Data: 18-06-2020

Od pasji wszystko się zaczyna

"CZARNE ANIOŁY POWIATU LUBACZOWSKIEGO I ICH GORĄCA KREW" - to hasło akcji, której celem było propagowanie honorowego oddawania krwi przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz druhny i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych w maju 2020 r. Zawodowcy i ochotnicy podzielili się tym życiodajnym płynem podczas wizyt w RCKiK w Rzeszowie, a także w czasie akcji "Motoserce" w Horyńcu Zdroju.

W akcji zbiórki krwi uczestniczyli przedstawiciele 8 jednostek. Komendę Powiatową PSP w Lubaczowie reprezentowało 8 strażaków, w tym 4 członków klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar" działającego przy tej Komendzie. "Oddaję krew, bo może ona uratować komuś zdrowie, a nawet życie, a to jest najcenniejsze, co możemy podarować" - podkreśla Kinga, która oddała już ponad 7 litrów krwi.
Z OSP w Cieszanowie zgłosiło się 7 osób. Był wśród nich Zygmunt "Podzieliłem się cząstką siebie, bo nie ma łatwiejszego sposobu, żeby pomóc i uratować czyjeś życie" - zaznacza.
Z OSP w Oleszycach do akcji zgłosiło się 6 druhów. Jednym z nich był Łukasz, który uważa, że "skoro może pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują, to dlaczego nie?".
Dwaj druhowie z OSP w Horyńcu Zdroju podzielili się rolami - jeden oddał krew pełną, a drugi płytki krwi. "Jest to forma pomocy innym, na którą będzie nas stać, dopóki zdrowie pozwoli" - mówią z radością w głosie Damian oraz Krzysztof, którzy pełnią razem służbę w Posterunku Policji w Horyńcu Zdroju.
Również duet reprezentował OSP w Cewkowie. Poproszony o refleksję Dawid stwierdza: "Oddaję krew, bo jestem zdrowy i obowiązkiem względem innych, jest dzielenie się tym zdrowiem".
Urszula - uczestniczka akcji z OSP w Lisich Jamach zauważa: "Nie każdy może oddać krew, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogłam to zrobić".
Druh Jan z OSP w Załużu tuż "po" nie krył radości. "Wychodząc z punktu krwiodawstwa mam uczucie, że zostawiłem tam coś, dzięki czemu ktoś otrzyma nadzieję na lepsze dni" - mówi.
W akcji uczestniczyli też druhowie z OSP w Narolu. W sumie zgłosiło się 30 osób, 5 ze względu na stan zdrowia na razie krwi nie oddało. Łącznie od 25 osób pobrano 11 250 mililitrów tego, niczym nie zastąpionego leku.
Organizator akcji - Ochotnicza Straż Pożarna w Cieszanowie serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom, tym którzy oddali krew i tym, którzy chcieli to uczynić. Wyrazy wdzięczności kieruje także pod adresem ekipy z RCKiK w Rzeszowie, a także ekip wyjazdowych z Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego, które obsługiwały dawców w Horyńcu Zdroju za fachowe i miłe podejście do krwiodawców. Wszystkim dawcom, z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy (14.06) organizator życzy dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Warto pokreślić, że strażacy z powiatu lubaczowskiego są wszędzie tam, gdzie potrzebują ich ludzie, bo najważniejsze w życiu, to dawać coś od siebie dla innych.

Opracowanie Zdzisław Wójcik i Kinga Czarna, zdjęcia Anna Serkis i archiwum OSP

NAJNOWSZE
Kamień Papieski na...
Głęboko przeżyłem wybór kardynała Karola Wojtyły...
Na powitanie lata...
Już niedługo nadejdzie kalendarzowe lato, aby...
43. Ogólnopolski...
Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na 43....
Noc Świętojańska na...
Podobnie jak w ubiegłych latach PCKiN "Zamek" zaprasza...
Pipa Mia! Święto...
Pipa Mia! Po tym hasłem odbędzie się tegoroczne...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward