na kolejny "Przystanek Poezja", cykliczną...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward