Data: 21-12-2020

Poetyckie życzenia w formie tradycyjnych kartek świątecznych

W dobie nieustannie pędzącego i zmieniającego się świata, kiedy życzenia wysyłamy często w pośpiechu SMS-em, zastanówmy się czy nie warto byłoby powrócić do dawnych obyczajów przesyłania świątecznych kartek.

Podtrzymując tę tradycję - tym bardziej, że w tym roku kontakty bezpośrednie są utrudnione - Centrum Kulturalne w Przemyślu postanowiło podzielić się z Państwem życzeniami napisanymi z tej okazji przez podkarpackich poetów, których zaprosiliśmy do współpracy. Tak powstały wyjątkowe, unikalne i piękne poetyckie życzenia w formie tradycyjnych kartek świątecznych.

Wigilijnym i świątecznym prezentem były i do dziś pozostają "dary słowa" - życzenia świąteczne, które składamy sobie zgodnie ze staropolskim zwyczajem przy wigilijnym stole, przed wieczerzą w czasie łamania się opłatkiem. Życzymy sobie zdrowia, wszelkiego dobra, pomyślności i szczęścia w nadchodzącym roku. Ten świąteczny rytuał daje nam gwarancję naszych szczerych i najlepszych intencji. Życzenia dawnym zwyczajem kończyła formuła: "Byśmy za rok znowu się spotkali wszyscy razem przy tym stole". Dziękujemy tym samym za rok przeżyty szczęśliwie w gronie najbliższych, wierząc, że i kolejny, dzięki szczerym życzeniom i dobrym myślom, będzie dla nas łaskawy.

W 2 poł. XIX wieku świątecznym "darem słowa" stały się również barwne, okolicznościowe karty świąteczne, później nazwane pocztówkami. Czasem były one projektowane przez znanych i cenionych malarzy. Wysyłano również listy z życzeniami i kawałkiem opłatka do bliskich nieobecnych przy świątecznym stole, do rodziny, przyjaciół i tych którym chcemy przekazać naszą pamięć i życzliwość oraz obdarzyć ich dobrym słowem.

"Dosiego roku" życząc panu bratu,
Kiedy w rozłące pędzim dni ostatek,
(Choć dziś ten zwyczaj obojętny światu)
Szlę ci opłatek.


- pisał Kajetan Kraszewski w kolędzie ułożonej w formie życzeń świątecznych, zatytułowanej Z opłatkiem, dedykowanej "bratu Józefowi do Drezna w roku 1876" jako "znak braterstwa, miłości i wiary".
Zastanówmy się przez chwilę czy dzisiaj w dobie nieustannie pędzącego i zmieniającego się świata, kiedy życzenia wysyłamy często w pośpiechu SMS-em, nie warto byłoby powrócić do dawnych obyczajów przesyłania świątecznych kartek, które wciąż warto pielęgnować. Pamiętajmy zatem o tym pięknym zwyczaju wysyłania życzeń Bożonarodzeniowych także w formie tradycyjnych kartek świątecznych.

Podtrzymując więc tę tradycję - tym bardziej, że w tym roku kontakty bezpośrednie są utrudnione - Centrum Kulturalne w Przemyślu postanowiło podzielić się z Państwem życzeniami napisanymi z tej okazji przez podkarpackich poetów, których zaprosiliśmy do współpracy. Tak powstały wyjątkowe, unikalne i piękne poetyckie życzenia w formie tradycyjnych kartek świątecznych, które możecie Państwo przesłać swoim bliskim, a także dołączyć do prezentów pod choinkę.

Kartki można oglądać na stronie Centrum Kulturalnego w Przemyślu: https://ck.przemysl.pl/ck/niech-sie-spelnia-zyczen-moc-na-swiateczna-noc.html

NAJNOWSZE
Konkurs z okazji Dnia...
WYGRAJ KARTY PODARUNKOWE W KONKURSIE Z OKAZJI DNIA BABCI...
Turniej Piłkarski...
Mimo mroźnej aury najmłodsi przemyscy futboliści nie...
Konkurs fotograficzny...
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK jest...
Kolejny etap...
Rozpoczął się proces powszechnych szczepień przeciw...
Ferie on-line z Muzeum
Jak co roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward