Data: 10-12-2020

Ponad półtora miliona dowodów do wymiany

Kiedy ostatni raz sprawdzaliście ważność dowodu osobistego? Zróbcie to jak najszybciej, bo być może jesteście wśród 1 546 700 Polaków, którzy w przyszłym roku powinni wymienić swój dokument tożsamości. O nowy najszybciej zawnioskować przez internet.

Zdjęcie i profil

Dowód osobisty jest ważny 10 lat. Niby długo, ale czas szybko leci. W 2021 roku ważność stracą dowody ponad półtora miliona Polaków.


Jeśli jesteście w tej grupie, nie zwlekajcie ze złożeniem wniosku o nowy dokument. Zróbcie to online.
- Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie - przypomina minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Profilem zaufanym potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Jeśli go nie macie, załóżcie od ręki, także przez internet. To bardzo proste.

Druga sprawa - zdjęcie, które powinno spełniać kilka warunków.
WAŻNE! To NIE może być zdjęcie z wakacji, ani selfie. Możecie jednak zrobić je w domu prosząc o pomoc któregoś z domowników. Jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu?
Profil zaufany i zdjęcie gotowe, możemy przejść do składania wniosku o nowy dowód.

Pierwszy krok - wejdźcie na portal GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybierzcie e-usługę Uzyskaj dowód osobisty. Kliknijcie przycisk Złóż wniosek o dowód osobisty.

Oto kolejne kroki:
Wybierzcie powód ubiegania się o dowód.

Wybierzcie dowolny urząd, w którym odbierzecie później gotowy dowód.

Zaznaczcie, czy chcecie mieć podpis osobisty (warto!).

Dołączcie zdjęcie.

Sprawdźcie, czy dane na wzorze dowodu są poprawne - znajdziecie je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).

Uzupełnijcie brakujące dane kontaktowe. Upewnijcie się, że macie w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymacie na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym później odbierzecie dowód.

Sprawdźcie i podpiszcie wniosek profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymacie na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziecie ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.

Za nowy dowód nic nie zapłacicie, będzie na Was czekał maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

Wasz nowy e-dowód

- Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektronicznym. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku - tłumaczy minister Marek Zagórski. - Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów - dodaje sekretarz stanu w KPRM.
Zasadnicza różnica między e-dowodem a "tradycyjnym" jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.


Korzystaj, dopóki można

W sierpniu wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie.
A to dlatego, że od sierpnia 2021 r. w warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu powróci również podpis jego właściciela.
Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.
WAŻNE! Zmiany NIE spowodują, że wszyscy będą musieli wymienić swoje dowody. Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.
Ani odcisków palców, ani odręcznego podpisu nie da się zostawić przez internet. Efekt? Od sierpnia wnioski o dowód osobisty - niestety - będzie można składać tylko osobiście.
Do tego czasu jednak, na spokojnie, o nowy dowód można wnioskować online. Wystarczy skorzystać z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty. Od początku tego roku skorzystało z niej niemal 325 tysięcy osób. Korzystajcie, dopóki to możliwe.

NAJNOWSZE
Konkurs z okazji Dnia...
WYGRAJ KARTY PODARUNKOWE W KONKURSIE Z OKAZJI DNIA BABCI...
Turniej Piłkarski...
Mimo mroźnej aury najmłodsi przemyscy futboliści nie...
Konkurs fotograficzny...
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK jest...
Kolejny etap...
Rozpoczął się proces powszechnych szczepień przeciw...
Ferie on-line z Muzeum
Jak co roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward