Data: 06-10-2020

Radość z bliskości bycia zawsze przy Nim

13 września 2020 r. z racji uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego w Łazach koło Radymna odprawiona została Msza św. odpustowa. Przewodniczył jej ojciec dr Piotr Blajer.

We wstępie do Mszy św. proboszcz parafii ks. Ryszard Buryło powitał wszystkich bardzo serdecznie. Następnie zwracając się do przybyłych na uroczystość odpustową powiedział: "Rozpoczynając Eucharystię odpustową uświadamiamy sobie, że przez chrzest święty każdy z nas został zanurzony w krzyżu i zmartwychwstaniu Chrystusa i wezwany do tego, aby złożyć swoje życie w ofierze dla bliźnich na wzór Odkupiciela. Przeżywając Eucharystię, która jest uobecnieniem Bezkrwawej Ofiary naszego Zbawiciela, uczymy się być z Nim nawet wtedy, gdy dotykamy cierpienia i krzyża". Następnie dodał: "Każdy dzień naszego życia jest darem Pana Boga, który dzisiaj przez obecność i posługę ojca dr Piotra Blajer uczy nas przeżywania misterium krzyża świętego i zbawczych tajemnic".

W dalszej części ks. proboszcz przywitał gości przybyłych na uroczystość odpustową: księży z dekanatu na czele z ks. dziekanem Zbigniewem Szewczykiem oraz ks. Rafała Grzebyka, który posługiwał w konfesjonale, księży proboszczów i wikariuszy dekanatu Radymno II oraz wszystkich kapłanów według należnej im godności, Siostry Miłosierdzia na czele z siostrą Krystyną przełożoną, dyrektora Szkoły Podstawowej w Łazach Stanisława Kojder oraz grono pedagogiczne szkoły, dyrektora DPS w Moszczanach Mariusza Wygnaniec z personelem i podopiecznymi, prezesa Szpitala w Łańcucie Łukasza Wais wraz z małżonką i rodziną, prezesów, dyrektorów i pracowników firm, którzy pomagają parafii, przedstawicieli lokalnych mediów, a w szczególności redaktora Zdzisława Wójcik, który nie tylko dokumentuje uroczystości parafialne, ale zawsze jest żywym świadkiem wiary, rodzinę ciesząc się ich obecnością oraz wszystkich gości.

Gospodarz uroczystości przypomniał, że istotą odpustu parafialnego jest możliwość zyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Zachęcił też wszystkich, którzy nie są w stanie łaski uświęcającej do skorzystania ze spowiedzi. Zaznaczył, że w konfesjonałach są kapłani z dekanatu.

Centralnym punktem tego wydarzenia była uroczysta Msza Święta odpustowa, której przewodniczył oraz homilię wygłosił ojciec dr Piotr Blajer wykładowca w Studium BIBLICUM FRANCISCANUM w Wyższym Seminarium Duchownym w Jerozolimie.


Ojciec Blajer w homilii zauważył, że krzyż jest wpisany w historię życia każdego człowieka i tylko wtedy, gdy jest niesiony z Panem Jezusem ma wartość zbawczą. Kaznodzieja zachęcał do wiary w to, że można żyć pięknie, niosąc nawet bardzo ciężki krzyż życia.


Na koniec uroczystości ks. Buryło powiedział: "Ofiarą Eucharystyczną złożyliśmy dziękczynienie Panu Bogu za dzień, w którym uzyskaliśmy odpust zupełny z racji dzisiejszej uroczystości. Nasza aktywność jest owocna tylko wtedy, kiedy poprzedza ją łaska uświęcająca. Świadomi działania Bożej Opatrzności dziękujemy Panu Bogu za to, że przemawia do nas przez ludzi. Słowa wdzięczności kieruję w stronę ojca dr Piotra Bajer dzisiejszego sumiasty i kaznodziei. Serdecznie dziękuję wszystkim księżom z dekanatu na czele z ks. dziekanem Zbigniewem Szewczykiem, ks. proboszczom i wikariuszom naszego dekanatu według należnej im godności, dziękuję za przybycie pocztom sztandarowym oraz naszym siostrom na czele z s. Krystyną przełożoną, dyrektorowi naszej szkoły i dyrektorowi DPS w Moszczanach wraz z personelem i podopiecznymi, dziękuję panu organiście i panu kościelnemu. Bóg zapłać państwu Wais z rodziną, dziękuję naszej scholi parafialnej i zespołowi muzycznemu oraz Liturgicznej Służbie Ołtarza za piękną animację muzyczną i liturgiczną, a w szczególności naszym ceremoniarzom na czele z Michalem Batiuk i Marcinem Wasieczko, dziękuję wszystkim strażakom na czele z Komendantem Gminnym, jednocześnie prezesem OSP w Łazach Janem Fusiek za stalą obecność i uświetnianie wszystkich uroczystości parafialnych, dziękuję panu redaktorowi Zdzisławowi Wójcik, Radzie Duszpasterskiej i Komitetowi Budowy Kościoła, słowa wdzięczności kieruję do Parafialnego Oddziału Akacji Katolickiej na czele z panem prezesem Stanisławem Cisoń. Słowami wdzięczności obejmuję panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Łazów i Wietlina III oraz wszystkie grupy duszpasterskie działające w parafii dziękując za zaangażowanie w dzisiejszą uroczystość odpustową. Bóg zapłać paniom, które jako wolontariuszki nie tylko dzisiaj, ale i przez cały rok pięknie ubierają nasz kościół, dziękuję dzieciom biorącym czynny udział w procesji eucharystycznej oraz ich rodzicom, wszystkim gościom oraz dobrodziejom naszej parafii z różnych miejscowości i parafianom za ofiarowane dary odpustowe, Bóg zapłać wszystkim paniom, które wykonały prace porządkowe na plebanii przed odpustem. Wyrażam wdzięczność mojej rodzinie. Wszystkim, których personaliów nie wymieniłem dziękuję za modlitwę i wszelką pomoc w konkretnych czynach miłości, jakiej z Podwyższenia Krzyża uczy nas Zbawiciel Jezus Chrystus".


Uroczystość odpustową zakończyła procesja Eucharystyczna wokół kościoła wraz z modlitwą przed wystawionym na ołtarzu Najświętszym Sakramentem.

Parafia istnieje od 1976 roku. 21 czerwca 2015 r. konsekracji nowego kościoła w Łazach dokonał ks. abp Józef Michalik Metropolita Przemyski. Proboszczem parafii od 20 lat jest ks. Ryszard Buryło, który w czerwcu tego roku obchodził jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich, co mocno zaakcentowali wdzięczni parafianie podczas jubileuszowych uroczystości.Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

NAJNOWSZE
Międzynarodowa...
"Kulinarne podróże w zagrodzie i chmurze" nosił tytuł...
Zapraszamy na XII...
Szanowni Państwo, 6 czerwca, w godz. 9:00-14:00,...
Ola Makar Mistrzynią...
Mistrzostwa Polski Młodziczek w grze pojedynczej. W...
Studiuj w Przemyślu....
RUSZYŁA REKRUTACJA NA STUDIA W PANS...
Pogrzeb kapitana...
W piątek 19 maja, odbyły się uroczystości pogrzebowe...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward