Data: 15-10-2020

Oddali najcenniejszy dar

W związku z epidemią koronawirusa i znacznym ograniczeniem liczby oraz częstotliwości akcji honorowego krwiodawstwa, w bankach krwi jest bardzo trudna sytuacja. Na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie o pilne uzupełnienie braków krwi odpowiedzieli krwiodawcy z terenu powiatu lubaczowskiego. Przy zachowaniu niezbędnych środków ochrony w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie 8 października 2020 roku odbyła się akcja krwiodawstwa, podczas której zarejestrowało się 66 krwiodawców. Ostatecznie krew pobrana została od 57 osób. Łącznie 8 października br. krwiodawcy oddali ponad 26 litrów krwi.

Wyjątkowo organizatorami, oprócz klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Krwinka" działającego przy MDK W Lubaczowie byli: Zarząd Powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych w Lubaczowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu - Oddział Lubaczów. W akcji zbiórki krwi uczestniczyli członkowie klubu HDK PCK "Krwinka", przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lubaczowskiego, strażacy z KP PSP w Lubaczowie, w tym kilku członków klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar" działającego przy tej Komendzie, ratownicy medyczni pełniący na co dzień służbę w Lubaczowie oraz w podstacjach na terenie powiatu, jak również mieszkańcy Lubaczowa i okolic. Warto wspomnieć, że zarówno dla strażaków z OSP, jak i funkcjonariuszy pełniących służbę w KP PSP w Lubaczowie to już kolejna wspólna akcja krwiodawstwa w tym roku. Strażacy doskonale wiedzą, jak bardzo potrzebna jest krew, na przykład dla osób poszkodowanych w wypadkach, stąd cykliczne akcje, które są doskonałą okazją do podzielenia się tym życiodajnym płynem.

Krew to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Jednocześnie jest dowodem ludzkiej solidarności i wsparcia. To tylko dwa ukłucia, które ratują ludzkie życie. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, tym którzy oddali krew i tym, którzy chcieli to uczynić. Wyrazy wdzięczności kierujemy również pod adresem ekipy RCKiK w Rzeszowie za fachowe i miłe podejście do krwiodawców. Naszym współorganizatorom - ratownikom medycznym z okazji przypadającego w dniu 13 października Dnia Ratownictwa Medycznego życzymy zdrowia, siły, wytrwałości oraz wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym, a także satysfakcji, której źródłem jest świadomość pomagania ludziom w dramatycznych dla nich momentach życia.

Tekst Kinga Czarna, zdjęcia Kinga Czarna i archiwum autora

NAJNOWSZE
Zapraszamy na XVI...
Po ponad roku pandemii i zrozumiałych z tego względu...
42. Ogólnopolski...
Zapraszamy na 42. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru...
III Edycja Akcji...
III Edycja Akcji Krwiodawstwa pod nazwą "Mieszkańcy...
Półkolonia letnia w...
Młodzież dopiero wróciła do nauki stacjonarnej, ale...
Kolejny Przystanek...
Zapraszamy na kolejny "Przystanek Poezja", cykliczną...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward